08 Σεπ 2014

Την Πρεμιέρα τη γνωρίσαμε από το ask4food και λόγω των τόσο καλών κριτικών, αποφασίσαμε να πάμε. 2 άτομα, φτάνουμε σε ένα "σπίτι" που δεν προδιαθέτει κάποιον μη υποψιασμένο να ρισκάρει να μπει για φαγητό. Μπαίνοντας είδαμε μια πολύ μεγάλη παρέα Ρώσων που μάλλον κάτι γιόρταζαν (γάμο, αρραβώνα).

Προχωρώντας βγήκαμε σε μια πολύ όμορφη αυλή, ωραία διαμορφωμένη με απαλή μουσική φαγητού, με θέα δυστυχώς τα μπαλκόνια των γύρω πολυκατοικιών υπό τον διακριτικό ήχο των αυτοκινήτων της Συγγρού.

Ο νεαρός σερβιτόρος μας ενημερώνει για το τραπέζι που μας κράτησε και μας ρωτάει αν θέλουμε να κάτσουμε κάπου αλλού. Το τραπέζι ήταν άνετο και απλό. Ο νεαρός μας φέρνει τα πιάτα και ένα μπουκάλι νερό το οποίο σχετικά γρήγορα το ανοίγει. (δε ζητήσαμε κανάτα και χρεώθηκε 1 ευρώ αλλά δε μας πείραξε).

Άργησαν λίγο να μας πάρουν παραγγελία και μάλλον γιαυτό έφταιγε το τεράστιο τραπέζι Ρώσων που κάπως τους αποσυντόνισε. Ήταν όμως εξυπηρετικοί, ευγενικοί και μας ρώτησαν αν είμαστε ευχαριστημένοι.

- Μας έφεραν ζεστό ψωμάκι με βούτυρο σκόρδου (δε χρεώθηκε).

- Κρέπες με καπνιστό σολομό (5,30 ευρώ). 4 κρεπούλες πολύ νόστιμες και δροσερές, ωραίο πιάτο. 6 πατατοκροκέτες με γέμιση κιμά (6,20 ευρώ ), νόστιμες και πολύ μεγάλες με ωραία γέμιση κιμά και ένα ντιπ σαν σως μουστάρδας.

- Ρώσικη σαλάτα (6,00 ευρώ), διαφορετική και λίγο πιο στεγνή από αυτή που ξέρουμε, έχει σαλάμι και καταλαβαίνεις όλα τα υλικά της.

- Σασλίκ μπούτι κοτόπουλο (7,40 ευρώ) με φρέσκες πατάτες τηγανητές. Πιθανότατα το καλύτερο σουβλάκι κοτόπουλο που έχω φάει, αξίζει να το δοκιμάσετε.

- Μαντί (7,40 ευρώ). 6 μεγάλα πουγκάκια ζυμαρικών με γέμιση κιμά, και στην άκρη μια κόκκινη καυτερή σάλτσα. Μου άρεσε πολύ και αυτό το πιάτο μιας και είμαι άνθρωπος τον ζυμαρικών. Ήταν πολύ καλά βρασμένα, ο κιμάς μέσα στεγνός και μαζί με τη σάλτσα, το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Ήπιαμε και 500 ml λευκό ροδίτικο (3,50), αρκετά καλό. Στο τέλος μας κέρασαν παγωτό με τριμμένο μπισκότο. Για όλα αυτά ο λογαριασμός ήρθε 36,80!!! Δε νομίζω ότι θα μπορούσαμε κάπου αλλού να φάμε τόσο ωραίες γεύσεις, σε τέτοια ποσότητα και καλή ποιότητα με τόσα λίγα λεφτά. Αξίζουν πολλά μπράβο και σίγουρα θα ξαναπάμε.

08 Σεπ 2014

manu