12 Σεπ 2014

Άνοιξε wine bar στη γειτονιά μας και δεν θα πάμε; No way!

Κάναμε δυο επισκέψεις και όπως θα καταλάβατε το σερί του 4 δεν έσπασε ακόμα... Όχι οτι δεν το αξίζει δηλαδή. Καιρό ήθελε ο Πειραιάς κάτι τέτοιο, ασχέτως εαν άνοιξαν 2 παρόμοιου στυλ μαγαζιά περίπου την ίδια εποχή (περισσότερα γι' αυτό στην επόμενη κριτική).

Αν και προσωπικά δεν πήγα ποτέ σε κρασάδικο (sic) για την ατμόσφαιρα και τον εσωτερικό διάκοσμο, στο συγκεκριμένο μου άρεσε η επιλογή των ουδέτερων χρωμάτων και η αποφυγή του φορτώματος των τοίχων με κάδρα αμφιβόλου αισθητικής (χαλαρώστε πια οι διακοσμηταί με τις παλιές διαφημίσεις που βλέπεις πλέον με το κιλό ακόμα και σε fast food).

Παρ' όλο τον μικρό χώρο ξεχνάς οτι υπάρχει και απολαμβάνεις τα υπόλοιπα. Βοηθάει και η διάταξη των τραπεζιών, τα οποία είναι τοποθετημένα αρκετά αραιά μεταξύ τους. Φυσικά αν βρεις τραπέζι, πάγκο ή βαρέλι έξω δεν το συζητάς καθόλου και κάθεσαι γιατί θα κάτσει κάποιος άλλος (τις βραδυνές ώρες). Απέναντι βλέπεις τη μαρίνα Ζέας. Πολλή κίνηση βέβαια στο δρόμο, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Εξαιρετικές οι μουσικές επιλογές. Jazz, chill out, ενίοτε και blues. Έχει κι άλλα εαν έχετε όρεξη για ένα ποτήρι κρασί σε "περίεργες" ώρες.

Για το φαγητό δεν έχω να πω κάτι το ιδιαίτερο. 6 κυρίως, 4 σαλάτες, περίπου 10 ορεκτικά και το γλυκό. Ένα είναι το γλυκό! (όχι έχει κι άλλα... ) Ρώτα και θα μάθεις...
Εξαιρετικά όλα όσα δοκιμάσαμε. Οι μερίδες καλές σε μέγεθος, το ψήσιμο απο πολύ καλό εως υποδειγματικό. Έχει και πιάτα ημέρας ενίοτε, μια που θα ρωτήσεις για το γλυκό, ρώτα και γι' αυτά.

Η κάβα είναι ικανοποιητική για τον γνώστη. Για τον μη μυημένο είναι λίγο μεγάλη και θελει τη βοήθεια του σερβιτόρου. Πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά by the way. Ότι βοήθεια θέλεις, γρήγορα και με σοβαρότητα. Όσο για τα κρασιά που λέγαμε, έχω δει μικρότερες λίστες σε bars μεγαλύτερου μεγέθους, οπότε σε καλό δρόμο είναι. Μόνο 2 ελλείψεις βρήκα αλλά μιλάμε για κρασιά των €15 το ποτήρι οπότε μάλλον γι' αυτό λείπουν... Επίσης έχει μερικούς γλυκείς και αρκετούς αφρώδεις οίνους.

12 Σεπ 2014

v4mp1r3