Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Η ιδέα να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο μαγαζί ήταν δική μου... περίπου. Για να είμαι πιο σωστός, αγόρασα μια προσφορά από το ίντερνετ για έναν καλό μου φίλο αλλά όταν αυτή έφτασε στο τέλος της ακόμα δεν την είχε χρησιμοποιήσει, με αποτέλεσμα για να μην την χάσει να πάμε 3 άτομα, μετά από μια περιπέτεια στην επικοινωνία με το κατάστημα.

Αφού παρήλθε η ημερομηνία της προσφοράς χωρίς το κατάστημα να μπορεί να μας εξυπηρετήσει, μετά από επικοινωνία μας με το εκπτωτικό σάιτ, βρέθηκε η χρυσή τομή (??) και τελικά μας είπαν οτί μπορούν να μας δεχτούν. Στην επικοινωνία μας με το κατάστημα και αφού μας είπαν πως η συνεργασία με το εκπτωτικό σάιτ ήταν μια τραγωδία που δεν πρόκειται να επαναληφθεί κλείσαμε τραπέζι για την Πέμπτη το βράδυ 11-9-2014.

Φτάνοντας λοιπόν στο μαγαζί που βρίσκεται σε αρκετά κεντρικό σημείο του Πειραιά, καθοοόμαστε. Ο χώρος δυστυχώς μου φαίνεται παράταιρος για τέτοιου είδους κατάστημα. Δεν μου έβγαλε τη ζεστασιά που θα περίμενα για τάπας μπαρ. Δεν το λέω κακοπροαίρετα, αλλά μοιάζει περισσότερο για καφέ που μπορεί να εξυπηρετήσει και για φαγητό παρά για μαγαζί που πρωταρχικό στόχο έχει το φαγητό. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι καφετέριας και στενά, εγώ αισθανόμουν λίγο άβολα και όχι άνετα.

Να πω και για τα θετικά όμως που είναι η καθαρή τουαλέτα αλλά και η εσωτερική διακόσμηση που προσπαθεί να δώσει ένα μοντέρνο στυλ αλλά όχι να σε "ταξιδεύσει" και να σε παραπέμψει σε τάπας μπαρ. Νομίζω πως αυτός είναι και ο λόγος που το μαγαζί θα δυσκολευθεί να αποκτήσει σταθερή πελατεία και να μακροημερεύσει, καθώς μοιάζει στα μάτια μου σαν λίγο απ' όλα. Μήπως να σκεφτόντουσαν τον παραπλήσιο χώρο του Beer Academy που δυστυχώς έκλεισε (πάρκαρα ακριβώς απ'έξω), ώστε να κάνουν κάτι διαφορετικό και ασυνήθιστο για τα δεδομένα του Πειραιά και να μην μοιάζουν σαν όλες τις καφετέριες της περιοχής του Δημαρχείου?

Στα του φαγητού, θα πω πως ήταν μια ευχάριστη έκπληξη και το μενού αρκετά παιχνιδιάρικο για να επιλέξεις και να ικανοποιηθείς και γευστικά και οπτικά. Yπάρχουν και μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, με ευφάνταστες ιδέες και για θαλασσινά και για κρεατικά.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμάκια με λαδορίγανη για συνοδευτικά και αφού ερωτηθήκαμε πρώτα.

- Μίνι σουβλάκια κοτόπουλο με σουσάμι και σάλτσα μπάρμπεκιου, σερβίρονται με φρέσκιες πατάτες τηγανητές στα 3.7 ευρώ. Πολύ ζουμερό το κοτόπουλο,3 μικρά τεμάχια, πολύ καλύτερα απο μαγαζιά που ειδικεύονται στο κρέας. Οι πατάτες πολύ νόστιμες και τραγανές, από τις καλύτερες που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει τον τελευταίο καιρό. Η σάλτσα μπάρμπεκιου μου φάνηκε άνευρη και αραιωμένη.

- Fillo cicarillos στα 3.7 ευρώ. Κριτσανιστά πουράκια γεμιστά με κρασάτο ραγού μοσχάρι και γραβιέρα. Πρωτότυπο, νόστιμο και ελαφρώς πικάντικο.

- Χοιρινή πανσέτα με καραμελωμένα κρεμμύδια και φρέσκα μανιτάρια στα 3.7 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο και γλυκό, δεμένα τα υλικά μεταξύ τους. Το προτείνω για χειμώνα. Μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός των μανιταριών με τα κρεμμύδια, η πανσέτα δεν διακρινόταν ποσοτικώς.

