Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα
Αυγ

Καλησπέρα! Τώρα που δυστυχώς τέλειωσαν οι διακοπές και επανήλθε ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του, βρίσκομαι εδώ για να γράψω την εμπειρία μου για το Μοτοσακό, ένα μαγαζί που το επισκεφτήκαμε περίπου πριν 1 μήνα.

Πήγαμε 3 άτομα, Παρασκευή βράδυ γύρω στις 9μιση. Φυσικά είχε πολύ κόσμο και μέσα και έξω και αφού δεν είχαμε κάνει κράτηση, κάτσαμε μέσα, όπου ο χώρος είναι αρκετά όμορφος. Το κλασικό μοτοσακό που κρέμεται, ο μαυροπίνακας όπου αναγράφεται όλο το μενού, καδράκια και γενικά υπήρχε μια ζεστή ατμόσφαιρα, αλλά και..... ζέστη λόγω του καύσωνα των ημερών! Λίγο πιο δυνατός κλιματισμός θα έκανε δουλειά.

Υπήρχαν νομίζω 2 άτομα στο σέρβις, τα οποία έτρεχαν πανικόβλητα! Λογικό με τόσο κόσμο. Απλά ότι ζητούσαμε, έξτρα νερό, χαρτοπετσέτες, απόδειξη, μοιραία καθυστερούσε πολύ. Πιστεύω ότι τέτοιες μέρες 1 άτομο ακόμα είναι απαραίτητο. Πάντως ήταν αρκετά ευγενικοί.

Μόλις κάτσαμε, μας έφεραν δροσερό νερό σε μπουκάλι και ωραίο ψωμάκι με ελιές, τα οποία δεν χρεώθηκαν από ότι είδα στην απόδειξη.

Στο φαγητό λοιπόν! Πήραμε:

-Σαλάτα πράσινη με μανούρι, στα 4,50 ευρώ. Καλή ποσότητα, φρέσκες οι πρασινάδες, αλλά σχετικά απλή. Το μανούρι πολύ ωραία ψημένο.

-Αυγά με στάκα στα 4 ευρω. Η στάκα ήταν αρκετά καλή για μαγαζί(αν και έχω δοκιμάσει από φίλο από Κρήτη την θεική στάκα, η οποία δεν είχε καμία σχέση με αυτήν), τα αυγά λίγο στεγνά. Επρεπε να είναι λίγο πιο μελάτα για να αναδειχθεί καλύτερα το πιάτο.

-Γιουβέτσι με μοσχάρι στα 7,50 ευρω. Πολύ καλό πιάτο και μεγάλη μερίδα, με ζουμέρο γιουβέτσι και μαλακό κρέας χωρίς ίνες. Συνήθως αυτό το πιάτο δεν το πετυχαίνουν στα μαγαζιά, βγαίνει είτε στεγνό, είτε άγευστο. Αυτό ήταν για μένα το καλύτερο από όσα πήραμε.

-Λουκουμάδες φέτας στα 3,50 ευρώ. Καλή ποσότητα, εκτέλεση και γεύση, αλλά η σως που είχαν σε μένα δεν άρεσε και πολύ, στους αλλους δυο φάνηκε να ταιριάζει με τους λουκουμάδες. Είχαν ωραία φέτα όμως και ταίριαζε στο πιάτο.

-Τυροκαυτερή στα 2,90 ευρω. Πολύ καλή, αρκετά πικάντικη όπως την προτιμώ και σε καλή ποσότητα. Την τιμήσαμε δεόντως με το ωραίο ψωμί!

Εγώ πήρα ένα μπανόφι στο τέλος για να το δοκιμάσω γιατί είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά. Πολύ καλή κρέμα και ευχάριστη καραμέλα, ομολογώ ότι δεν το περίμενα να είναι τόσο καλό.1,5 ευρω αυτό.

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας έφεραν κέρασμα καρπούζι. Σύνολο για τα παραπάνω 23,90 με κανονική απόδειξη. Καλή τιμή δεδομένου ότι χορτάσαμε, αν και δεν θυμάμαι να αφήσαμε φαγητό στα πιάτα! Πάντως ήταν μια ευχάριστη και ενδιαφέρουσα έξοδος και δεδομένου ότι είναι κοντά στην περιοχή που μένω, θα το επισκεφτώ ξανά.