Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Διαβάζοντας τις κριτικές του ask4food και κυρίως η πρωτοτυπία του μαγαζιού να είναι όλα φτιαγμένα στο φούρνο, μας έκανα να θέλουμε να το επισκεφτούμε.. και πολύ καλά κάναμε!!

Σάββατο βράδυ, λοιπόν, μην έχοντας κάνει κράτηση, πήγαμε στα "ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ" και εκεί κατάλαβα ότι θα έπρεπε να έχουμε κάνει γιατί τα περισσότερα τραπέζια ήταν κρατημένα, αλλά ευτυχώς ήμασαν μόνο 2 άτομα οπότε βρήκαμε..

Εδώ να πω ότι ο εξωτερικός χώρος είναι μικρός και δεν χωράει πολλά τραπέζια, οπότε αν πάτε καλοκαίρι και θέλετε σίγουρα να βρείτε τραπέζι, καλύτερα ας κάνετε μια κράτηση καλού κακού.. Ο εσωτερικός φαινόταν μεγάλος χώρος, οπότε λογικά το χειμώνα δεν θα υπάρχει πρόβλημα..

Ο χώρος είναι απλός, ευχάριστος και ωραίος, μικρή αυλίτσα φτιαγμένη με γούστο.. όχι υπερβολικά πράγματα..

Με το που κάτσαμε ήρθε νεράκι στο τραπέζι.. το οποίο είχε πάνω και αλατοπίπερο και λαδόξιδο (το λέω γιατί στα περισσότερα μαγαζιά δεν έχει και πρέπει να το ζητήσεις) και ένα ντιπ με πατάτα και μυρωδικά (όπως μας εξήγησαν), πάρα πολύ νόστιμο.. και ψωμάκι..

Την παραγγελία μας την πήρε ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, ένας ευγενικός και καλοσυνάτος κύριος, που ήταν πρόθυμος να μας εξηγήσει ότι απορίες είχαμε.. πραγματικά πολύ καλή εξυπηρέτηση (τώρα το 3/4 θα το εξηγήσω παρακάτω)..

Από φαγητό πήραμε...

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική... πεντανόστιμη.. πραγματικά υπέροχη.. από τις καλύτερες που έχω φάει..

- Βαρκούλα Πατάτας... έκπληξη.. μία πατάτα με την φλούδα της, γεμιστή με μπέικον, τυριά και κρέμα γάλακτος... πολύ καλή, μας άρεσε αρκετά...

- Γιαουρτλού “Φουρνομαγειρέματα”... ωραίος αρωματικός και πικάντικος κιμάς (χωρίς να είναι βαρύς), πάνω σε πιτούλα σουβλακιού και από πάνω σως γιαουρτού... εμένα μου άρεσε πολύ, μου θύμισε λίγο μεξικάνικο.. του άντρα μου του άρεσε λιγότερο...

- Κοτόπουλο με Μανιτάρια στον πηλό.. το έχει στους μεζέδες αλλά εμείς το πήραμε για κυρίως... μπουκίτσες κοτόπουλου, τύπου αλά κρεμ, μέσα σε πύλινο κεσεδάκι με συνοδεία από μακαρόνια φαρφάλες... του άντρα μου του άρεσε πάρα πολύ (έχει και εμπειρία, όλο τέτοια πιάτα παραγγέλνει συνήθως όπου και να πάμε), εμένα μου άρεσε λιγότερο.. το ένιωσα λίγο άτονο, σαν κάτι να του έλειπε...

- Χοιρινό με κρεμώδη Σάλτσα Μουστάρδας & Αρμπαρόριζα... πρέπει να είναι η σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, είναι καταπληκτικό, πρωτότυπη γεύση, μαλακό κρέας αρωματικό, συνοδευόμενο με άγριο ρύζι σωστά μαγειρεμένο (εμφανισιακά είναι ακριβώς όπως το βλέπετε στην φωτογραφία που έχει στην καρτέλα του εστιατορίου εδώ στο site)... πολύ καλό πιάτο..

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 coca cola δώσαμε 29,00€, πολύ καλή τιμή γιατί τα υλικά του και σαν συνέπεια τα ίδια τα πιάτα είναι ποιοτικά... δεν υπήρχε τίποτα παραψημένο ή άψητο... και οι γεύσεις του, στο σύνολό τους, είναι πολύ καλές...

Μικρό παραπονάκι... κέρασμα γιοκ, εξού και το 3/4 στην εξυπηρέτηση, για να μην είμαι άδικη και απέναντι στα άλλα μαγαζιά που σε κερνάνε το κατιτίς τους.. Βέβαια απ' ότι είδα σε προηγούμενες κριτικές σε άλλους κάτι έχουν κεράσει, αλλά εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για την δική μου εμπειρία και σε μας δεν κέρασαν κάτι..

Θα ξαναπάω.. γιατί είδα και πιάτα σε δίπλα τραπέζια που τα ζήλεψα και θέλω να τα δοκιμάσω...

2014-09-16 12:36:53

Κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψή σας στο μαγαζί μας, και για τα καλά λόγια που έχετε γράψει για εμάς (αν και εγώ δεν θα το έκανα, και θα εξηγήσω παρακάτω το λόγο).

Θεωρώ απαράδεκτο αυτό που συνέβη με το κέρασμα, γιατί για μένα, και για το μαγαζί είναι κανόνας πριν πάει ο λογαριασμός σε κάποιο τραπέζι να έχει προηγηθεί το κέρασμά μας που είναι τα 2 γλυκάκια μας!!!

Χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ αυτό συνέβη χωρίς πραγματικά να καταλάβουμε το πως, το ανακαλύψαμε όταν εσείς το γράψατε στο site και πολύ καλά κάνατε... Η πρώτη αδυναμία στο service μας είναι ορατή και ήδη σήμερα που γράφω έχει λυθεί με την πρόσληψη ενός ακόμα ατόμου σε αυτό το πόστο..

Δυστυχώς ήταν η πρώτη μέρα υπερβολικής δουλειάς και δεν είμασταν έτοιμοι. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ και επιφυλάσσομαι να το διορθώσω στην επόμενή σας επίσκεψη

ο μάγειρας

2014-09-16 22:36:49

Καταρχήν θερμά ευχαριστώ για την απάντησή σας στην κριτική μου... Ήδη μετά την επίσκεψή μας, μίλησα στο περιβάλλον μου για το εστιατόριο σας και για την πρωτοτυπία του χαρακτήρα του και ομολογώ ότι έδειξαν ενδιαφέρον, που πάει να πει σε έναν ανταγωνιστικό χώρο, όπως είναι αυτός της εστίασης, έχετε να προσφέρετε το κάτι διαφορετικό, που τελικά κεντρίζει το ενδιαφέρον, σε συνδυασμό πάντα και με το μεράκι και την αγάπη σε αυτό που κάνετε... και μετά την τελευταία διευκρίνιση σας, το 4/4 στην εξυπηρέτηση είναι το μόνο σίγουρο!!! Θα μας ξαναδείτε σύντομα..!

2014-10-30 15:17:58
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την nat1383.