- Ανάμεικτη τραγανή σαλάτα με προσούτο, παρμεζάνα, ξερά σύκα και βινεγκρέτ πορτοκάλι με βαλσάμικο ξύδι τα 7.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα αλλά δεν μας ικανοποίησε ιδιαίτερα καθώς επικρατούσε η πρασινάδα, η παρμεζάνα δεν ήταν σε φλύδες αλλά τριμμένη. Η βινεγκρέτ δεν έγινε αισθητή και γενικώς μας άφησε μια αίσθηση πικρίλας.

- Πένες με κρέμα τυριών και φασκόμηλο στα 8.5 ευρώ. Η αρχική επιλογή ήταν με ριγκατόνι αλλά τους είχαν τελειώσει. Η κρέμα τυριών επικρατούσε, μου έδωσε την αίσθηση ότι είχε χρησιμοποιηθεί και ροκφόρ/μπλε τυρί. Τις πένες δεν τις έλεγες αλ ντέντε ενώ το φασκόμηλο έμεινε απλή αναφορά στον κατάλογο. Περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα. Η ποσότητα αρκετά καλή.

- Σπαγγέτι με μικρά πικάντικα κεφτεδάκια σε σάλτσα φρέσκιας τομάτας με δυόσμο στα 8 ευρώ. Τα κεφτεδάκια απλά καλά και medium πικάντικα όπως είπε και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε. Η σάλτσα ελαφριά και τα μακαρόνια ωραία σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου μου. Τα μακαρόνια όπως τα είδα οπτικά νομίζω θα έπρεπε να είναι πιο χοντρά. Μου φάνηκαν ως τα πιο λεπτά της αγοράς.

- Για επιδόρπιο πήραμε σπρίνγκ ρόλς με σοκολάτα και μπανάνα, αρκετά νόστιμα και τραγανά. Η πρώτη παραγγελία ήταν η δική μας γιατί μόλις τώρα άρχισαν να τα λανσάρουν. Συνοδεία με μιά μπάλα παγωτού μπανάνα.

- 2 μεγάλες βαρελίσιες μπύρες Pils Hellas στο ποτήρι τους

- 2 κόκα κόλες

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και πρόθυμη. Μας ένωσαν τα τραπέζια όταν γεμίσαμε από πιάτα, μας ρωτούσαν αν χρειαζόμαστε κάτι. Ακόμα και για τις κόκα κόλες μας ρώτησαν αν θέλουμε παγάκια και λεμόνι. Πταίσμα το εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε. Σαν γενικό συμπέρασμα φαίνεται πως υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για το μαγαζί τους και μπράβο τους. Γιατί όμως έβαλα 3άρι (με τάσεις για 2άρι)?

Όπως ανέφερα στην αρχή, η προσφορά άξιζε 12 ευρώ για κατανάλωση 24 ευρώ. Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε, μας ανέφεραν προφορικά πως έπρεπε να δώσουμε άλλα 35 ευρώ. Η κοπέλα μου μου είπε πως στην αρχή της παραγγελίας η σερβιτόρα είχε αφήσει κάποιες αποδείξεις (εγώ δεν βρισκόμουν μπροστά εκείνη τη στιγμή). Βάσει της παραγγελίας μας πουθενά δεν προκύπτει αυτό το ποσό. Αθροίζοντας τα ποσά κρίνω υπέρογκο το κόστος και με κάθε επιφύλαξη προκύπτει εκ του αποτελέσματος πως δεν υπολογίστηκε το ποσό του κουπονιού. Για να είμαι ειλικρινής μας έμεινε σαν τελευταία κακή εντύπωση.

Συμπερασματικά θα πω πως είναι μια καλή επιλογή για να φάτε αν βρεθείτε στον Πειραιά, ασχέτως του περιστατικού που μάλλον έγινε από αμέλεια. Έχει προτάσεις διαφορετικές από τις συνηθισμένες. Δεν παρατήρησα τον κατάλογο και τις επιλογές των κρασιών κλπ για να μπορώ να πω περισσότερα επ' αυτού.

