Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Το νεοανακαλυφθέν διαμαντάκι της Ν. Φιλαδέλφειας!

Έπειτα, από ανάγνωση της παραπάνω κριτικής, πήγα χτες, βράδυ Παρασκευής μαζί με τη σύζυγο, την κόρη μας & ένα φιλικό μας ζευγάρι με το παιδί τους (6 άτομα) στο μεζεδοπωλείο Μέλισσες. Ζώντας στη Ν. Φιλαδέλφεια κατά τα φοιτητικά μου χρόνια, ήξερα πολύ καλά την περιοχή και το συγκεκριμένο σημείο. Επρόκειτο για μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!

Όσον αφορά τον χώρο και τη διακόσμηση, έχω να πω τα καλύτερα! Στη θέση ενός παλιού σουβλατζίδικου, λειτουργεί πλέον ένας ωραίος μοντέρνος χώρος σε μπεζ χρώμα και ξύλο. Η πέργκολα φαίνεται ωραία μέσα-έξω, σε καμία περίπτωση πρόχειρο στέγαστρο! Έχουν φροντίσει για εξαερισμό, πολύ σημαντικό για έναν μετρίων διαστάσεων εσωτερικό χώρο.

Λιτός αλλά υπέροχος διάκοσμος: ούτε πολύχρωμος ούτε φορτωμένος με απλά υλικά (τενεκέδες τυριού ή λαδιού, κονσέρβες, μπιτόνια) που χρησιμοποιούνται σήμερα ως "εναλλακτική" διακόσμηση. "Πενία τέχνας εργάζεται", συμφωνώ. Αλλά, ποτέ η έλλειψη χρημάτων δεν πρέπει να οδηγεί σε έλλειψη καλαισθησίας! Οι τουαλέτες ήταν πολύ προσεγμένες, καθαρές, χωρίς δυσάρεστες οσμές.

Η αυλή που βρίσκεται παραπλεύρως -από έρημη κι εγκαταλελειμμένη, από όσο θυμάμαι- είχε πλέον ξύλινο φράχτη, 4 κολώνες με φαναράκια που απέδιδαν ωραίο φωτισμό στον χώρο, και πολλά τραπέζια όχι ασφυκτικά διατεταγμένα (ούτε άκουγες τις συζητήσεις στα διπλανά τραπέζια ούτε δημιουργούταν γενική οχλαγωγία). Οι πελάτες ήταν διαφόρων ηλικιών, κυρίως παρέες.

Φτάσαμε στο μαγαζί κατά τη 1 παρά το βράδυ & όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα! Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι ούτε θα βρίσκαμε γρήγορα τραπέζι να καθίσουμε ούτε θα είχαν μείνει πολλά πιάτα ούτε θα ήταν καλής ποιότητας.

Από εξυπηρέτηση, ήμουν προκατειλημμένος έπειτα από όσα εξέθεσε το PONTIKI. Τελικά, κάθε άλλο! Δεν αργήσαμε να καθίσουμε σε τραπέζι στην αυλή. Άλλος καθάρισε & μας έστρωσε, άλλος σέρβιρε το ψωμί, την πάστα ελιάς, τα πιάτα και τα μαχαιροπήρουνα σε χαρτοπετσέτες, άλλος μας έφερε το μπουκάλι νερού και το κέρασμα ρακής (η ρακή ήταν πολύ καλή, σας το εγγυώμαι ως Κρητικός), άλλος μάς έφερε τους καταλόγους και μας πήρε παραγγελία.

Όλοι τους ήταν ευγενέστατοι και ταχύτατοι! Νέα παιδιά, κάτω των 30. Εκτίμησα το φιλότιμο και την προσπάθειά τους. Παρά την περασμένη ώρα και τον φόρτο δουλειάς, οι άνθρωποι αυτοί ήταν ακούραστοι, πρόθυμοι και με ευχάριστη διάθεση! Μας έφεραν αμέσως ό, τι ζητήσαμε: πηρούνι γιατί το προηγούμενο έπεσε κάτω, χαρτοπετσέτες, επιπλέον πιάτο.

Επίσης, εκτίμησα ιδιαίτερα το ειλικρινές ενδιαφέρον τους για τη δική μας απόλαυση και τη γνώμη μας σχετικά με τα πιάτα. Ήταν οργανωμένοι, ενθυμούμενοι τον αριθμό του τραπεζιού όπου καθόμασταν, έτσι δεν υπήρξε σύγχυση στις παραγγελίες!

