15 Σεπ 2014

Είχα επισκεφθεί το κατάστημα πριν από χρόνια, στην αρχική του θέση, επί της Βουλιαγμένης, και αποφασίσαμε με την παρέα να το επισκεφθούμε πάλι στη νέα του θέση στο κέντρο της Γλυφάδας (Μπιφτεκούπολη). Μια πρώτη παρατήρηση είναι ότι η οδός Κων/πόλεως έχει αλλάξει ριζικά τα τελευταία χρόνια, κυρίως λόγω της κρίσης, και αυτό αποδεικνύεται από τα πολλά κλειστά καταστήματα αλλά τη συχνή εναλλαγή επιχειρήσεων στο ίδιο κατάστημα. Το GP μεταφέρθηκε εκεί πριν 2 χρόνια και καταφέρνει να επιβιώνει, κυρίως, λόγω των προσφορών με μπουφέ οι οποίες φαίνεται να επεκτείνονται, πλέον, στις περισσότερες ημέρες της εβδομάδας.

Επιλέξαμε να πάμε την ΠΕ 11/9/2014 (4 άτομα) σε ημέρα που δεν υπήρχε προσφορά για να διαλέξουμε τα φαγητά που θέλαμε, αν και, όπως αποδεικνύεται στη συνέχεια, στην ουσία, δεν παρατηρείται διαφορά στο συνολικό λογαριασμό, αν συνυπολογιστούν και τα νερά-ποτά. Πήγαμε στις 21.00, έχοντας παρκάρει σχεδόν δίπλα στο μαγαζί, και αισθανθήκαμε κάπως όταν συνειδητοποιήσαμε ότι είμαστε οι μοναδικοί πελάτες. Αργότερα, όμως, αυξήθηκε ο αριθμός των πελατών και τα κατειλημμένα τραπέζια έφτασαν τα 6 μέχρι την ώρα που φύγαμε.

Το κατάστημα διατηρεί τον ίδιο καλό και προσεγμένο διάκοσμο της αλυσίδας και σε προδιαθέτει ευχάριστα για τη συνέχεια. Η αίθουσα κλιματίζεται αν και τα μισά φύλλα της πτυσσόμενης πρόσοψης ήταν ανοικτά. Η κοπέλα που μας υποδέχτηκε και σερβίρισε έδειξε ότι μας θυμόταν από το προηγούμενο κατάστημα αλλά πιστεύω ότι ήταν μια έξυπνη επαγγελματική και όχι αλιθηνή κίνηση.

Μόλις έφερε τα σερβίτσια στο τραπέζι ακολούθησε η απαραίτητη μπουκάλα με το νερό (2*2 ευρώ) και μια πιατέλα με πολλά prawn crackers, για 4 άτομα, με τη γλυκόξινη σάλτσα.

Παραγγείλαμε pork spare ribs (6,50), lemon/orange chicken (12,50), duck τραγανιστή με orange sauce (15,50), sweet and sour pork (13,50) και 2 μερίδες ρύζι με αυγό (2*6). Τα spare ribs ήταν μεγάλα και είχαν πολύ λίγο κρέας πάνω τους αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν νοστιμότατα και με πολύ γευστικούς συνδυασμούς, όπως πχ οι σάλτσες της πάπιας και του κοτόπουλου. Ήπιαμε 4 μπύρες Heineken που είναι, δυστυχώς, μικρές αλλά χρεώνονται σαν μεγάλες (4*3,50) και οι γυναίκες 2 ποτήρια λευκό κρασί (2*3).

Όσο και αν ακούγεται παράξενο, δεν μπορέσαμε να φάμε όλες τις ποσότητες φαγητού που ήρθαν στο τραπέζι μας. Η κοπέλα μάς πρόσφερε και κάποιο επιδόρπιο αλλά δεν θελήσαμε.

Ο λογαριασμός ήρθε 84 ευρώ με τα ποτά και 60 χωρίς αυτά, δηλαδή 15/άτομο που αντιστοιχεί στην προσφορά. Φυσικά, με την προσφορά μπορεί να πας στον μπουφέ όσες φορές θέλεις αλλά όταν παραγγέλνεις να φας αυτά που θέλεις, νομίζω ότι, είναι διαφορετικά. Άλλωστε, δεν καταφέραμε να αδειάσουμε τα πιάτα μας.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα ήταν ικανοποιητική και όταν αυξήθηκε ο αριθμός των πελατών εμφανίστηκε και σερβιτόρος ο οποίος πιθανά απασχολούνταν στην κουζίνα προηγουμένως.

15 Σεπ 2014

makap