15 Σεπ 2014

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη FOODIE82.

Η Σεμέλη είναι ένα μαγαζί στο οποίο πηγαίνω εδώ και περίπου δέκα χρόνια. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να το έχω δει σε διάφορες φάσεις και κάποιους παράγοντες όπως την εξυπηρέτηση να μην μπορώ να την βαθμολογήσω αντικειμενικά γιατί προφανώς πλέον με ξέρουν! Από την άλλη κρίνω και από τα όσα βλέπω στα τριγύρω τραπέζια. Τελευταία φορά, το επισκέφθηκα 11/9/14.

Για να μην κάνω μια επανάληψη των όσων λένε και οι υπόλοιπες κριτικές, θα ήθελα να τονίσω κάτι που δεν βλέπω να αναγράφεται. Η Σεμέλη εκτός από τον στάνταρ κατάλογο, έχει σύστημα βολιώτικου τσιπουράδικου. Κοινώς, αν θες παραγγέλνεις κρασάκι ή τσιπουράκι(με γλυκάνισο ή χωρίς) με μεζέ και σου φέρνουν 3 μικρά πιατάκια μαζί με κάθε δόση. Με αυτό τον τρόπο δοκιμάζεις πολλά μικρά πιατάκια. Και η Σεμέλη έχει καλή κουζίνα και πρωτότυπες γεύσεις.

Την τελευταία φορά έφαγα αέρινη φάβα, καρότο πικάντικο που είναι από τα καλύτερα πιάτα της, μαυρομάτικα με λακέρδα, καλά, δένει πολύ ωραία η λακέρδα, γιαουρτλου το οποίο ήταν κόλαση με υπέροχη σαλτσούλα, μυδια αχνιστά(σχετικά συνηθισμένα), ψητή πατάτα με τυροσαλάτα, καβουροσαλάτα (κλασσική γεύση, αλλά νόστιμη), τυροπιτάκια του αγρότη (δεν ξέρω τι έχει μέσα αλλά ήταν απίθανο) και ντολμαδάκια(που παραήταν λεμονάτα).

Πήραμε και το λεχματζούν με σουτζούκι που ήταν συμπαθητικό και ελαφρύ γιατί όλη η παραπάνω υπερπαραγωγή δεν μας έφτανε και πληρώσαμε 30 ευρωπουλάκια (7,5 κάθε τρία πιατάκια με μισό κιλό κρασί κάθε φορά, 5,5 το λεχματζουν και νερόψωμο 2,5.

Άλλα πιάτα που συστήνω και δεν πήρα προχθές είναι τα πουγκάκια θαλασσινών και το καλαμάρι το γεμιστό. Μας κέρασε άλλο μισό κιλό κρασί και το σφηνάκι με κρέμα λεμονιού το οποίο για βραδιά σε τσιπουράδικο βρίσκω ταιριαστό.

Παρά το ότι ήπιαμε πολύ, την επόμενη ημέρα δεν είχαμε παρενέργειες και αυτό συμβαίνει σε μόνιμη βάση. Εγώ επιλέγω το ροζέ του, το οποίο για χύμα θεωρώ οτι είναι καλό.

Ο χώρος θεωρώ οτι έχει περιγραφεί επαρκώς σε άλλες κριτικές. Εμένα πάντως η αυλίτσα με τις πρασινάδες μου αρέσει περισσότερο από τον εσωτερικό χώρο. Συνολικά, θεωρώ οτι είναι χαριτωμένο μαγαζί.

15 Σεπ 2014

FOODIE82