Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Εστιατόριο MIMAYA, το όνομα χαρακτηριστικό δεν το ξεχνάς εύκολα και σε συνδυασμό με το υπέροχο φαγητό, τότε είναι κάτι που μένει αξέχαστο σαν σημείο αναφοράς για καλό ποιοτικό φαγητό και όχι μόνο..

Να διευκρινίσω, το είχαμε επισκεφθεί πριν αρκετούς μήνες, ίσως και το πρώτο χρόνο λειτουργίας του, μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση και από τότε είχαμε πάει μερικές φορές ακόμα.

Την περασμένη βδομάδα μετά από ένα γευστικό δύσκολο Αύγουστο στην Γλυφάδα που δεν έβρισκε κανείς τις περισσότερες φορές καλή ποιότητα και φρεσκάδα, εντελώς τυχαία Δευτέρα βράδυ περνούσαμε την οδο Μποτσαρη και είδαμε ανοικτό το ΜΙΜΑΥΑ, είμαστε δυο ζευγάρια, χωρίς να το πολύ σκεφτούμε βρεθήκαμε να τρώμε. Κάτσαμε στον εξωτερικό χώρο, όμορφο φωτισμένο με πολύ ωραία απαλή μουσική.

Βοήθησε λίγο και ο καιρός γιατί είχε λίγη δροσούλα.

Λοιπόν σαν το παλαιό καλό κρασί που κάθε μέρα που περνά γίνεται ακόμα καλύτερο και καλύτερο.
Κάθε μπουκιά μας ένας γευστικος παράδεισος.

Για τα ψωμακια και ντιπ παρά πολύ ωραία πρωτότυπα χειροποίητα, με δυσκολία δεν ζητήσαμε και άλλη μερίδα.

Για σαλάτα πήραμε την delicious ήταν φανταστική τα πράσινα λαχανικά φρεσκοτατα και αρκετά μεγάλη σε ποσότητα και την δική τους εκδοχή της χωριατικης.
Boboloni τυροκροκέτες; Μείγμα τριων τυριών με μαρμελάδα στην καρδιά του!
Δεν παίζεται! Το τρώγαμε λίγο λίγο για να μην τελειώσει..

Πύργος μανιταριών δεν περιγράφεται, μανιτάρια είχαν χρησιμοποιήσει δυο τρεις ποικιλίες και το κατσικίσιο τυρί σωστή ποσότητα και υπέροχα λιωμένο.

Σαν κυρίως πήραμε κοτόπουλο πικατα με πουρέ πατάτας, ριζοτο με σοφραν, μοσχάρι παγιαρ με φρέσκιες τηγανίτες πατάτες και ψάρι λαβράκι με ψητά λαχανικά. Όλα μα ολα ήταν φανταστικά υπέροχα.

Γλυκό, γλυκά θα πω καλύτερα γιατί πήραμε τρία, μους σοκολάτα ΜΙΜΑΥΑ, πορτοκαλοπιτα με παγωτό βανίλια και σοκολατο, ήταν το τέλειο γευστικο κλείσιμο της βραδιάς.
Κρασί πήραμε το δικό τους χύμα πολύ ωραίο. Ωραία επιλογή εάν θέλεις να μην δώσεις πολλά χρήματα για κρασί.

Από τις τιμές μείναμε ευχαριστημένοι, πήραμε αρκετά πιάτα, τα απολαύσαμε όλα και σαν παρέα είμαστε της γνώμης ότι εάν έχεις απολαύσει κάτι, τότε λίγα ευρώ πάνω η λίγα κάτω δεν κάνει καμία διάφορα.

Ότι και να θυμηθούμε από αυτό το βράδυ, το σέρβις εξαιρετικό με ευγενικό προσωπικό, το φαγητό, τα γλυκα, όλα μας ενθουσίασαν μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
Φύγαμε με την υπόσχεση ότι σύντομα θα πάμε ξανά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη FANCY.