Νομίζω πως η διαμόρφωση του χώρου του το αδικεί και του στερεί περισσότερη πελατεία και αναγνωρισιμότητα, με το ελαφρυντικό όμως πως λειτουργεί και σαν καφετέρια κρίνοντας απο τις καφετιέρες που υπάρχουν εντός του καταστήματος.

Ο σκοπός τους μπορεί να είναι να εξυπηρετούν όλα τα γούστα, τους στερεί όμως τον χαρακτήρα του εστιατορίου και το ύφος αυτού.

Υ. Γ Οι τιμές που παραθέτω είναι από τον κατάλογο που υπήρχε στο εκπτωτικό σάιτ. Κατά την επίσκεψη μας, σε κάποια πιάτα οι τιμές ήταν ελαφρώς ανεβασμένες.

2014-09-14 17:58:23

Σας ευχαριστουμε για την κριτικη σας. Για εμας οι θετικες και οι αρνητικες κριτικες ειναι το ιδιο σημαντικες γιατι προσπαθουμε παντοτε να διορθωνουμε τα οποια τυχον λαθη μας ωστε να μενουν ευχαριστημενοι οσο το δυνατον περισσοτερο οι πελατες μας. Εξ'αλλου για εμας ο καθε πελατης και η καθε παρεα ειναι ξεχωριστη και εφοσον δεν εχει περασει πολυς καιρος απο την επισκεψη σας θυμομαστε επ'ακριβως τι συνεβη..

Κατ'αρχην μια και το αναφερατε στην κριτικη σας, ειστε και ο πρωτος που το ανεφερουμε, συντομα ο χωρος μας θα δεχτει μια γενναια ανακαινηση ωστε να ειναι πιο κοντα στην φιλοσοφια του "TAPAS-BAR". Θα χαρουμε πολυ να σας ξαναδουμε και να ακουσουμε και απο κοντα την αποψη σας για τις αλλαγες που θα κανουμε εντος του μηνα..

Ας περασουμε στην κριτικη και τον σχολιασμο...

Πρωτιστος, ειχατε επικοινωνησει μαζι μας εντος του μηνος Αυγουστου και μας ενημερωσατε οτι εχετε στην κατοχη σας το εκπτωτικο κουπονι αλλα λογω οτι βρισκοσασταν εκτος Αθηνων και με δικη μας πρωτοβουλια αν και δεν ειχαμε την υποχρεωση να το κανουμε, σας ειπαμε πως αν και η προσφορα μεσω του site, ληγει στις 31/08 θα χαρουμε να σας εξυπηρετησουμε εστω και εαν το κουπονι σας εχει ληξει εντος του μηνος Σεπτεμβριου. Πρακτικα οπως διαβασατε και στο site το εκαστοτε κουπονι προσφορας ισχυει για δυο ατομα η παρεα σας ηταν 3 ατομα συνεπως σε καποιον απο την παρεα επρεπε να υπαρχει κανονικη χρεωση εκτος προσφορας. Παραλληλα στους ορους του κουπονιου αναφερεται ξεκαθαρα πως σε περιπτωση επισκεψης με κουπονι θα πρεπει να υπαρχει κρατηση δυο ημερες πριν και εμεις σας δεχτηκαμε με κρατηση απο την προηγουμενη.

Στα της τιμης... αναφερετε πως δεν σας εγινε η εκπτωση που δικαιουσαστε λογω κουπονιου, ενω χαρακτηριστικα η κοπελα που εξυπηρετουσε το τραπεζι σας προσκομισε στο τελος μαζι με τον λογαριασμο το φυλλαδιο εκπτωσης που δικαιουσαστε και ετσι διαμορφωθηκε και η τελικη τιμη, συνεπως η εκπτωση σας εγινε κανονικοτατα.

Οσο για το μενου μας...

Τα ζυμαρικα που αναφερετε πως δεν ειχαν γευση φασκομηλο... Η χειροποιητη κρεμα τυριων εχει φρεσκο φασκομηλο και μαλιστα ενα φυλλο φασκομηλου υπηρχε και σαν διακοσμηση στο πιατο σας το οποιο οταν το μαζεψαμε το ειχατε παραμερησει...

Η σως μπαρμπεκιου που αναφερετε, δεν ειναι αραιη ειναι χειροποιητη οπως και τα περισσοτερα dip μας συνεπως δεν ειναι η κλασσικη σως που χρησιμοποιουν ως επι το πλειστον τα εστιατορια και βρισκετε στο super market της γειτονιας...

