Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο το Σάββατο βράδυ.

Όταν πήραμε τηλέφωνο για να κάνουμε την κράτηση ζητήσαμε τραπέζι σε χώρο για μη καπνίζοντες και μας εξήγησαν ότι το καλοκαίρι είναι ανοικτός ο χώρος και δεν έχουν κάποιο διαχωριστικό. Όντως όταν φτάσαμε μας είχαν κρατήσει το πιο ακριανό τραπέζι και δεν υπήρχε πρόβλημα. Η κυρία που ήταν επί της υποδοχής μας ρώτησε αν είμαστε ευχαριστημένοι για το τραπέζι δεδομένου ότι είχαμε ζητήσει κάτι συγκεκριμένο, που δείχνει ότι σίγουρα σεβάστηκαν τις επιθυμίες μας.

Η διακόσμηση του μαγαζιού είναι πολύ προσεγμένη και θυμίζει πολύ ιταλική τρατορία ενώ η μουσική που έπαιζε ήταν επίσης ιταλική, μεγάλο πλεονέκτημα γιατί συνήθως ακούς οτιδήποτε άλλο εκτός από ιταλικά. Γενικά, νόμιζα ότι ήμουν σε διακοπές σε κάποιο νησί ή ακόμα και στην Ιταλία και όχι στο κέντρο της Γλυφάδας.

Με το που κάτσαμε μας έφεραν και ψωμάκια (χειροποίητα) και μπρουσκέτες με σκόρδο εκπληκτικές.

Παραγγείλαμε τα εξής:

1) μια pizza με προσούτο: εξαιρετική, ψημένη στον ξυλόφουρνο
2) ψημένα λαχανικά με βαλσάμικο: μεγάλη μερίδα και σωστά ψημένα
3) φρέσκα ζυμαρικά με ρικότα: ενώ η σάλτσα και τα μακαρόνια ήταν άψογα, η γέμιση μου φάνηκε λίγο ξερή και στεγνή

4) φρέσκα ζυμαρικά γεμιστά με μανιτάρια με σάλτσα καρυδιών: εξαιρετικό πιάτο και ενώ είχε κρέμα δεν ήταν καθόλου βαρύ
5) καρμπονάρα: κλασική αξία

6) μακαρόνια με κοτόπουλο: απλή γεύση
7) επειδή είχαμε και ένα παιδάκι μαζί μας, ζητήσαμε και μας έφεραν σκέτα μακαρόνια με λάδι, τα οποία επειδή δεν τα έφαγε, μας τα έφεραν όταν μάζεψαν τα πιάτα σε πακέτο, χωρίς καν να τους το ζητήσουμε!!

Για επιδόρπιο ζητήσαμε:
1) πανακότα: πολύ ωραία γεύση
2) τιραμισού: ωραία γεύση αλλά η εμφάνιση ήταν λίγο απογοητευτική.
3) semifredo: δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα

Ο σερβιτόρος που μας πήρε την παραγγελία ήταν εξυπηρετικότατος και υπομονετικός. Μας πρότεινε πιάτα και όντως ότι μας πρότεινε ήταν καλό - πλήν του γλυκού που δεν μας ενθουσίασε. Το μόνο μειονέκτημα ήταν η αγωνία των σερβιτόρων του αν μας αρέσουν τα φαγητά που ίσως κάποιες φορές κουράζει.

Για όλα τα παραπάνω συν 3 μπουκάλια νερό και 3 μπύρες πληρώσαμε περίπου 99 ευρώ για 4 ενήλικες και 1 παιδάκι, τιμή που νομίζω είναι καταπληκτική για την Γλυφάδα, τον χώρο του μαγαζιού και την ποιότητα του φαγητού.

Στο τέλος μας κέρασαν limoncello.

Υπήρχαν αρκετές οικογένειες, ζευγάρια και αρκετές παρέες 50άρηδων. Δεν είδαμε δηλαδή πολύ νεολαία αν και νομίζω το προφίλ του μαγαζιού απευθύνεται σε αυτές τις κατηγορίες.

Πραγματικά μακάρι να κρατήσει αυτό το επίπεδο και σίγουρα θα γίνει στέκι.