Το προσωπικό του καταστήματος, από όσο μέτρησα: 1 κοπέλα στην υποδοχή, 6 άτομα που σέρβιραν στην αυλή, 2 άτομα στο μπαρ στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού και 3 μάγειροι στην κουζίνα (από όσο είδα όταν μπήκα στο μαγαζί, καθώς η κουζίνα είναι ανοιχτή, χαρακτηριστικό μαγαζιών που παρέχουν πολύ καλές και διαφανείς υπηρεσίες, με άριστη ποιότητα υλικών. Αυτό έχει δείξει η κάποια εμπειρία μου σε μαγαζιά για φαγητό).

Από φαγητά, ο κατάλογος ήταν λίγο από όλα: είχε μεγάλη ποικιλία, με λίγα πιάτα σε κάθε κατηγορία (σαλάτες, ορεκτικά, πολίτικα, καυτερά, ψητά, μαγειρευτά).

Πήραμε:

1) πατάτες στη σέσουλα (2,80€): αρκετή ποσότητα, μεγάλες πατάτες, με τη φλούδα τους & ρίγανη, τραγανές απέξω, μαλακές μέσα,

2) χωριάτικη σαλάτα (4€): μεγάλη ποσότητα για μόλις 4€ και για χωριάτικη, όλα φρέσκα: η φέτα σε κυβάκια διάσπαρτη παντού στο πιάτο, πολύ νόστιμη ντομάτα, μπόλικο κρεμμύδι, αγγούρι και πιπεριά,

3) φάβα (2,5€): πολύ νόστιμη, με φρέσκο κρεμμυδάκι, όχι η τυποποιημένη φάβα που σερβίρουν τα περισσότερα μαγαζιά,

4) παστουρμαδοπιτάκια (4€): μερακλίδικο πιάτο, αυθεντικά πολίτικα!,

5) ντολμαδάκια γιαλαντζί (3,60€): μόνο γιαλαντζί (=ψεύτης, ψεύτικος) δεν ήταν! Όπως διακρίνουμε τις τυποποιημένες προτηγανισμένες πατάτες από τις φρέσκιες, αφού οι δεύτερες έχουν ακανόνιστο σχήμα, διαφορετικό μέγεθος και γεύση πατάτας, έτσι και τα ντολμαδάκια γιαλαντζί που σέρβιρε το μαγαζί ήταν σίγουρα και με διαφορά φρεσκότατα σε σχέση με τα έτοιμα ντολμαδάκια. Δεν είχαν ζουμιά συντηρητικών και ήταν διαφορετικού μεγέθους και πάχους, άρα χειροποίητα!!! Ήταν πολύ νόστιμα, αλλά θα προτιμούσα να συνοδεύονται με γιαούρτι (ή σος γιαουρτιού) όπως είθισται, διότι σερβίρονταν με ένα κομμάτι λεμόνι, χωρίς αυτό να σου αφήνει τη γεύση του στεγνού φαγητού,

6) αφού τα κεμπαπάκια είχαν εξαντληθεί, προτιμήσαμε το κοτόπουλο μέλισσες με χαλούμι και πιτάκια στο πήλινο (6€): Πεντανόστιμο πάντρεμα γεύσεων και μαλακά πιτάκια. Ίσως το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού!

7) αν κι αρχικά δύσπιστος, δοκίμασα το μοσχαράκι με πιπεριές και σος μπάρμπεκιου στο πήλινο (7€). Μου άρεσε πάρα πολύ, ιδιαίτερη γεύση, αλλά το σημαντικότερο: το μοσχαράκι ήταν μαλακό κι έλιωνε στο στόμα.

8) πήραμε μισό λίτρο κόκκινο κρασί (3,5€): ωραίο ήταν. Υπήρχε & λευκό & ημίγλυκο κόκκινο.

Πριν φέρουν τον λογαριασμό (37,6€, 6,26€ κάθε άτομο ή 18,78€ κάθε οικογένεια), το μαγαζί μάς κέρασε ραβανί. Καταπληκτικό: καθόλου ξερό, χωρίς περίσσεια σιροπιού.

Συνοψίζοντας, οι Μέλισσες ανταποκρίνονται σε όλες τις απαιτήσεις (χώρος, καθαριότητα, εξυπηρέτηση, σχέση ποιότητας-ποσότητας φαγητού/τιμής)! Το μαγαζί δε σταμάτησε να με εκπλήσσει ευχάριστα! Πέρασα ανέλπιστα καλά! Σίγουρα θα ξανάρθουμε προκειμένου να δοκιμάσουμε άλλα πιάτα του καταλόγου.

Η Ν. Φιλαδέλφεια μπήκε ξανά στον χάρτη των μαγαζιών για φαγητό που προτιμώ, έπειτα από πολλά χρόνια! Χαίρομαι που η περιοχή των φοιτητικών μου χρόνων ομορφαίνει χάρη στον φιλότιμο κόπο νέων παιδιών, όπως οι Μέλισσες!