Μεζεδοπωλεία - Κερατσίνι, Αθήνα

Ξεκίνημα λοιπόν στις επισκέψεις απο τη wish list και πρώτη στάση εντός των ορίων της περιοχής όπου μένω στο "Εντός σχεδίου". Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς πάνω στη διασταύρωση της 25ης Μαρτίου με το νεκροταφείο (μπρρ) της Ανάστασης, σε μια περιοχή που δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο για να σταματήσεις αλλά έχει εξελιχθεί σε γαστρονομική πιάτσα για τα δεδομένα της.

Το συγκεκριμένο λοιπόν μαγαζί έχει γειτονάκια το "Ρακ εν ρολ" στον χώρο του παλιού "Μήπως", το "Μήπως" που μετακόμισε καμιά 50αριά μέτρα παραπάνω, τα "Μπριζολάκια και σβούρες" που δεν έχω επισκεφθεί ποτέ αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και last but not least το "Ταξιδεύοντας". Υπάρχουν επίσης πολύ κοντά το "Στέκι του Τσεκούρα" και το "Κονάκι". Πολύς λοιπόν ο ανταγωνισμός και τουλάχιστον 2 οι αλλαγές ονομασίας μέχρι να καταλήξει η ονομασία "Εντός σχεδίου".

Περνώντας πιο παλιά ποτέ δεν το έβλεπα γεμάτο και δεν μου έκανε και καμία αίσθηση για να πω και την αλήθεια. Άκουσα καλά λόγια από κάποιον γνωστό μου, διάβασα και τις κριτικές και μια καλοκαιρινή ημέρα έστειλα πρώτα την αδελφή μου που μου είπε τα καλύτερα. Οπότε και με τη σειρά μου το τοποθέτησα ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ των επιλογών μου και να τώρα που γράφω γι'αυτό.

Να προσθέσω επίσης πως ο ιδιοκτήτης είναι πολιτικός μηχανικός των ΤΕΙ αν έχω ενημερωθεί σωστά, και λογικά από εκεί και η ονομασία του. Στεγάζεται σε ένα κτίριο που έχει αρχιτεκτονικό γραφείο ο κατασκευαστής που έχω αγοράσει το σπίτι μου. Ε, δεν θέλει και πολύ λοιπόν!

Για το πάρκινγκ να μην ανησυχήσετε καθόλου, βάζω 0/10 με την κλίμακα του fratelo, θα βρείτε ακριβώς απέναντι άπλετο χώρο. Σαν χώρο του μαγαζιού τώρα θα πω πως καθήσαμε στον εξωτερικό λόγω και της οθόνης για να παρακολουθήσουμε τον αγώνα Ελλάδα-Κροατία για το Μουντομπάσκετ, ημέρα Τετάρτη 3-9-2014 και ώρα 21:45 παρέα 3 ατόμων. Δροσερός και άνετος για τέτοιες καλές βραδιές. Εσωτερικά δεν είδα κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο την κουζίνα, νομίζω όμως πως υπάρχει και άλλος ένας όροφος για να φιλοξενήσει τους πελάτες.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι σε καλά επίπεδα αλλά θεωρώ πως ένα άτομο ακόμα θα διευκόλυνε την κοπέλα να μην ασχολείται με όλα τα τραπέζια,5-6 εκείνο το βράδυ, και να είναι ακόμα ταχύτερη. Παρ'όλα αυτά έχω πολλά θετικά να επισημάνω καθώς:

- Η απόδειξη ερχόταν για ότι παραγγέλναμε.

- Το νερό στην αρχή ήταν βρύσης, μας έφεραν και μπουκάλι αργότερα χωρίς να το ζητήσουμε που δεν χρεώθηκε.

- Στο τέλος μας κέρασαν και παγωτό, όχι αξιομνημόνευτο αλλά καλή κίνηση και μόνο.

- Η κοπέλα ήταν πολύ ευγενική και γνώριζε όλα τα πιάτα και μας απαντούσε στις απορίες μας.

