Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Την Κυριακή 7/9/14 έγινε η τρίτη επίσκεψη μου στα ‘Φουρνομαγειρέματα’, να τονίσω εδώ ότι οι τρείς επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν σε διάστημα ενός μήνα περίπου, αυτό το γεγονός από μόνο του δηλώνει πολλά.

Αποφάσισα να γράψω επιτέλους την κριτική μου, την οποία καθυστέρησα λιγάκι λόγω διακοπών.

Και στις τρείς επισκέψεις μου στα ‘ Φουρνομαγειρέματα’ απόλαυσα νόστιμο, καλομαγειρεμένο και ποιοτικό φαγητό. Αν μου ζητούσαν να χαρακτηρίσω την κουζίνα του συγκεκριμένου εστιατορίου με μια πρόταση, θα έλεγα: ‘Φαγητό φτιαγμένο με μεράκι για ανθρώπους που αγαπούν την ποιότητα’!!
Αναλυτικότερα:

Χώρος/Ατμόσφαιρα 4
Συνοικιακό μαγαζί σε μια ήσυχη γειτονιά της Ηλιούπολης. Η περιοχή δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ο χώρος όμως είναι καλαίσθητος και όμορφος. Η καθαριότητα είναι στοιχείο που ξεχωρίζει και γίνεται αντιληπτό και στις τουαλέτες οι οποίες μάλιστα εκτός από πεντακάθαρες έχουν και ιδιαίτερο στυλ: ).

Εξυπηρέτηση 4
Η εξυπηρέτηση είναι άψογη και αυτό οφείλεται στο μεράκι και την διάθεση των ιδιοκτητών που σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν να σε φιλοξενούν σπίτι τους. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοαναφέρω…. το καλωσόρισμα, την ευγένεια, την άμεση ανταπόκριση σε ότι ζητηθεί,.. τα πάντα είναι άψογα και πολύ παραπάνω. Πραγματικά το 4 στην εξυπηρέτηση (που στην προκειμένη περίπτωση ταιριάζει περισσότερο η λέξη φιλοξενία) είναι λίγο για αυτή την περίπτωση ανθρώπων.

Ποιότητα Φαγητού 4

Οι τρείς επισκέψεις μου έδωσαν την ευκαιρία να δοκιμάσω πολλά από τα πιάτα του μενού. Και στα ορεκτικά, και στις σαλάτες και στα κυρίως πιάτα, το κοινό στοιχείο είναι ένα: Ποιότητα. Φρέσκα, ποιοτικά υλικά που κάνουν την διαφορά.

Επειδή λοιπόν δεν υπήρξε πιάτο το οποίο να μην μου άρεσε, και επειδή δεν μπορώ να τα αναφέρω όλα, θα αναφέρω αναλυτικά αυτά τα οποία εγώ ξεχώρισα.
- Ζεστή σαλάτα, η οποία είναι ψητά λαχανικά σε πήλινο με μπαλσάμικο και είναι όνειρο!! Η γεύση του είναι απαράμιλλη.

- Γιαουρτλού…χμ.. τι να πω τώρα!! Εγώ που είμαι δύσκολη και αποφεύγω να επιλέγω τέτοιου είδους πιάτα (λόγω ποιότητας κιμά) εεεε αυτό είναι το κάτι άλλο, καλό-μαγειρεμένος ελαφρύς κιμάς με σαλτσούλα επάνω σε πίτα και με μια τόσο ιδιαίτερη σως που ο ουρανίσκος σου ερωτεύεται.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια σε πήλινο, απλά υπέροχο.

- Χοιρινό με αρμπαρόριζα, ιδιαίτερη γεύση που ξυπνάει παιδικές αναμνήσεις.
Και στο τέλος, το άσπρο γλυκό υπέροχο, ανάλαφρο και δροσιστικό για το καλοκαίρι… είναι ο καλύτερος επίλογος στο γεύμα που έχει προηγηθεί.

Αξίζει τα λεφτά του 4
Οι τιμές είναι από τις καλύτερες που υπάρχουν στην αγορά και σε αντίστοιχα μαγαζιά. Ένα ζευγάρι μπορεί να φάει (ανάλογα και με την όρεξη βέβαια) ακόμη και με 25€. Αν σκεφτεί κανείς και την ποιότητα του φαγητού, αλλά και γενικότερα της εξυπηρέτησης που προσφέρεται, είναι μακράν το καλύτερο value for money!!!

Αν θα ξαναπάω??!! Εεε! Νομίζω δεν χρειάζεται να απαντήσω… ήδη σε ένα μήνα από αρχές Αυγούστου έως τώρα έχω πάει 3 φορές, αυτό τα λέει όλα!!! Αν το προτείνω??!!... Ανεπιφύλακτα, για την αξιόλογη ποιότητα του!!

2014-09-11 15:12:22

Το απόλυτο 4!!!! Τι μπορούμε να πούμε εμείς!!! ΤΙΠΟΤΑ... Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι αρχικά να σας ευχαριστήσουμε για τους επαίνους και να προσπαθούμε για το καλλίτερο που για μας πάντα θα υπάρχει...

Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε αυτή την τοποθέτηση, που ούτε στα όνειρά μου δεν θα φανταζόμουν ένα χρόνο πριν, όταν δηλαδή αρχίζαμε αυτό το "παιχνίδι με τις γεύσεις" που πραγματικά μας κάνει να νιώθουμε ακόμα παιδιά με τρελή διάθεση για "παιχνίδι".

Αναγνωρίζοντας το φορτίο (γλυκό φορτίο όμως) που η τοποθέτηση σας μας δημιουργεί, το μόνο που εύχομαι είναι να μπορούμε πάντα να ανταπεξέλθουμε σε αυτό με τον καλλίτερο τρόπο!!! ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