Cafe - Restaurants - Φιλοθέη, Αθήνα

Επισκέφθηκα το εν λόγω μαγαζί ένα βράδυ Σαββάτου του Σεπτεμβρίου με κουπονάκι από γνωστό site προσφορών. Το δείπνο ήταν αρχικής αξίας 62€, αλλά το κουπόνι κόστισε 27,90, οπότε είναι ένας πολύ καλός αρχικός λόγος για να μπεις στον κόπο να πας.

Η τοποθεσία καταπληκτική, μέσα στο Αττικό Άλσος, είχα ξαναπάει πολλές φορές για καφέ και σε συνδυασμό με τη μαγευτική θέα όλης της Αθήνας, αξίζει και επόμενες επισκέψεις.

Η κράτηση έγινε τηλεφωνικώς και με ενημέρωσαν ότι καλά θα ήταν να πήγαινα κατά τις 11 το βράδυ, επειδή υπήρχαν πολλές κρατήσεις για τις 10 που επιθυμούσα. Τελικά, είχαν δίκιο, καθώς όταν πήγαμε μόνο τρία τραπέζια υπήρχαν ελεύθερα και μας είπαν να καθίσουμε όπου θέλουμε.

Το σέρβις ήταν σχετικά γρήγορο και τα πιάτα έρχονταν το ένα μετά το άλλο σε λογικό χρονικό διάστημα μεταξύ τους και το βασικότερο, σύντομα μετά από τη στιγμή που είχαμε καταναλώσει το προηγούμενο.

Για καλωσόρισμα μας ρώτησαν αν θέλαμε lemonchelo ή μαστίχα, διαλέξαμε το πρώτο και ήταν καταπληκτικό, ίσως το καλύτερο lemonchelo που έχω δοκιμάσει. Μας έφεραν επίσης 2 dips με ψωμάκια και κριτσίνια, πολύ νόστιμα όλα, τα εξαφανίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες.

Σύμφωνα με την προσφορά, μπορούσαμε να επιλέξουμε 1 ορεκτικό από 3, 1 σαλάτα από 3, 2 κυρίως πιάτα από 6 και 1 γλυκό ημέρας για δύο άτομα. Πολύ καλές αναλογίες για μένα που έχουν δει πολλά τα μάτια μου τις φορές που έχω πάει για φαγητό με κουπόνια.

Το ορεκτικό που πήραμε ήταν φέτα τυλιγμένη σε φύλο κρούστας με θυμαρίσιο μέλι και σουσάμι. Εξαιρετικό σε γεύση, μου θύμιζε περισσότερο τυρόπιτα και η ποσότητά του ήταν γενναία. Από σαλάτα πήραμε την Υάδες, είχε διάφορα πράσινα λαχανικά, μπέικον, μανούρι, ντοματίνια, μανιτάρια και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών. Πολύ καλή σαλάτα, μεγάλη ποσότητα αλλά το μείον της ήταν ότι το μαρούλι δεν είχε στεγνώσει καλά και είχε πολύ νερό.

Από κυρίως πιάτα, επιλέξαμε τα μαριναρισμένα φιλετίνια κοτόπουλου και τα χοιρινά escallops. Μας άρεσαν πολύ και τα δύο, ήταν μεγάλες οι μερίδες και τα κρέατα καλοψημένα, μαλακά και συνοδεύονταν από μαρούλι, σάλτσα και νόστιμες πατάτες.

Στο τέλος μας έφεραν πανακότα με σάλτσα φράουλας, νοστιμότατη και παρόλο που ήταν ένα γλυκό ήταν αρκετά μεγάλο για τους 2 μας και σίγουρα μετά από τόσο φαγητό δε θα μπορούσαμε να φάμε παραπάνω.

Οι γεύσεις πολύ καλές, ο χώρος καταπληκτικός, από σέρβις δεν έχουμε κανένα παράπονο. Θα ξαναπήγαινα αν ήταν να ξαναδώσω 30€ για δύο άτομα. Βέβαια, σε περίοδο κρίσης, με 62€ αρχική τιμή δε θα πήγαινα σε κανένα μαγαζί όσο καλό φαγητό κι αν είχε, διότι παρόλο που το μαγαζί είναι μέσα στο Αττικό Άλσος και έχεις όλη την Αθήνα "πιάτο" μπροστά σου, θεωρώ ότι μπορεί να ρίξει αισθητά τις τιμές του.