Beer Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Ομολογώ πως αν δεν υπήρχε η καταχώρηση της έμπιστης φίλης tzias δεν θα γνώριζα το κατάστημα. Η πολύ υποσχόμενη κριτική της μου είχε μείνει αποτυπωμένη και ήταν στα σχέδια για επίσκεψη.

Κυριακή λοιπον 31-8-2014 και ωρα 20:30 είπαμε να χαλαρώσουμε και να πάμε να κάνουμε μια βόλτα στο σχετικά άγνωστο αλλά συμπαθές Παγκράτι. Η πρόσβαση σχετικά εύκολη και το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε ένα στενό πίσω από την Υμηττού, μάλλον λόγω καλοκαιριού. Στη βόλτα μας είδα πολλές καφετέριες και γενικά καταστήματα γρήγορου φαγητού και γενικά ζωντάνια. Για τα δικά μου γούστα είναι μια καλή επιλογή για έξοδο.

Το Berlin βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο ήσυχο και χαλαρό και μας έβγαλε πολύ καλή διάθεση για μια χαλαρωτική βραδιά. Λίγο το καλοκαίρι, λίγο το ότι δεν υπήρχε και πάρα πολύς κόσμος μας έκανε να περάσουμε όμορφα.

Η καινοτομία βρίσκεται στις κάνουλες που είναι τοποθετημένες σε όλα σχεδόν τα τραπέζια, με την υποσημείωση πως τον Αύγουστο δεν λειτουργούσαν καθώς λόγω διακοπών ήταν η ιδανική εποχή για να συντηρηθούν και... να "ξεκουραστούν" εν όψει χειμώνα.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές και νομίζω πως είναι και ένα κλικ πιο φθηνός από τον ανταγωνισμό, κυρίως στις βαρελίσιες. Υπάρχει αρκετό ελληνικό στοιχείο βλέπε Septem που δεν την βρίσκεις και παντού σε μπυραρία. Α, και μιας και είπαμε για μπυραρία, δεν θεωρώ το Berlin καθαρή μπυραρία. Πιο πολύ με παραπέμπει σε καφεδομπαράκι λόγω των στάντ, ενώ και η κουζίνα του είναι και συγκεκριμένη. Στα δικά μου μάτια δεν αφαιρεί πόντους λόγω του πολύ καλού κλίματος που υπάρχει.

Η βαρελίσια Berlin κοστίζει 3 ευρώ τα 400 μλ και πήραμε 3 από δαύτες. Είναι η βασική επιλογή του μαγαζιού μάλλον και λόγω ονομασίας. Ο κατάλογος των φαγητών έχει λίγες επιλογές που μπορούν να υποστηριχθούν αξιοπρεπώς.

Ποικιλία tapas 7 ευρώ
Κλαμπ σάντουιτς 5 ευρώ
Σκορδόψωμο με τυρί στα 3.5 ευρώ
Χοτ ντογκ στα 2.8 ευρώ
Ατομική πίτσα στα 2.2 ευρώ

Ίσως μου διαφεύγει κάτι αλλά νομίζω πως καταλαβαίνετε και εσείς πως όλα αυτά είναι συνοδευτικά του ποτού και δεν μιλάμε για εστιατόριο. Όλα πάντως ήταν φρεσκότατα.

Εμείς πήραμε μια ποικιλία tapas στα 7 ευρώ που είναι χορταστική για 2 άτομα. Περιλαμβάνει:

- 3-4 ρολά αραβικής πίτας σε μπουκίτσες με λουκάνικο που ήταν νοστιμότατες

- 3-4 σκορδοψωμάκια, καθόλου βαριά και τραγανισμένα

- 3-4 tapas με σαλάμι και τυροκαυτέρη που ήταν πικάντικα

- 1 ατομική πίτσα που την έφαγα στο τέλος και ήταν με αραβική πίτα αν δεν κάνω λαθος, γιατί άρχιζε και με "βάραγε" η μπύρα.

