Ελληνική κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα
Αυγ

Η κριτική αφορά στην καλοκαιρινή εκδοχή του εστιατορίου.

Η πρώτη εντύπωση είναι θετική. Όμορφος εξωτερικός χώρος, απομονωμένος έξυπνα από τη λεωφόρο. Καλοστημένα τραπέζια, αν και πιστεύω πως θα έπρεπε να είναι λιγότερα.

Η δεύτερη εντύπωση, αυτή της εξυπηρέτησης είναι άριστη. Επαγγελματικό service χωρίς υπερβολές και φανφάρες.

Κοιτάζοντας το μενού, σου δημιουργεί περίεργη εντύπωση το γεγονός πως τα πιάτα ημέρας συναγωνίζονται σε ποσότητα αυτά του καταλόγου. Αντιλαμβάνομαι πως το ελατήριο είναι η εξυπηρέτηση του πελάτη, αλλά είμαι της γνώμης πως less is more καθώς το ζητούμενο δεν είναι η τεράστια ποικιλία αλλά τα γευστικά πιάτα.

Τα πιάτα λοιπόν: Η παρουσίαση πολύ καλή και προσεγμένη. Σωστά σερβίτσια, σωστές ποσότητες. Νιώθεις σαν να τρως σε ένα καλαίσθητο σπίτι. Τα υλικά δείχνουν να είναι επίσης προσεγμένα. Καμία αμφιβολία για την πολύ καλή ποιότητα.

Οι γευσεις επίσης καλές, αλλά λίγο άνευρες και χωρίς κάποιο signature πιάτο. Μου δόθηκε η εντύπωση πως η κουζίνα αμφιταλαντέυεται μεταξύ του ποιοτικού μεζεδοπωλείου και του καλού εστιατορίου χωρίς όμως να ισορροπεί κάπου, ακόμα.

Κατα τη γνώμη μου, μια περικοπή του μενού στο 1/3 του υπάρχοντος που θα συμπεριλαμβάνει κάποια πιάτα με χαρακτήρα, θα δώσει στο εστιατόριο την ταυτότητά του.

Δε μου άρεσε το κριθαρότο θαλασσινών, καθώς στην ουσία ήταν γιουβέτσι θαλασσινών - καλοφτιαγμένο αλλά όχι αυτό που περίμενα- και κάπως φτωχό σε περιεχόμενα, σε μια περίοδο που θα έπρεπε να υπάρχουν σε αφθονία.

Μου άρεσε η κοτόπιτα, που φάνηκε οτι ήταν φτιαγμένη εξ' ολοκλήρου στο εστιατόριο με καλή ζύμη και ακόμα καλύτερη γέμιση. Πολύ ευχάριστη έκπληξη η lemon pie την οποία θα συναντήσεις σε πολύ ακριβότερα εστιατόρια.

Οι τιμές είναι οριακά ΟΚ προς υψηλές (20 ευρώ/άτομο) καθώς λείπει αυτό το ιδιαίτερο στοιχείο που θα κάνει τη διαφορά.

Μόνη παραφωνία στη γενικότερη κατάσταση η μουσική. Αρκετά δυνατή για εστιατόριο. Άκουσα ολόκληρο το cd ενός καλλιτέχνη που προσωπικά δε μου αρέσει, σα να βρισκόμουν σε live του.

Θα ξαναπάω, περιμένοντας να δώ κάποια αλλαγή. Το εστιατόριο είναι συμπαθητικό, και θα γίνει συμπαθητικότερο αν γίνει ουσιαστικότερο.