Ψαροταβέρνες - Ηράκλειο, Αθήνα

Το μαγαζί αυτό βρίσκεται κατά τη γνώμη μου σε μια περιοχή που δεν πηγαίνει κανείς για φαγητό όχι μόνο γιατί δεν έχει χώρους εστίασης στα πέριξ αλλά και γιατί η περιοχή δεν προσελκύει για κάτι τέτοιο.

Παρόλ΄ αυτά, επειδή τυχαίνει να περνάω συχνά, είναι πάντα γεμάτο από κόσμο και μεσημέρι και βράδυ. Εντύπωση μου έκανε επίσης το γεγονός ότι ήταν ανοιχτό και χθες Δευτέρα βράδυ, καθότι δεν συνηθίζεται αυτό στους χώρους εστίασης. Το Ψάριστον δεν είναι ό, τι πιο εύκολο να το εντοπίσει κάποιος ειδικά αν δεν γνωρίζει την περιοχή. Ωστόσο θα αποζημιωθεί στο θέμα του παρκαρίσματος.

Ως προς το χώρο: διακόσμηση και τραπεζοκαθίσματα που θυμίζουν νησί, με έντονο ελληνικό χρώμα και διάφορες πινακίδες στους τοίχους (οι περισσότερες με ευτράπελα και αστείες ατάκες).

Εξυπηρέτηση: όλα άψογα και γρήγορα. Τα πιάτα ήρθαν στο τραπέζι μας με τη σωστή σειρά, ενώ η προθυμία δεν έλειπε σε ό, τι ζητήσαμε. Να σημειώσω ότι ήμασταν παρέα 7 ατόμων και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο.

Ποιότητα φαγητού: εδώ είναι η μεγάλη έκπληξη που σχετίζεται κατά ένα μέρος και με τα στερεότυπα που μπορεί να έχει ο καθένας από εμάς και εξηγούμαι: ο χώρος σε προδιαθέτει ότι θα φας αυτό που περιμένεις: καλαμαράκια τηγανιτά, χταπόδι ξυδάτο, χόρτα, ψάρια και άλλα συμπαθή θαλασσινά. Ωστόσο το συγκεκριμένο μαγαζί όλα τα παραπάνω τα σερβίρει μαγειρεμένα με τελείως διαφορετικό τρόπο: συνδυάζει τις γεύσεις με αποτέλεσμα τα απλά πιάτα να έρχονται gourme, γεγονός που περιμένεις να δεις μόνο σε ακριβά, κυριλέ και πολυτελή εστιατόρια με χλιδάτη διακόσμηση.

Παραγγείλαμε πολλά πιάτα. Κατά συνέπεια δεν μπορώ να θυμηθώ τα περισσότερα. Ωστόσο δεν μπορώ να ξεχάσω τις ψητές γαρίδες με τρούφα, το χέλι πάνω σε κεραμίδι (ναι, καλά ακούσατε! ) με ντομάτα και κρεμμυδάκι, το φρέσκο τόνο με μια γλυκόξινη σάλτσα, το σολομό επίσης με μια σάλτσα που του πήγαινε πολύ, τα κυδώνια ή την παέγια και την μακαρονάδα με το χέλι και άλλα πολλά. Επειδή πήγα με παρέα που συχνάζει στο μαγαζί, ήξερε ακριβώς τι να παραγγείλει και επομένως δεν είδα κατάλογο για να ξέρω και τα υπόλοιπα πιάτα που σερβίρει. Μου είπαν όμως ότι έχει τόση μεγάλη ποικιλία που δεν ξέρεις τι να πρωτοπάρεις.

Σε όλα αυτά που ανέφερα να προσθέσω σαλάτες, 2 μπουκάλια λευκό κρασί Μαλαγουζιά "Γεροβασιλείου" και στο τέλος γιαούρτι με μέλι και καρύδια, γλυκό του κουταλιού ελιές (! ) που πρώτη φορά έβλεπα, κέικ και μωσαϊκό με παγωτό και καφές εσπρέσο.

Έχω την εντύπωση (γιατί με κέρασαν) ότι ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ανήλθε στα 160 ευρώ. Όχι άσχημα νομίζω, αν και οι τιμές του θεωρούνται λίγο "τσιμπημένες". Τις αξίζει όμως και με το παραπάνω, γιατί οι πρωτότυπες γεύσεις του σε αποζημιώνουν. Γι΄ αυτό άλλωστε είναι πάντα ασφυκτικά γεμάτο.