Κανετε λογο για την ποσοτητα της πρασιναδας στην σαλατα... Αυτο ειναι υποκειμενικο, ωστοσο μια "πρασινη σαλατα" οπως αναγραφετε στο μενου ειναι περαν του δεοντος λογικο να περιεζει μεγαλυτερη ποσοτητα πρασιναδας ετσι δεν ειναι? Εξαλου το dressing ειναι για συνοδευει την πρασιναδα και οχι η πρασιναδα το dressing.

Τελος... οπως πολυ σωστα επισημανθηκε το καταστημα ειναι all day cafe-tapas bar, συνεπως εκτος απο φαγητο το καταστημα λειτουργει και ως καφε. Ειναι πολιτικη του καταστηματος μας λοιπον εφοσον υπαρχει μια ελαχιστη χρεωση κουβερ στα στα τραπεζια του φαγητου να συμπεριλαμβανεται στην τιμη του κουβερ το εμφιαλωμενο νερο. Εαν βεβαια ο πελατης δεν επιθυμει εμφιαλομενο αλλα ωερο βρυσης μπορει να το ζητησει. Θεωρω τιμιο σαν καταστηματαρχης απο την πλευρα μου εφοσον υπαρχει ενα κουβερ της ταξεως των 0,50 ευρω ανα ατομο να προσφερω μεσα στο κουβερ το ψημενο ψωμι και ενα λιτρο εμφιαλομενο νερο...

Επλιζω να μην θεωρηθει κακοπροερεαιτη η απαντηση μας στην κριτικη σας, ωστοσο επειδη προσπαθουμε παντοτε για το καλυτερο στοχος μας ειναι ο καθε καταναλωτης που θα κατσει μια φορα στο καταστημα μας να ερθει ξανα ειτε για φαγητο ειτε για ποτο η απλα για να απολαυσει τον καφε του.

Θεωρω ατυχες ενα μεμονομενο γεγονος και θα ειναι χαρα μας να σας δου με ξανα στον χωρο μας και να σας ικανοποιησουμε απολυτα με το φαγητο μας η να σας δροσιμουμε με ανα απο τα ροφηματα μας.

Ευχαριστουμε πολυ
Barcoce-Tapas bar

2014-09-14 22:28:02

Καλησπερα σας,

Σας ευχαριστω για την καλοπροαιρετη απαντηση σας αλλα θα ηθελα να απαντησω σε 2-3 πραγματακια.

Νομιζω πως δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα να τονιζετε πως μας δεχτηκατε τη συγκεκριμενη ημερα καθως η πληροτητα σας δεν αγγιζε ουτε το 50%. Αναγνωριζω ομως πως στο κουπονι αναφεροταν ρητα οτι εχετε το δικαιωμα των 2 ημερων. Ο αριθμος ομως για να κλεισουμε τραπεζι τον Αυγουστο ηταν κινητου τηλεφωνου και σε 2 κλησεις δεν πηρατε εστω πισω. Η ολη συννενοηση με το σαιτ εγινε πριν τη ληξη της προσφορας και για να πω την αληθεια προτιμουσαμε την επιστροφη των χρηματων για να προχωρησουμε σε αλλη αγορα. Το εκπτωτικο σαιτ μας απαντησε σε μειλ πως ειχαν επικοινωνησει μαζι σας και μπορουσαμε να εξυπηρετηθουμε. Στην τηλεφωνικη μας επικοινωνια μου δωσατε την εντυπωση πως αγννοουσατε αυτη τη λεπτομερεια.

Τελος παντων δεν εχουμε ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ απο την εξυπηρετηση σας γιατι υπηρχε αρκετα φιλικη συμπεριφορα. Νομιζω πως το κουβερ εχει καταργηθει παντως.

Η γευση ειναι υποκειμενικη, οποτε ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια.

Εστιασα στο θεμα του τελικου ποσου στην κριτικη μου. Θεωρω πως θα ηταν κερδος για εσας να εξυπηρετησετε 3 ατομα αντι για 2 καθως ο λογαριασμος και θα ηταν αυξημενος ενω θα κερδιζατε και εναν πελατη.

Θα με ευχαριστουσε ιδιαιτερα να μου αναλυσετε το ποσο των 59 ευρω βασει της παραγγελιας που καναμε γιατι εμας οσο και να τον "φουσκωναμε" δεν μας προεκυπτε απο πουθενα αυτο το ποσο.

