Ιαπωνία - Sushi - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Εντυπώσεις μετά την χθεσινή επίσκεψη στο Koi; Θετικότατες! Και για να εξηγηθώ ώστε να μην παρεξηγηθώ από γνώστες της Ιαπωνικής κουζίνας θα πω ότι είχα δοκιμάσει την εν λόγω κουζίνα σε φεστιβάλ που είχε διοργανώσει πριν 15 και πλέον χρόνια, όταν δεν υπήρχε Ιαπωνικό εστιατόριο στην Αθήνα, γνωστό ξενοδοχείο επί της Συγγρού και το μόνο που όντως μου άρεσε τότε ήταν το σούσι.

Εχθές, λοιπόν, το σούσι που έφαγα μου άρεσε, δεν ξέρω αν ήταν αυθεντικό ή το καλύτερο (φαντάζομαι πως όχι), ήταν όμως νόστιμο. Το 2 που έβαλα είναι όχι γιατί δεν ήταν νόστιμο αλλά γιατί δεν ξέρω αν είναι έτσι όπως πρέπει και για να έρθει μια ισορροπία στην βαθμολογία (πότε επιτέλους θα έχουμε την δυνατότητα του μισού;).

Μετά από αυτόν, τον όχι και τόσο μικρό πρόλογο ας περάσω και στην ανάλυση της βραδιάς: Παρασκευή απόγευμα για καφεδάκι και χάζεμα στο Κέντρο με μια φίλη. Καφεδάκι ήπιαμε, βιτρίνες πολλές είδαμε, θέλαμε να κάτσουμε κάπου να συνεχίσουμε την κουβέντα μας με λίγο κρασάκι αλλά δεν θέλαμε κάτι από τα συνηθισμένα και έτσι σκεφθήκαμε το Koi ελπίζοντας να μην είναι μεγάλη απογοήτευση. Φτάσαμε εκεί γύρω στις 9 και δεν υπήρχε τραπέζι ούτε για δείγμα είτε μέσα, είτε έξω.

Η ευγενική hostess μας ρώτησε αν θέλουμε τραπέζι μέσα ή έξω και μας είπε να περιμένουμε για λίγο. Μαζί με εμάς και πολλοί άλλοι αλλά εξυπηρετηθήκαμε στον χρόνο που μας είχε δώσει. Το περιβάλλον είναι λιτό, στο νεοϋορκέζικο στυλ αλλά εντάξει καλό είναι, ενώ καθαρές ήταν και οι τουαλέτες παρά τον κόσμο (θέλω να ελπίζω ότι ήταν άτυχη στιγμή αυτό που είχε περιγραφεί σε παλαιότερη κριτική).

Όσον αφορά τώρα την παραγγελία μας: Πήραμε ένα Maki salmon roll (6 τεμάχια) στα 3,50 ευρώ, ένα Dragon Roll (καπνιστό χέλι 8 τεμάχια) στα 4,50 ευρώ, ένα Nigiri shrimp (έξι τεμάχια) στα 4 ευρώ, ένα California Dream (με καβούρι 6 τεμάχια) στα 3 ευρώ, δύο ποτήρια λευκό κρασί (2Χ2 ευρώ) και 1 green cola (1,50 ευρώ). Τα βρήκαμε όλα νόστιμα με το Dragon Roll και το Maki Salmon Roll να ξεχωρίζουν ίσως λόγο και πιο έντονης γεύσης των ψαριών που περιέχουν.

Με δύο λόγια ήταν μια διαφορετική έξοδος, η οποία τιμολογήθηκε στα 20 ευρώ για δύο άτομα, σίγουρα, λοιπόν, αξίζει μιας ευκαιρίας. Δεν είναι τυχαίο που μέχρι την ώρα που φεύγαμε η ουρά για να βρει τραπέζι κόντευε να φτάσει μέχρι την Μητροπόλεως και δεν νομίζω ότι ήταν μόνο επειδή είναι φθηνό.

Υ. Γ. Την Κυριακή το ξαναεπισκεφθήκαμε μιας και ο καλός μου ζήλεψε και ήθελε να πάρει και αυτός μια γεύση γιαπωνέζικου και οι εντυπώσεις παραμένουν καλές...