Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Κυριακή βραδάκι, αρχές Σεπτέμβρη και ψάχνουμε μανιωδώς ένα ταβερνάκι να φάμε μια και όλα όσα επιλέγαμε στην ευρύτερη περιοχή Χολαργού - Χαλανδρίου έτυχε να είναι κλειστά! Ακριβώς την τελευταία στιγμή, προτείνω να δούμε και την "Μπεμπέκα" που, αν και είναι εξαιρετικά κοντά στο σπίτι μου, δεν είχε τύχει να την επισκεφτώ.

Πρώτη εντύπωση: κοινή για όλους νομίζω, πολύ ωραίος κήπος το απόλυτα σπιτικό περιβάλλον μέσα και έξω με μία γενικότερη αίσθηση καθαριότητας. Μεγάλα στοιβαρά τραπέζια, υπόλευκοι τόνοι παντού, μόνο μειονέκτημα η διαρρύθμιση των τραπεζιών, που ορθά παρατήρησε ο έτερος συνδαιτυμόνας πρέπει να παρατάσσονται σε διαγώνια και όχι οριζόντια διάταξη γιατί είναι σαν να είσαι σε γάμο και θέλοντας και μη βλέπεις τον απέναντι του διπλανού τραπεζιού. Επίσης, λίγο να προσέξουν το φωτισμό σε κάποια τραπέζια, παραείναι μικρός, αλλά και αυτό είναι κάτι που εύκολα διορθώνεται.

Το σέρβις είναι ευγενικό, μετρημένο και με σωστή ταχύτητα. Ο κατάλογος, όχι πολύ μεγάλος, θετικό δεν προσπαθούν να "πιάσουν" τους πάντες πελάτες, έχουν επικεντρωθεί σε αυτά που φτιάχνουν καλύτερα με ωραίες πρώτες ύλες.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι έχουν ελαιόλαδο παραγωγής τους (οι ελίτσες που σερβίρουν ως κέρασμα αρχικά, το φανερώνουν - ήταν λίγο πικρούτσικες είναι η αλήθεια) και αληθινό ζυμωτό ψωμάκι.

Παραγγείλαμε ενδεικτικά πιατάκια ίσα ίσα για να πάρουμε μία πρώτη εντύπωση και να δούμε αν θα επανάκαμψουμε δριμύτεροι και πιο πεινασμένοι ή απλά θα διαπιστώσουμε άλλη μια άστοχη επιλογή. Κριθαρώτο (ελληνιστί μανέστρα για να μην ξεχνιόμαστε) με σύγλινο, τηγανιτά αυγουλάκια με πατάτες, μέγας μεζές με σουτζούκι και σαλάτα με αποξηραμένα φρούτα και σπιτική χειροποίητη μαγιονέζα.

Απο ποτά, μπυρίτσες και ευτυχώς νεράκι σε κανατούλα και όχι εμφιαλωμένο.

Πριν παραγγείλουμε την πράσινη σαλάτα με τα φρούτα, ρωτήσαμε τον σερβιτόρο αν περιέχει ρόκα. Ζητήσαμε ευγενικά να την παραλείψουν και αφού ενημερώθηκε από την κουζίνα, μας απάντησε ότι ναι μεν το μίγμα των πράσινων λαχανικών είναι έτοιμο, θα αφαιρούσαν όσο το δυνατόν περισσότερη αλλά αν έχουμε κάποια αλλεργία καλό θα ήταν να επιλέξουμε κάτι άλλο. Ευγενέστατος με σωστή αντιμετώπιση και επειδή απλά δεν μας αρέσει η ρόκα παραγγείλαμε τη σαλάτα.

Το πόσο φρέσκα και κρουστά ήταν τα λαχανικά της είναι εντυπωσιακό. Πραγματικά αξίζει να την παραγγείλετε, όπως επίσης και τα αυγά με τις απόλυτα σπιτικές χειροποίητες πατατούλες. Τρία τον αριθμό παρακαλώ, ακριβώς όπως πρέπει τηγανισμένα, προσγειωμένα σε ένα βουνό πατάτες.

Το κριθαρώτο, ήταν καλό, ξεχώριζες τη αυθεντική γεύση του σύγλινου μέσα, νομίζω όμως ότι είναι λίγο άνευρο σαν πιάτο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι πολύ νόστιμο και ωραία μαγειρεμένο το κριθαράκι.

Ο μέγας μεζές χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο είναι εξαιρετικός: ένα βουνό πατάτες από πάνω ωραία ντοματόσαλτσα, λιωμένη γραβιέρα και επιστέγασμα λεπτές (το τονίζω γιατί έχουν διαφορετική γεύση - καλύτερη εννοείται) φέτες σουτζούκι. Ακούγεται απλοϊκό, όμως γευστικό αποτέλεσμα το θυμάσαι και θέλεις να το ξαναγευτείς.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα καραφάκι μαστίχα, παγωμένη και γλυκόπιοτη (θα ήθελα και ένα μικρό γλυκάκι, θα επανακάμψω όμως και θα δοκιμάσω σίγουρα).

Στο δια ταύτα τώρα, ο λογαριασμός ήρθε μαζί με τις μπύρες γύρω στα €37, μια νορμάλ τιμή ούτε ακριβά ούτε και τζάμπα. Στα συν επίσης, κλείνοντας, να αναφέρω την σχετικά ανοικτή κουζίνα από την οποία έχει κανείς οπτική πρόσβαση και απέξω και από μέσα και το πεντακάθαρο μπάνιο.

Νομίζω ότι κακώς δεν είχαμε επισκεφτεί αυτό το μαγαζί τόσο καιρό, ξέρετε καμιά φορά έχεις κάτι τόσο κοντά σου και δεν του δίνεις σημασία. Λάθος μας, η "Μπεμπέκα" πιστεύω πως ήρθε για να γράψει τη δική της ιστορία στο Χαλάνδρι.