Μοντέρνες ταβέρνες - Μαραθώνας, Αθήνα

Η "Γαλάζια Ακτή " είναι ένα είδος εστιατορίου το οποίο έλειπε από την παραλία του Σχινιά. Μέχρι πέρυσι το καλοκαίρι το συγκεκριμένο Βeach bar βρισκόταν σε παρακμή και όπως φαίνεται γίνεται μια αξιόλογη προσπάθεια ανακαίνισης και επαναπροσδιορισμού του χώρου ως Beach bar & Restaurant.

Στις αρχές σχεδόν του καλοκαιριού (μετά οι τόνοι έπεσαν ), η πρώτη μου επαφή με την καινούργια " Γαλάζια Ακτή" ήταν κάπως απογοητευτική καθώς οι κύριοι άρχισαν το σύστημα των δήθεν ρεζερβέ ξαπλώστρων στην παραλία. Από την άλλη πλευρά, οι πλαστικές σακούλες κάθε λογής Σούπερ μάρκετ, μάλλον κατάλοιπο της παλιάς "Γαλάζιας Ακτής", παρέλαβαν ανελλιπώς.......

Η πρώτη μου επαφή με το μενού του εστιατορίου ξεκίνησε με ένα απλό Club Sandwich κοτόπουλου ( 7,00 ) στην παραλία. Χορταστική ποσότητα και πολύ νόστιμο. Μάλιστα, τα τσίπς που το συνόδευαν ήταν εκπληκτικά και ιδιαίτερα εύγευστα, έξω από τα συνηθισμένα!!!

Συνόδευσα το φαγητό μου με ένα Freddo Cappuccino (3,50 ) και ένα μικρό νεράκι (0,50 ). Βέβαια, θα ζήτησα μέχρι και τρείς φορές από το παιδί που σερβίριζε πανάκι για να σκουπίσει το τραπεζάκι. Ποτέ δεν ήρθε... Το δε Club sandwitch ήρθε χωρίς χαρτοπετσέτες!! Τις ζήτησα.... ακόμα τις περιμένω!!! Ήταν μάλιστα καθημερινή μεσημεράκι..... Οι τιμές τσιμπημένες. Πολύ δυσανάλογες με το σέρβις. Το Σαββατοκύριακο δε που χρεώνονται και οι ξαπλώστρες οι τιμές μάλλον γίνονται τσουχτερές.

Η επόμενη επίσκεψη προέκυψε μία Κυριακή απόγευμα αφού πριν είχα κολυμπήσει σε παρακείμενο χώρο στον Σχοινιά. Καθίσαμε στο εστιατόριο της " Γαλάζιας Ακτής ". Εκείνη την ώρα, συναντήσαμε μόνο 2-3 παρέες.

Η ατμόσφαιρα του εστιατορίου αέρινη. Η διακόσμηση τέτοια που να δένει με την άμεση θέα στην παραλία και το απέραντο γαλάζιο. Πιστεύω όμως ότι ο χώρος του εστιατορίου θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο απομονωμένος από το καφέ και τους υπόλοιπους χώρους. Μην πω να υπάρχει και ξεχωριστή είσοδος...... Η βαθμολογία μου 4 στο "χώρος / ατμόσφαιρα " αναφέρεται κυρίως στον χώρο του εστιατορίου.

Δοκιμάσαμε Αθερίνα στο τηγάνι ( 6,50 ), καταπληκτική και σωστά τηγανισμένη, καθόλου αίσθηση λαδίλας δεν υπήρχε. Τα Λινγκουίνι με φρέσκα λαχανικά (9,00 ) αρκετά νόστιμα και η ποσότητα τόσο όσο. Το Ριζότο με τις γαρίδες (13,50 ) μας τα χάλασε. Αφενός δεν ήταν χυλωμένο, ως είθισται, και αφετέρου είχε μόνο 2 ή 3 γαρίδες στο κέντρο!!!!. Η τιμή του άσχετη με το περιεχόμενο.
Από ποτά, το κλασικό νερό (1,20 ) με το καλησπέρα σας.... και μία μπύρα FIX μαύρη ( 3,00 ).

Το κουβέρ (2,00), συμπαθητικό.
Το σέρβις άπειρο και ασυντόνιστο. Επί παραδείγματι, τα λεμόνια για τις Αθερίνες, αφού περιμέναμε κανά δεκάλεπτο για να τα φέρουν, ήρθαν από δύο σερβιτόρους σχεδόν ταυτόχρονα!

Οι τιμές χαίρουν βελτίωσης προς τα κάτω! Σχινιάς είναι αυτός όπως και να το δεί κάποιος...

Σε γενικές γραμμές, πιστεύω ότι έχει γίνει μία καλή προσπάθεια. Το σέρβις βέβαια απέχει κατά πολύ από τις πραγματικές δυνατότητες - προοπτικές- του χώρου.

Επίσης, καλό θα ήταν το εστιατόριο να λειτουργεί και το βράδυ. Η θέση του πάνω στη θάλασσα είναι ιδανική για κάτι τέτοιο.
Βρίσκεται στην παραλία του Σχοινιά, μεταξύ "Καραβιού" και " Μωραίτη ".

Θα ξαναπάω γιατί θέλω να δοκιμάσω και μερικά άλλα πιάτα και κυρίως για να απολαύσω και ένα ακόμη σούρουπο γευματίζοντας σχεδόν πάνω στο κύμα! Ελπίζω μέχρι τότε να έχουν βελτιωθεί ορισμένα πράγματα και κυρίως εκείνες οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά!!!