Μεζεδοπωλεία - Κουκάκι, Αθήνα

Έχω πλέον επισκεφθεί τη Μικρή Βενετία αρκετές φορές. Είναι στον πεζόδρομο της Ολυμπίου στο Κουκάκι, ο οποίος είναι αρκετά συμπαθητικός και το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Την πρώτη φορά πήγα εκεί μετά από διθυραμβικές κριτικές για τις γεύσεις του και συνέχισα να πηγαίνω επειδή τα πιάτα του είναι όντως ξεχωριστά.

Έχω δοκιμάσει πολλά από τα πιάτα του καταλόγου.
- Παντζαροσαλάτα: καλή, πολύ μικρή μερίδα.

- Πράσινη σαλάτα: εύγευστη, πλούσια.

- Πατάτες: ιδιαίτερες και τους ταιριάζει το χοντρό αλάτι που έχουν. Μετρημένες όμως, τσιγγουνιά στην ποσότητα.

- Φέτα σε φύλλο κρούστας: δεν ενθουσιάστηκα. Νομίζω ότι το γλυκόξινο υλικό επάνω της ήταν ντοματάκι και υπήρχαν και "κύματα" από κρέμα βαλσαμικού. Ενώ φαινόταν εκπληκτικό, ήταν εν τέλει αδιάφορο. Καμία από τις γεύσεις (φέτα, ντοματάκι, βαλσάμικο) δεν ήταν έντονη.

- Φλογέρες με ντομάτα και παστουρμά: Αδιάφορες.

- Μπουτάκια κοτόπουλου με ρύζι: Πολύ νόστιμο το κρέας, ιδιαίτερο και εύγευστο το ρύζι με γεύση άπω-ανατολής.

- Ρυζότο με κοτόπουλο, κολοκύθι και μαστίχα: Εκπληκτικό.

- Κριθαρότο με απάκι: Εκπληκτικό.

- Χοιρινά μπριζολάκια: Νόστιμα.

- Τσιζκεικ: Καλό.

- Μπανόφι: Μέτριο. Τεράστια ποσότητα κρέμας-σαντιγύ που ήταν άγευστη πάνω από μία πολύ λεπτή στρώση μπανάνας. Η καραμέλα ανύπαρκτη.

Τελικά θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ακριβό. Οι μερίδες του είναι μικρές για τις τιμές τους. Ενδεικτικά τα χοιρινά μπριζολάκια κοστίζουν 11 ευρώ για ένα πιάτο με 3 μικρά μπριζολάκια, το ρυζότο κοστίζει περίπου 8 ευρώ και σερβίρεται σε ένα μικρό πιάτο-μπολ, η πράσινη σαλάτα έχει 6 ευρώ αλλά είναι ομολογουμένως τεράστια και τα γλυκά κοστίζουν από 4,5 ευρώ όπου θα έλεγα ότι για το τσιζκεικ είναι καλή τιμή αλλά για το μπανόφι με τίποτα.

Οι μερίδες του δεν είναι χορταστικές. Σε περίπτωση που θέλει να φάει μία παρέα, θεωρώ ότι είναι μικρή η μερίδα των κυρίως για να πάρει ο καθένας από ένα. Και σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να προσθέσεις σαλάτα και ορεκτικά για να χορτάσεις που θα ανεβάσουν αρκετά το λογαριασμό.

Επίσης, χθες που επισκέφτηκα το συγκεκριμένο μαγαζί διαπίστωσα και εγώ και η παρέα μου ότι οι μερίδες του συρρικνώθηκαν. Συγκεκριμένα, στο κριθαρότο με απάκι το απάλο ήταν λίγο... λαχείο. Κι αν σου κάτσει...

Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα. Το φαγητό του είναι εύγευστο και πρωτότυπο στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά το θεωρώ τελικά ακριβό για την ποσότητα που προσφέρει.