Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Στο Kozi's είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω. Έχω διαβάσει πολλά, είδα και τις κριτικές, με έψησε και ένας φίλος καλοφαγάς, οπότε πήρα την απόφαση και πήγα.

Από ορεκτικά/σαλάτες δοκίμασα:
Chicken wings. Καλή ποσότητα, γευστική και καυτερή σάλτσα. Πολύ καλά.
Σαλάτα Kozi's. Καλή σε ποσότητα πράσινη σαλάτα, όμορφα δεμένη η sauce, συνοδεία λίγου προσούτου και μοτσαρέλας. Καλή επιλογή.

Από κυρίως δοκίμασα KokoBongo (κοντοσούβλι) χοιρινό και κοτόπουλο. Το χοιρινό ήταν πολύ ζουμερό και νόστιμο σε μεγάλη μερίδα. Το κοτόπουλο το βρήκα στεγνό αλλά νόστιμο. Δοκίμασα και μια μπουκιά Rib Eye το οποία ομολογώ το βρήκα εξαιρετικό. Τα πιάτα συνοδεύονταν από μπόλικες και νόστιμες τηγανιτές πατάτες.

Για το κοντοσούβλι βέβαια πρέπει να τονίσω ότι αν εγώ του έδινα ένα όνομα θα το έλεγα απλά σουβλάκι χοιρινό ή κοτόπουλο και όχι κοντοσούβλι, γιατί δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που έχω συνηθίσει να τρώω ως κοντοσούβλι σε ψησταριά.
Όσον αφορά στη σάλτσα που συνόδευε το χοιρινό κοντοσούβλι εμένα δεν μου άρεσε (γιατί ίσως γενικά στα ψητά δεν μου αρέσουν οι σάλτσες). Ήταν υπερβολική και σε ποσότητα στο πιάτο.

Στην αρχή ήρθε και εμφιαλωμένο (νομίζω) νερό το οποίο δεν χρεώθηκε. Στο τέλος δεν είχε κάποιο κέρασμα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Πήγαμε Παρασκευή βράδυ στις 9.30. Καταλαβαίνετε τι σημαίνει. 30 λεπτά αναμονή. Μας κεράσανε σφηνάκι οινόμελο (μάλλον). Το σέρβις γρήγορο. Τα πιάτα παρόλο τον κόσμο ήρθαν γρήγορα και στη σωστή σειρά. Πολύ καλοί σε αυτό.

Χώρος:
Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τα τραπέζια στριμωγμένα, το τραπεζάκι που καθίσαμε θα ήταν οριακά ανεκτό για 2 άτομα, πόσο μάλλον για 4, ενώ η φασαρία από τον κόσμο δυστυχώς σε αφόρητα επίπεδα.
Για τη στάθμευση ισχύουν τα γνωστά της περιοχής. Θα έλεγα ότι υπάρχουν πολύ πιο δύσκολες περιοχές από τη συγκεκριμένη.

Τιμές:
Γενικά το κατάστημα είναι ακριβό. Ουσιαστικά ξεκινάς από 9.5 και φτάνεις 14 ευρώ το πιάτο (ενώ φυσικά υπάρχουν και ακριβότερα π. χ. το Ribeye). Η ποιότητα βέβαια είναι καλή, όχι όμως μοναδική. Εάν ήθελα να φάω απλά νόστιμο κρέας θα πήγαινα αλλού πιο παραδοσιακά, πιο φθηνά και νομίζω σε ίδια ποιότητα. Εάν όμως ήθελα τη sauce μου στο κρέας θα ξαναπήγαινα.

Τώρα 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 3 πιάτα (9.5-13.50 ευρώ), 1 Rib eye και 2 μπύρες 78 ευρώ. 20 ευρώ το άτομο για κρέας σήμερα είναι υπερβολικό, τουλάχιστον για το δικό μου πορτοφόλι.
Ίσως να μπορεί κάποιος να κινηθεί διαφορετικά δοθέντος των μεγάλων μερίδων.

Σε κάθε περίπτωση θα ξαναπάω για να δοκιμάσω τα burger του που σίγουρα σαν πιάτα ήταν εντυπωσιακά.