Στα του φαγητού τώρα. Ο κατάλογος δεν είναι μεγάλος και σε 2-3 επισκέψεις μπορείτε να τον εξαντλήσετε. Έχουν και κάποια πιάτα ημέρας αλλά νομίζω πως πρέπει να εμπλουτιστεί λίγο ακόμα σε επιλογές. Πιστεύω πως αργότερα θα γίνει και αυτό. Τονίζω εδώ πως το 4άρι το παίρνει άξια γιατί μπορεί να μη μιλάμε για μοριακή γαστρονομία αλλά ακόμα και τα πιο απλά τελικά είναι και τα πιο δύσκολα. Ότι δοκιμάσαμε ήταν καλομαγειρεμένο και προετοιμασμένο με φροντίδα. Οι δε τιμες θελκτικότατες. Πήραμε:

- Κουβέρ 1.5 ευρώ για 3 άτομα, μικρό το κακό. Κάτι ψωμάκια θυμάμαι που εγώ προσωπικά ούτε που ασχολήθηκα.

- Μπρουσκέτα με αυγό και λουκάνικο στα 4.3 ευρώ.2 μεγάλα κομμάτια με ζουμερό αυγό και νόστιμο λουκάνικο. Τραγανό το ψωμί όσο πρέπει.

- Σαγανάκι γεμιστό με παστουρμά και τομάτα στα 4 ευρώ. Επίσης καλοψημένο με τους χυμούς του. Ο παστουρμάς σε πολυ διακριτική συμμετοχή. Καλή μερίδα.

- Σαλάτα εντός σχεδίου στα 6 ευρώ υπεραρκετή και για 4 άτομα. Μαρούλι, ρόκα, κοτόπουλο, μπέικον, κρουτόν, σως μπαλσάμικο και κάτι ακόμα που ίσως μου διαφεύγει. Φρεσκότατη, ότι πρέπει για να μοιραστεί στην παρέα.

- Συκώτι στα 3.1 ευρώ. Κομμένο σε πολλά κομματάκια, χωρίς ίχνος από ίνες. Αρκετά γευστικό και μαλακό. Η τιμή παραπάνω από άριστη.

- Πανσέτα με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 6 ευρώ. Πιάτο ημέρας που με κέρδισε πιο πολύ από όλα τα υπόλοιπα. Η πανσέτα ζουμερή και καλοψημένη, από τις καλύτερες που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει, αγκαλιαζόταν από τα πολύ γλυκά κρεμμύδια. Οι πιτούλες ήταν ιδανικές για να τυλίξετε και τα κρεμμύδια. Νομίζω πως πρέπει να γίνει πιάτο καταλόγου. Δεν ένιωσα καθόλου τη λιπαρότητα της πανσέτας.

- 1 Βεργίνα weiss 500άρα και 1 Άλφα επίσης 500άρα στα 3.1 ευρώ έκαστη

- 2 Κόκα κόλες στα 2.6 ευρώ σύνολο.

ΣΥΝΟΛΟ: 33.7 ευρώ για 3 άτομα που όχι μόνο δεν έμειναν παραπονεμένα αλλά εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω και την αραβική πίτα (αν θυμάμαι σωστά) με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και το τυρί καθώς και άλλα 1-2 πιάτα.

Εννοείται πως είναι μια ΑΡΙΣΤΗ επιλογή για τους κατοίκους των κοντινών περιοχών, που σέβεται κάθε ευρώ που θα καταθέσεις. Εγώ ναι θα ξαναπάω. Μη σας πω ότι πιο καλά να πάρω για το σπίτι μια μπρουσκέτα και συκώτι παρά σουβλάκια.

Κέρδισε τις εντυπώσεις και το μόνο που μένει πλέον είναι το μαγαζί να διαφημιστεί και να το γνωρίσει και άλλος κόσμος για να γίνει ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ και όχι σημείο των καιρών.

Σίγουρα θα ήθελα να δω και απόψεις άλλων χρηστών έμπιστων και μη, γνωρίζοντας πως κάποιοι μένουν αρκετά μακριά. Εάν βρίσκεστε κοντά θα πρότεινα να το δοκιμάσετε έστω και αν χρειαστεί να κάνετε μερικά χιλιόμετρα. Εγώ προσωπικά το κατέταξα στα πολύ καλά της περιοχής και η "Αθηνά" που τιμάται οικογενειακώς τουλάχιστον 20 φορές το χρόνο, βρήκε έναν πολύ δυνατό ανταγωνιστή.

Υ. Γ Όπως ανέφερα παραπάνω σε ακτίνα 100 μέτρων υπάρχει πολύ ψωμί για τα λαγωνικά του σάιτ. Θα προσπαθήσω να γράψω τις εντυπώσεις μου για τα υπόλοιπα 2-3 που απομένουν. Αυτό το "Ρακ εν ρολ" κάνει 3 μήνες διακοπές. Ικαριώτικες αν ενθυμούμαι...