Επίσης ένα χοτ ντόγκ στα 2.8 ευρώ με αραβική πίτα. Τα καραμελωμένα κρεμμύδια ήταν πιο νόστιμα από πιο επαγγελματικά μαγαζιά, το λουκάνικο παρ'ότι του σουπερμάρκετ ήταν χορταστικό.

Γι'αυτό και το 3 στην ποιότητα γιατί μιλάμε για εύκολα και συνοδευτικά πιάτα.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι πολύ μπροστά. Ευδιάθετο και χαρούμενο το παλικάρι, μας απαντούσε σε όποια απορία είχαμε. Μας ευχαριστούσε σε κάθε ευκαιρία ΑΛΛΑ γινόταν από καρδιάς και όχι για τους τύπους. Η απόδειξη κατέφθασε αμέσως, όπως και τα ποτήρια με το νερό που δεν ζητήσαμε αλλά εκτιμήθηκαν δεόντως από την κοπέλα μου που δεν είναι του αλκοόλ. Θυμάμαι τώρα που γράφω και γελάω αλλά πριν καμιά δεκαετία σε κάποιες μπυραρίες δεν σέρβιραν ούτε νερό για προφανείς λόγους.

Είναι ιεροσυλία αυτό που θα πω αλλά η εξυπηρέτηση μου έβγαλε συναισθήματα από την έξοδο μου στο PREMIERE. Σαν να υπήρχε το μαγαζί μόνο για πάρτη μου, αυτό ένιωσα.

Ο χώρος ήταν σχετικά σκοτεινός κατά την επίσκεψη μας αλλά ρομαντικός βλέποντας την περατζάδα, τα κεράκια. Μου έβγαλε συναισθήματα σαν να έχω πρώτο-δεύτερο ραντεβού με την κοπέλα μου. Γενικά μου έφτιαξε τη διάθεση. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές (χωρίς πολυκοσμία πάντως). Όμορφες οι τοιχογραφίες που παραπέμπουν σε μπύρα και την επόμενη φορά θα παίξω και με τις κάνουλες. Αν έχει και πολυκοσμία δε, θα διαγωνιστώ και με τους υπόλοιπους θαμώνες στην μπυροποσία βλέποντας τα αποτελέσματα μας στην οθόνη. Θα είναι η μοναδική φορά που θα είμαι τελευταίος αλλά χαρούμενος!

Για επίλογο θα συμφωνήσω απόλυτα με το μοτο του μαγαζιού...

"Αυτό το στέκι φτιάχτηκε από ανθρώπους σαν κι εσένα. Βασικά θα μπορούσε να ήταν και δικό σου.

Βοήθησε μας να βελτιώσουμε τις υπηρεσίες μας για να περνάμε όλοι καλύτερα.
Πως?

Αν βλέπεις κάτι που χρειάζεται αλλαγή ή βελτίωση, πες το μας (στο αυτί).
Αν πάλι έχεις ενθουσιαστεί με κάτι, φώναξε το (στον πεζόδρομο)...

Ό, τι και απο τα 2 και να κάνεις εμείς σε ευχαριστούμε!! "

Εννοείται πως το προτείνω για επίσκεψη, όχι για γαστριμαργικές απολαύσεις αλλά για την παρέα ή και για τετ-α-τετ με το πρόσωπο.

Εδώ δεν υπάρχει ο Φώτης (λέγε με Θανάση Τσαλταμπάση στο "Ευτυχισμένοι μαζί" ) για να σου πιάσει μια μπύρα. Μπορείς να τη σερβιριστείς και μόνος σου!

Συγχαρητήρια tzia, η επιλογή ήταν άψογη!!!

Υ. Γ Η κουζίνα δεν λειτουργεί Δευτέρα και Τρίτη...

Υ. Γ 2 Βαρελίσια 500άρα weiss στα 4.2 ευρώ??? Ανοίξτε τις κάνουλες!!!