2014-09-14 22:56:58

Καλησπέρα και πάλι...

Δεν ήθελα να αφήσω να εννοηθεί κάτι με την απάντηση μου απλά θεώρησα σωστό να υπάρξει ένας διάλογος προκειμένου να αποσαφεινιστουν τυχόν λεπτομέρειες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε κάποια παρεξήγηση..

Καταρχήν θα ήθελα να τονίσω πως ουδέποτε το εκπτωτικο σάιτ ήρθε σε επικοινωνία μαζί μας ώστε να ενημερωθούμε για την δική σας περίπτωση, γίαυτο και δεν γνωρίζαμε κάτι όταν εσείς επικοινωνήσετε μαζί μας. Σίγουρα ο εκάστοτε καταναλωτής δεν μπορεί να γνωρίζει τους κανόνες μιας οποιασδήποτε συμφωνίας μιας επιχείρησης με ένα εκπτωτικο σάιτ και δεν θα ήθελα να επεκταθώ δημόσια σε αυτό ωστόσο για οποιοσδήποτε διευκρίνηση επι του θέματος θα σας παραθέσω το προσωπικό μου τηλέφωνο ώστε να επικοινωνήσετε μαζί μου και να σας λύσω οποιαδήποτε απορία σχετικά με αυτό... Θα πέσετε από τα σύννεφα... πιστέψτε με. Αυτός είναι και ολογος που δια κόψαμε και την συνεργασία μας εξάλλου!

Όσο για τον λογαριασμό σας, επειδή εκείνο το βράδυ έτυχε να ήμουν παρών προσωπικά στο κατάστημα κατα την επίσκεψη σας θα ήθελα να σας ενημερώσω πως δεν υπήρχε ουδεμία περίπτωση το πόσο που καταναλώσαμε να έφτασε σε εσάς φουσκωμένο για τον απλούστατο λόγο ότι όλες οι παραγγελίες φεύγουν από το τραπέζι με PDA και τυπώνονται κατευθείαν στην ταμειακή μηχανή και στην κουζίνα, συνεπώς οι τιμές είναι αυτές που αναγράφονται στο μενού... τώρα γιατί εσείς είδατε λανθασμένες τιμές από το εκπτωτικο σάιτ αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που αφορά τρίτους και όχι εσάς η εμάς.

Τέλος πάντων δεν θέλω να σας κουράσω με λεπτομέρειες που δεν αφορούν έναν πελάτη απλά αισθάνομαι την ανάγκη κυρίως για το πρόσωπο μας να απαντήσω ώστε να μην υπάρχει ποτέ τίποτα στο πίσω μέρος του μυαλού κανενός από τις δυο πλευρές.

Στο emailτου μαγαζιού μπορειτε να μου στειλετε το κινητό σας τηλέφωνο η οποία στοιχεία επικοινωνίας θέλετε ώστε έρθουμε σε επικοινωνία μαζί σας διαφορετικά δώστε μου ένα email να σας από στείλω τα δικά μου και να επικοινωνήσετε εσείς.

Και πάλι ευχαριστώ.

2014-09-15 00:37:45

Επειδη αναγνωριζω τους κοπους και την αγωνια που μπορει να εχει καποια επιχειρηση θα ηθελα να σας ξεκαθαρισω πως σε αυτο το σαιτ γραφουμε για το χομπυ μας και οχι για να κατακρινουμε καποιον. Η κριτικη μου αποσκοπει στο να γινεστε καλυτεροι γιατι και εμενα μου εχει μπει το μικροβιο να ασχοληθω στο μελλον με την εστιαση.

Θεωρω πως απο αμελεια δεν υπολογιστηκαν τα 12 ευρω της εκπτωσης και οχι σκοπιμα. Η παραγγελια μπορει να ανταποκριθει τα 47 ευρω αλλα οχι στα 59.

Μου αρεσει που ειστε αμεσοι στις απαντησεις σας και σας ευχομαι τα καλυτερα, αλλα το θεμα καλυτερα να κλεισει εδω καθως δεν προκειται να οδηγησει πουθενα.

Θα χαρω πολυ να διαβασω και αλλες κριτικες για το μαγαζι σας αλλα και να διαβασω πως προοδευετε.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

2016-11-14 14:10:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.