American Style - Χολαργός, Αθήνα

Το Juicy Grill το πρωτοεπισκέφτηκα πριν από ένα περίπου χρόνο και έκτοτε ήταν συνέχεια στα υπόψιν για έξοδο μπεργκεροφαγίας. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι με κράτησε μακριά όλον αυτόν τον καιρό, δεδομένης της πολύ καλής πρώτης εντύπωσης που είχα, της εγγύτητας του στο σπίτι μου, αλλά και της επιμονής της αδερφής μου να πάμε μια φορά και μαζί. Όπως και νά ‘χει, ένα βραδάκι καθημερινής μέσα στην περασμένη εβδομάδα, τα καταφέραμε και οι δύο αδερφές καταφτάσαμε στο χολαργιώτικο μπεργκεράδικο φουλ πεινασμένες. Η δεύτερη επίσκεψή μου επιβεβαίωσε τις αρχικές μου εντυπώσεις στο έπακρον.

Ήμασταν εκεί λίγο πριν τις 9 και έτσι καθίσαμε με χαρακτηριστική άνεση σ’ ένα από τα εξωτερικά τραπέζια, η αλήθεια είναι όμως ότι αν είχαμε φτάσει κάνα τέταρτο πιο μετά, παίζει να χρειαζόταν να περιμένουμε αρκετά μέχρι να κάτσουμε.

Ο χώρος έχει τύχει ενδελεχούς περιγραφής από άλλους προσφιλείς χρήστες του σάιτ, οπότε απλά να επαναδιατυπώσω και εγώ ότι σίγουρα δεν πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο και ειλικρινά, δεν ξέρω πώς παλεύεται η φάση το χειμώνα. Πάντως, για ένα βραδάκι του άρτι αφιχθέντος φθινοπώρου, το τραπέζι μας στον εξωτερικό χώρο με την λεπτομέρεια του τεχνητού γκαζόν (μα τεχνητό γκαζόν, βρε παιδιά; Τεχνητό γκαζόν;), ήταν μια χαρά.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά άμεση και αποτελεσματική και το παιδί που μας σέρβιρε ήταν ευγενέστατο και συμπαθέστατο. Οι όποιες καθυστερήσεις σημειώθηκαν ήταν αμελητέες. Φαντάζομαι άλλωστε ότι η κουζίνα έχει συντονιστεί καλά με το σέρβις ώστε να μην υπάρχουν σοβαρές καθυστερήσεις, ειδικά όταν ο κόσμος δε σταματά να έρχεται και να περιμένει υπομονετικά για να κάτσει. Στα συν η κανάτα με το νερό που κατέφθασε με το που βολευτήκαμε στο τραπέζι μας.

Στα του φαγητού τώρα. Είναι πολύ ωραία τα μπέργκερ τους, πραγματικά ωραία. Είναι όσο ζουμερό και λαχταριστό θέλεις να είναι ένα μπέργκερ και τα συνοδευτικά του μπιφτεκιού υλικά είναι και αυτά πολύ πολύ νόστιμα. Τις προάλλες εγώ διάλεξα να δοκιμάσω το Sopranos, με μοτσαρέλλα, παστράμι, πικάντικο coleslaw και μουστάρδα ντιζόν σε ψωμάκι μπριός (στην προηγούμενη επίσκεψή μου είχα δοκιμάσει το ομώνυμο μπέργκερ τους, το Juicy, σε bagel ψωμάκι κι έτσι είπα τώρα να διαφοροποιηθώ).

Το εξαφάνισα μέσα σε ελάχιστο χρόνο και μπορώ να πω ότι ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα και περίμενα από ένα μπέργκερ. Συνοδευόταν από ένα βουνό νοστιμότατες πατάτες τηγανιτές, άπειρες πατάτες.

Η αδερφή μου από την άλλη διάλεξε το Ari Gold με τα μανιτάρια, τα καραμελωμένα κρεμμύδια και το (σε μπόλικη ποσότητα) κατσικίσιο τυρί και προτίμησε να το συνοδεύσει με ψητή πατάτα. Έμεινε και εκείνη με τις καλύτερες εντυπώσεις. Νοστιμότατη ήταν και η σαλάτα που πήραμε, η Chicken Bacon, με πρασινάδες, μπέικον, κοτόπουλο, παρμεζάνα. Θα πρέπει πάντως να έχετε στο νου σας ότι οι σαλάτες είναι υπερτεράστιες. Εμείς, δύο φαγανά ομολογουμένως κορίτσια, με δυό μπέργκερ και μία σαλάτα βγήκαμε τελείως οφ.

Όσο για τον λογαριασμό, η σχέση ποιότητας τιμής κρίνεται ως αρκετά ικανοποιητική. Για τα παραπάνω και δύο μεγάλα ποτήρια παγωμένη Alpha πληρώσαμε 34 περίπου ευρώ. Ίσως να τους παίρνει τιμολογιακά για ένα τσικ πιο κάτω, αλλά από την άλλη, με τέτοια κοσμοσυρροή, γιατί να μπουν στη διαδικασία;

Εν ολίγοις, νοστιμότατα μπέργκερ, οι της περιοχής να το τιμήσετε σίγουρα, οι πιο μακρινοί, ίσως να μη χρειάζεται να φτάσετε μέχρι το Χολαργό, εκτός πια και αν βρίσκεστε στην αναζήτηση του τέλειου μπέργκερ και άρα πρέπει να τα δοκιμάσετε όλα!