02 Σεπ 2014

Καμία σχέση.

Ο χώρος είναι ο κλασικός που έχουν ολα στα μαγαζιά του Μικρολίμανου, χωρίς καμία αξιοπρόσεκτη διαφορά σε σχεδίαση-αισθητική, δηλαδη κάτι το ιδιαίτερο που είχε το παλιό μαγαζί.

Είναι προφανές ότι θέλουν να φέρουν το εστιατόριο στα μέτρα του Πειραιά και ισως να το παρουσιάσουν σαν γκουρμέ ψαροταβέρνα??

Το ριζότο γαρίδας ήταν φανταστικό, αλλά το καλαμάρι μετριότατο απο τα πρώτα.

Στα κυρίως ο τόνος που πήρα και ήταν πιάτο εκτός μενού ήταν πολύ καλός με μία απλή σάλτσα σωστά εκτελεσμένη. Το άλλο κυρίως με σφυρίδα και μία σάλτσα γλυκόξινη μετριότατο. Η δε σαλάτα απο φύκια άνοστη. Τα γλυκά στο τέλος πάλι τιποτα το ιδιαίτερο.

Σε γενικές γραμμές δεν έφαγα τίποτα που να με απογείωσε και να μου έμεινε στο ουρανίσκο μου για να θυμάμαι. Όπως έλεγε ο κος Λαζάρου δε μου μίλησε απολύτως τπτ (εκτός απο το ριζότο και αυτό λόγω του μάνγκο... )

Όταν έχεις ένα μενού με τόσο λίγα πιάτα που σε δεσμεύει απέναντι στο πελάτη οφείλεις να είναι όλα τέλεια...

Δυστυχώς το Βαρούλκο παίζει μπάλα με τη φανέλα πλέον και δε βρίσκω κανένα λόγο να το ξαναπροτιμήσω και αυτό γιατί με λίγο παραπάνω χρήματα μπορώ να δοκιμάσω πολύ πιο ενδιαφέροντα και πρωτότυπα πιάτα, σε άλλα εστιατόρια της Αθήνας.

Τελος ενα αλλο χαρακτηριστικο που με ενόχλησε ήταν ο κόσμος. Πολλοί τουρίστες... μέτριου επιπέδου που προφανώς το είχαν βρει από tripadvisor και οι οποίοι μάλλον χαλούσαν την εικόνα του μαγαζιού.

02 Σεπ 2014

pskarm