Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πριν απο μερικές μέρες αποφασίσαμε να πάμε 8 άτομα παρέα να φάμε.
Πολύ καλός και περιποιημένος χώρος, όμορφα διακοσμημένος και πεντακάθαρος. Οι άνθρωποι πολύ ευγενικοί και ζεστοι, με το χαμόγελο και την καλή κουβέντα.

Δυστυχώς, όμως, από φαγητό δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα. Η φετα ψητη στο πηλινο που φέρνουν κολυμπάει στο μπαλσάμικο. Δεν ειναι καθόλου στις δικές μου γεύσεις. Τα περισσότερα πιάτα έχουν μπαλσάμικο απο ότι κατάλαβα.

Οι φαρφάλες με κοτόπουλο ήταν πεντανοστιμες καθώς και τα κεφτεδάκια με σάλτσα.
Η βαρκούλα πατάτας αλλού ήταν ψημένη και αλλού ωμή. Η τυρόπιτα ειχε σουσάμι και μελι και υπερκάλυπτε την αλμυρότητα του τυριου...

Η χοιρινή μπριζόλα είχε πάρα πολύ έντονη τη γεύση του κρασιού.. αλλά πολύ εντονη....
Η πανσέτα ήταν καλή. Και το λουκάνικο επίσης καλό.

Αυτό που άξιζε όλα τα λεφτά ήταν τα γλυκά! Και ο χαλβάς και η σοκολατόπιτα.

Τα λεφτά που πληρώσαμε ήταν καλά σε σχέση με αυτά που παραγγείλαμε. Αν ξαναπήγαινα, θα ήταν μόνο για τους κεφτέδες, τις φαρφάλες και τα γλυκά.

2014-09-09 17:07:47

Θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψή σας στο εστιατόριό μας, και για το χρόνο που αφιερώσατε για να γράψετε για εμάς.

Θα ήθελα πραγματικά να είχαμε καταφέρει, να σας ενθουσιάσουμε με τις γεύσεις μας αλλά αυτό δεν έγινε εφικτό απο οτι καταλαβαίνω... Ξερουμε πολυ καλά οτι δυστυχώς δεν γίνετε να ταιριάζουμε πάντα σε όλες τις γεύσεις. Αυτο όμως που πρέπει να δούμε είναι αυτό που μας αναφέρετε για την πατάτα βαρκούλας οτι δήλαδή δεν ήταν ομοιόμορφα ψημένη. Είναι δυστυχώς ένα πιάτο που δεν μπορούμε να δοκιμάσουμε και καλά κάνατε και μας το αναφέρετε, αν και μέχρι τώρα δεν είχαμε παρόμοιο κρούσμα.

Να είσαστε 100% σίγουρος/η οτι θα το δω άμεσα και αν συμβαίνει θα το λύσω... Εξαλου αυτο το νόημα έχει για μας η "κριτικη" άποψη, να γινόμαστε σύνεχεια καλλίτεροι. Και για να κλείσω θα πω απλά για να σας βοηθήσω αν υπάρξει επόμενη επίσκεψη, οτι τα πιάτα μας με μπαλσάμικο είναι μόνο 3 απο όλο τον κατάλογο, και είναι η σαλάτα φούρνου, η πράσινη σαλάτα και η ψητή φέτα που συνοδεύεται απο σάλτσα ντομάτας και μπαλσάμικο, σε όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει μπαλσάμικο που κατανοώ οτι δεν είναι στις γεύσεις σας...

Όσο για την καπνιστή μπριζόλα είναι μαριναρισμένη σε κρασί και γι' αυτό σας ήταν έντονη η γεύση του κρασιού και είναι κάτι που για εμάς την κάνει διαφορετική. Τώρα για την τυρόπιτα δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σας οτι είναι αρκετό το μέλι, αλλά για μας είναι ένας μικρός φόρος τιμής στην μαμά Κρήτη που αντίστοιχα τη σερβίρει με αυτόν τον τρόπο.

Τελειώνοντας θα ήθελα πραγματικά να καταφέρουμε πραγματικά να σας αλλάξουμε την εικόνα που έχετε για μας, μιας και πραγματικά αυτή είναι η πρόκληση-προσπάθεια που εμείς κάνουμε!!!

Με εκτίμηση, ο μάγειρας

2014-09-16 20:11:29

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας! Ευχομαι να ήταν κακή μέρα δική μου.. Θα προσπαθήσουμε να ξαναέρθουμε! Ειστε γλυκύτατοι πάντως!!!!
Να είστε καλά! Καλές δουλειές!