Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου και η μικρή μας παρέα (3 άτομα) είχε όρεξη για ιταλικό μιας και είχαμε καιρό να τιμήσουμε αυτή την κουζίνα. Προηγήθηκε κράτηση 2 ώρες νωρίτερα και η εξυπηρέτηση, αν και τηλεφωνική, ήταν άριστη.

Ο χώρος ήταν πολύ όμορφος, "ζεστός" και περιποιημένος, όπως αρμόζει σε μια trattoria. To parking εύκολο στους γύρω δρόμους.

Η εξυπηρέτηση υποδειγματική. Διάβασα σε άλλες κριτικές ότι είναι υπερβολική. Όντως, προς τα εκεί τείνει, αλλά το προτιμώ από το να τείνει στο αδιάφορη. Το μόνο μικρό μειονέκτημα ήταν μια αναμονή από τα ορεκτικά στα κυρίως, δικαιολογείται απόλυτα όμως από το γεγονός ότι το μαγαζί -από σχεδόν άδειο- γέμισε μέσα σε ένα τέταρτο από την ώρα που κάτσαμε, οπότε ο φόρτος στην κουζίνα πρέπει να ήταν μεγάλος.

Στα της παραγγελίας.
- Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό, το οποίο και αρνηθήκαμε. Αντί αυτού ήρθε δροσερό νερό με παγάκια σε κανάτα, που ανανεωνόταν συνεχώς.

- Ερωτηθήκαμε αν θέλουμε μπρουσκετούλες με ψιλοκομμένη ντομάτα (στην ουσία τα κουβέρ), τις οποίες και παραγγείλαμε χωρίς να το μετανιώσουμε.

- σαλάτα Ceasar's (~8€). Πολύ δροσερή και φρέσκια.

- μανιτάρια αλά κρεμ (με διακριτικό άρωμα σκόρδου και κρασιού)(7,5€). Σε αυτό το σημείο οφείλω να αναφέρω ότι γενικά λατρεύω τη γεύση των μανιταριών, αλλά απεχθάνομαι την υφή τους. Στην πράξη, όταν τα παραγγέλνουμε έξω τιμώ μόνο τη σάλτσα τους, όταν τα μαγειρεύω στο σπίτι τα λιώνω στο multi. Ακολουθώντας λοιπόν την πεπατημένη, δοκίμασα τη σάλτσα τους με μια μπουκιά ζεστό ψωμάκι. Ο άντρας μου δεν πίστευε στα μάτια του, όταν με είδε μετά να καρφώνω με το πηρούνι μου μανιτάρια και να τα τρώω με ευχαρίστηση. Αν και απλό στα συστατικά του πιάτο, με την υπεροχή του κατάφερε να με πείσει να το δοκιμάσω ατόφιο μετά από άρνηση 20 χρόνων...

- ψητή μελιτζάνα στο πήλινο με ντομάτα και λιωμένο τυρί (7,5€). Το πιο αδιάφορο πιάτο στο τραπέζι, πολύ βαριά και τυποποιημένη γεύση για τα γούστα μου.

- πένες με γαρίδες, μανιτάρια, κρεμμύδι, ροζ σως (~12€). Τέλεια καθαρισμένες γαρίδες, καλό πιάτο χωρίς όμως να ξεχωρίζει, οι πολλές πένες στη μερίδα έκαναν τα υπόλοιπα υλικά να χάνονται λίγο.

- πίτσα με πανσέτα, ντομάτα, μοτσαρέλα, ρόκα, μανιτάρια (14,5€). Ιδιαίτερη πίτσα, υπέροχη και σωστά ψημένη ζύμη, ελαφριά μυρωδιά σκόρδου, η πανσέτα ήταν πολύ λεπτά κομμένη σαν προσούτο και η ρόκα καλώς είχε προστεθεί φρέσκια μετά το ψήσιμο. Δεν ήταν κακή, τρωγόταν άνετα, αλλά καθώς ήταν η πιο ακριβή πίτσα στον κατάλογο, περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα από το συνδυασμό γεύσεων.

- χειροποίητα τορτελίνια γεμιστά με κρέμα μανιταριών και σάλτσα καρυδιού (10,80€). Αυτό το πιάτο φίλοι μου μπορεί να αποτελέσει από μόνο του λόγο για να επισκεφθείτε τη συγκεκριμένη τρατορία. Ήταν το δικό μου πιάτο και θεωρούμε και οι τρεις πως άγγιζε την τελειότητα.

- 1 πανακότα με κρέμα σοκολάτας. Δεν την παραγγείλαμε (παραγγείλαμε με κρέμα βανίλια). Η σερβιτόρα νόμιζε πως είχε τελειώσει η σοκολάτα οπότε δεν έκανε την απαραίτητη διευκρίνιση στην κουζίνα, η οποία είχε φτιάξει ξανά με σοκολάτα. Δεν τη στείλαμε πίσω, προς τιμήν της το παρατήρησε μόνη της, αφού την είχαμε σχεδόν καταναλώσει, της είπαμε πως δεν πειράζει, παρ' όλα αυτά μας έφερε με βανίλια και η σοκολάτα δε χρεώθηκε. Απλώς καλή, περιχυμένη με μεγάλη ποσότητα σως σοκολάτας που σκέπαζε τη γεύση της.

- 1 πανακότα με κρέμα βανίλια, περιείχε ξύσμα λεμονιού που την ανέβαζε γευστικά, όμως η ίδια ποσότητα σως σοκολάτας -που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν της ταίριαζε καθόλου- τη μετέτρεψε σε ένα σχεδόν αδιάφορο πιάτο. Ήταν ελαφρώς καλύτερη από τη σοκολατένια πανακότα.

- 1/2 lt λευκό κρασί Χατζημιχάλη (5€)
- 3 coca-cola

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω στα 82 ευρώ, ενώ μας κέρασαν εις διπλούν σφηνάκια υπέροχου limoncello. Δεν τα θεωρώ πολλά για την ποιότητα που μας προσφέρθηκε, αν και κάποια πιάτα επιδέχονται μια μικρή μείωση.

Τέλος, να σημειώσω ότι οι μερίδες είναι μεγάλες, να είστε εγκρατείς στην παραγγελία σας. Η πίτσα φαγώθηκε κατά το 1/3 και η σερβιτόρα μας ρώτησε μήπως δε μας άρεσε. Της απαντήσαμε (αλήθεια) πως είχαμε χορτάσει και επανήλθε με την ίδια ερώτηση, διότι όπως μας ενημέρωσε, ο μάγειρας στεναχωρήθηκε που είδε το πιάτο γεμάτο. Αποδείχθηκε πως η παραγγελία μας (1 σαλάτα, 2 ορεκτικά, 2 κυρίως, 1 πίτσα, 1 γλυκό) ήταν υπερβολική και πήραμε την πίτσα πακέτο.

Πολύ ευχάριστη εμπειρία, θα το πρότεινα.
Ενδείκνυται και για ρομαντικές βραδιές με το ταίρι σας.