Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Μεσημέρι Σαββάτου, και η επιθυμία μας να δούμε ένα πολύ φιλικό ζευγαρι που μένει στην περιοχή ήταν μεγαλη. Ετσι παρατήσαμε για λίγο τα Νότια Προαστεια και κατευθυνθήκαμε προς τα Μελλίσια... Φτανοντας και χωρίς να έχουμε κανει κρατηση αντικρύσαμε έναν χώρο γεματο. Ετσι αναγκαστηκαμε να περιμένουμε μόνο πέντε λεπτα διοτι αμέσως αδειασε τραπέζι και ειδοποιηθήκαμε. Το εστιατόρειο ανήκει σε οικογένεια που απόσο μαθαμε έχει αφρικανικες επιρροές λόγω του οτι έμεναν στην αφρική για καποια χρόνια.

Ο ΧΩΡΟΣ

Ο χώρος περιποιημένος, αρκετα λιτός παραπέμποντας στο αφρικανικο στοιχείο, με μια διακόσμηση απο πολλές ετικέτες κρασιών. Αρκετά μικρός και αρκετα στριμωγμένος θα έλεγα, γιαυτό και παρατηρούνται οι μεγαλες ουρες ειδικα τον Χειμώνα όπως αναφέρεται και απο τους υπόλοιπους φίλους καλοφαγαδες. Συνεπώς στριμωχτήκαμε λίγο.

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ

Απο το φαγητο μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Παραγγείλαμε 4 Κοzi's burger (ντοματα κρεμμύδι, μπιφτέκι, τυρί το οποίο ήταν μέσα στο μπιφτέκι και κέτσαπ-μουσταρδα που εμείς την αλλαξαμε με honey mustαrd). Το μπιφτέκι του μπέργκερ ήταν το κατι αλλο. απο τα ωραιότερα που έχουμε δοκιμασει.

Επιπλέον πήραμε μία σαλατα Καισαρα η οποία σερβιρήστηκε και αυτή με ένα μπολακι honey mustαrd. Πολύ νόστιμη, καλή σε ποσότητα και το κοτόπουλο της ψημμένο σωστα και αρκετό μέσα στην σαλατα.

Επιπλέον πήραμε σκορδόψωμο το οποίο πιστεύω οτι το καλύτερο όλων! Μέρος μιας φραντζόλας ψωμιού κομμένο ενδιαμεσα σε φέτες οι οποίες μέσα είχαν τυρί λιωμμένο και σκόρδο. εξαιρετικό απλα.

Λόγω του οτι τα κρασια ήταν εμφιαλωμένα και λίγο τσιμπημένα στην τιμή αποφασίσαμε να παρουμε το χύμα του μαγαζιού το οποίο ήταν αρκετα καλό και οικονομικό. Επίσης είδα στον καταλογο οτι υπαρχει η επιλογή για χύμα αφρικανικο κρασί.

Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Τα παιδια θέλουν πολύ να εξυπηρετήσουν. Αλλα υπαρχει τόσο μεγαλη ροή στο μαγαζί διοτι γίνεται χαμός που σε καποια σημεία το χανουν και μερικές φορές είτε ξεχνανε πραγματα είτε πρέπει να τους το υπενθυμίσεις δυο-τρείς φορές για να σου φέρουν κατι. Κατα τ'αλλα όμως είναι πολύ πρόθυμοι.

Συνοψίζοντας: πολύ καλό φαγητό, πολύ καλό value for money μιας που ο λογαριασμός και για τους τέσσερις μας ήρθε στα 54 Ευρώ. Πολύ καλό για αυτό που μας προσφέρθηκε. Μεγαλο μείον ο μικρός χώρος και το οτι δέν μπορείς να κανεις κράτηση σε τραπέζι. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλα όχι σε ώρα αιχμής.