Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Το σπίτι μες τις Λεύκες αποτελεί ένα παράδεισο στην περιοχή του Γαλατσίου. Έχω επισκεφθεί το συγκεκριμένο μαγαζί 4 φορές και πάντα φεύγω με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Στην αρχή φέρνουν ένα ντιπ από πάστα ελιάς, ελίτσες και ψωμί μαζί με τον κατάλογο.

ΦΑΓΗΤΟ:
Από τα ορεκτικά έχω δοκιμάσει φωλιά (υπέροχο), ψευτοσαγανάκι με μια υπέροχη σως μαρμελάδας, πατάτες τηγανητές (σπιτικές) μπουγιουρντί (μου φάνηκε μέτριο), χορτοκεφτέδες (καλοί), κοντοσούβλι (ίσως ήθελε λίγο ψήσιμο παραπάνω), καπελάκια ( απλώς καλό), σαγανάκι (καλό και μεγάλη μερίδα). Επίσης, μας είχαν προσφέρει νηστίσιμα ελαιοπιτάκια ένα πολύ γευστικό ορεκτικό ημέρας.

Από σαλάτες εναλλακτική, λεύκες και κοτοσαλάτα (η καλύτερη για μένα με κοτόπουλο, καλαμπόκι, ακτινίδιο και μια σως που δένει εκπληκτικά τα υλικά μεταξύ τους χωρίς να σε βαραίνει).

Από κυρίως το κοτόπουλο Παρνασσού (γευστικό αλλά κάπως βαρύ πιάτο), μπιφτέκι στα κάρβουνα με πατάτες (απλό αλλά πολύ καλό). Επίσης, από κυρίως πιάτα ημέρας σταβλίσια μπριζόλα (τεράστια μερίδα, καλό) και μίνι μπέργκερ (προσφέρονται 2 τμχ μαζί με πατάτες "γκοφρέ" πρωτότυπο κόψιμο, νοστιμότατο πιάτο).

Τέλος, από γλυκά πορτοκαλόπιτα με παγωτό (πολύ καλό), σούπα σοκολάτας (τέλειο γλυκό μαζί με παγωτό που είναι ιδανικό για 2 άτομα) και σπιτική σοκοφρέτα (συμπαθητικό).

Όλα ήταν φρέσκα και τα περισσότερα άριστα γευστικά.

ΧΡΗΜΑΤΑ:
Συνήθως παίρνουμε 2-3 ορεκτικά, σαλάτα, 1/2 Κg χύμα κόκκινο κρασί, ένα γλυκό και νερό βρύσης. Εάν θέλετε να δοκιμάσετε κάποιο κυρίως καλύτερα να περιορίσετε τα ορεκτικά (λόγω των χορταστικών μερίδων)!!! Ο λογαριασμός μας (για 2 άτομα) κυμαίνεται στα 45-55e μαζί με γλυκό και ποτό. Αρκετά καλά για το φαγητό και την πρωτοτυπία που προσφέρει, σίγουρα δεν μπορεί να γίνει στέκι για ένα μεσαίο πορτοφόλι.

ΧΩΡΟΣ:
τέλεια και ζεστή διακόσμηση με αντικείμενα άλλης εποχής, η αυλή για το καλοκαίρι είναι ιδανική καθώς κ η βεράντα ενώ το χειμώνα οι εσωτερικές αίθουσες είναι απίστευτα ατμοσφαιρικές ειδικά τα Χριστούγεννα!!!

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Τα παιδιά είναι πολύ ευγενικά και έτοιμα να σου εξηγήσουν κάθε λεπτομέρεια και να σου λύσουν κάθε απορία σε σχέση με τα φαγητά καταλόγου και τα πιάτα ημέρας.

Ένα αρνητικό στοιχείο είναι πιστεύω ότι ο υπεύθυνος θα μπορούσε να είναι πιό ευγενικός και πιο διακριτικός με τους σερβιτόρους καθώς οι παρατηρήσεις του κάποιες φορές ακούγονταν σε όλο το χώρο!!

Τέλος, είναι σίγουρο πως θα ξαναπάμε αφού κάθε φορά φεύγαμε ευχαριστημένοι και με περίπου 25e/άτομο τρως πολύ καλά μαζί με κρασί και γλυκό.