Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Παρασκευή βράδυ, παρακινούμενη φυσικά από τις κριτικές του site με αποτέλεσμα να προσθέσω άλλη μια θετική κριτική...

Ο χώρος είναι το πρώτο που μας άρεσε, αποτελούμενος από μία μεγάλη αυλή, με ευχάριστη ατμόσφαιρα και διακόσμηση, που δεν σε έπνιγε, τα τραπέζια σε κανονική απόσταση το ένα από το άλλο (όχι κολλητά), αν και εκείνη την ημέρα δεν είχε κόσμο (εμείς και άλλα 2 τραπέζια ήταν) και σε γενικές γραμμές ο χώρος εμένα με κέρδισε.

Ο σερβιτόρος μας καλοδέχτηκε από την ώρα που μπήκαμε στο μαγαζί και γενικότερα ήταν ευγενικός και εξυπηρετικός...

Μπουκάλι με κρύο νεράκι από την αρχή στο τραπέζι μας, ψωμί και ένα ντιπ με ελιά, που μου άρεσε πολύ..

Στο φαγητό τώρα.. Πήραμε.. (συγχωρέστε με δεν θυμάμαι ακριβώς τις ονομασίες των πιάτων και δεν βρίσκω και στο internet κάποιο μενού του εστιατορίου για να τις θυμηθώ, αλλά από την περιγραφή πιστεύω να καταλάβετε)

- Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα με ντοματίνια... καλή ποσότητα, τα φύλλα της ρόκας μέσα ωραία και φρέσκα, η παρμεζάνα ποιοτική και το ντρέσινγκ πολύ καλό..
- πίτα κεσαρίας.. καλή κλασσική παστουρμαδόπιτα, όπως την βρίσκεις παντού..
- μοσχαράκι πιπεράτο σε φωλιά κρούστας... και είναι αυτό που λέει το όνομά του.. κοκκινιστό μοσχαράκι, λίγο πικάντικο, μέσα σε φωλιά από φύλλο κρούστας.. πραγματικά υπέροχο, το μοσχαράκι πολύ σωστά μαγειρεμένο, τρυφερό και είναι χορταστικό πιάτο.. και για μένα τουλάχιστον πρωτότυπο αφού δεν το έχω ξαναφάει αλλού..
- φιλετάκια χοιρινά, τύπου αλά κρεμ, συνοδευόμενα με ρύζι (έχουν μια άλλη περίεργη ονομασία αλλά δεν την θυμάμαι).. πολύ ωραίο πιάτο, η σάλτσα που συνοδεύει τα φιλετάκια είναι πολύ νόστιμη... μέτρια μερίδα, ο άντρας μου που το παρήγγειλε δεν τον έφτασε και έφαγε από το δικό μου (το μοσχαράκι) που ήταν πιο γενναία μερίδα..

Για τα παραπάνω μαζί με 1 coca cola και 1 μπύρα δώσαμε 35,00€

Στο τέλος μας κεράσανε δύο μικρά κομματάκια ραβανί (πολύ καλό) και άλλη μια μπύρα σαν κι αυτή που ήπιαμε...

Συμπέρασμα: Πολύ καλή προσπάθεια από νέους ανθρώπους, δείχνουν ότι το θέλουν, το παλεύουν και πραγματικά τα πιάτα τους είναι καλής ποιότητας... αλλά οι τιμές στα περισσότερα πιάτα είναι λίγο τσιμπημένες θεωρώ.. νομίζω ότι είναι το μόνο μελανό τους σημείο και γι αυτό ίσως εχθές που πήγαμε να μην είχε τον κόσμο που θα του άξιζε να έχει..

Θα ξαναπάω να δοκιμάσω και τα ψητά τους πιάτα...

2014-09-14 16:52:09

Ευχαριστουμε πολυ που μας προτιμησατε. τα φιλετακια χοιρινά συνοδεύονται με την σως μπεαρνεζ. την περίφημη γαλλική σάλτσα.
Για τον κόσμο τωρα την συγκεκριμένη ημέρα ούτε εμείς δεν μπορέσαμε να καταλάβουμε γιατι έγινε αυτο.
Συμβαίνει καμία φορα κ πιστέψτε με ειναι πολυ ψυχοφθόρο.
Να είστε σίγουρη όμως οτι δεν πρόκειται για τις τιμές.
Μπορείτε να δοκιμάσεται ολα τα γειτονικά μαγαζια κ θα δείτε οτι ειμαστε οι πιο λογική κ προσπαθούμε να πετύχουμε τον ορισμό του value for money. Κ στα ποτά κ στα φαγητά.
Αυτο που πήρε ο άντρας σας ειναι κ το πιο ακριβό πιάτο στα 9 €. η συνταγή του ειναι συγκεκριμένη κ τα γραμμάρια κρέατος ειναι επίσης συγκεκριμένα. αν προσθέσουμε δεν θα εχει το αποτέλεσμα που εχει γευστικά.
Καλοπροαίρετη η απάντηση οπως κ αντιλαμβανόμαι οτι εξίσου καλοπροαίρετη ειναι κ η αξιολόγηση σας.
Ευχαριστουμε πολυ: -)

2014-10-30 15:17:58
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την nat1383.