Cafe - Restaurants - Φιλοθέη, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το μαγαζι την περασμένη Τρίτη. Ειχαμε ξαναπαει πριν λίγα χρόνια για καφε και δεν γνώριζα οτι λειτουργει και σαν εστιατόριο. Η προσφορά όμως με τα κουπόνια μου έδωσε την ώθηση να το δοκιμάσω.

Όταν μπήκαμε στο μαγαζί δεν υπήρχε άτομο στην υποδοχή και αναγκαστήκαμε να ρωτησουμε μια σερβιτόρα που και εκείνη έψαχνε να βρει τον "υπεύθυνο". Με τα πολλά μας πήγε στο εξωτερικο του μαγαζιου όπου υπήρχαν στρωμένα τραπέζια και μας ειπε να καθίσουμε σε οποιο θέλουμε. Στη συνέχεια μας έφερε το μενου που δικαιούμασταν για να διαλέξουμε.

Η εξυπηρέτηση κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Μετα την παραγγελια περιμέναμε πανω απο ενα τέταρτο για να μας φέρει τα ψωμάκια (χωρις καποιο ντιπ), μαζι με τη σαλάτα. Ουτε καν το κρασί που παραγγείλαμε δεν ειχε έρθει. Αυτο μας έκανε άσχημη εντύπωση.

Στο προκείμενο τωρα: Ορεκτικο πήραμε Roll sticks με σπανάκι, φρέσκα μυρωδικά και τυριά τυλιγμένα σε τραγανό χωριάτικο φύλλο με dip στραγγιστού γιαουρτιού. Δεν μπορω να πω πως ξετρελαθήκαμε, αλλά ηταν ενταξει.

Το ντιπ ηταν πάρα πολυ καλό. Σαλάτα πήραμε τη Caesars με "δροσερό iceberg, ψητά φιλετάκια κοτόπουλου, flakes παρμεζάνας, τραγανό μπέικον και κρουτόνς με αυθεντική Caesar sauce". Γευστικα δεν ηταν κατι το ιδιαίτερο, αλλά αρκετα ελαφριά λόγω της λιγης σάλτσας που έβαλαν. Ειχε αρκετα κομμάτια κοτόπουλου μέσα.

Ως κυρίως πιάτα πήραμε Liguine γαρίδας (Με φρέσκο κρεμμυδάκι, φινόκιο, τοματίνια, φρέσκια ντομάτα & γαρίδες σβησμένα με ούζο) και Escallops (Χοιρινά εσκαλόπ στο grill με λεμονάτη σάλτσα ψητού).

Για το πρώτο που ηταν το δικο μου πιάτο, το Liguine ηταν σωστα μαγειρεμενο και η σάλτσα παρα πολυ καλή. Να πω την αλήθεια το ουζο δεν το κατάλαβα αν υπήρχε. Οι γαρίδες που περιείχε ηταν τρεις, μπορουσε να βάλει 2-3 ακόμη. Σε γενικες γραμμες ηταν ενα καλό πιάτο.

Το δευτερο περιείχε 3 φιλετάκια χοιρινου και 4 πατάτες φουρνου. Γενικα όλα τα εστιατόρια έχουν θεμα με το αριθμό των ψητών πατατών που βάζουν. Η σάλτσα ηταν πολύ καλή και τα φιλετάκια καλά ψημένα.

Επιδόρπιο μας έφεραν δυο πανακότες με σιρόπι φράουλας. Ηταν παρα πολυ καλό γευστικά.

Για την εξυπηρέτηση τα έγραψα και παραπάνω. Οι σερβιτόροι κινούνταν συνεχεια ανάμεσα στα τραπέζια και ηταν έυκολοι στην προσβαση. Χρειάζονταν όμως 1-2 άτομα ακόμη. Το προσωπικο ηταν λίγο ψυχρό. Μας χρέωσαν και το νερό που έφεραν χωρις να το ζητήσουμε. Επρεπε να ειναι μεσα στην τιμή.

Τελειώνοντας, ηταν μια ευχάριστη βραδιά. Σίγουρα θα ξαναπηγαινα εκει για καφε (η θεα στην Ανατολικη Αθηνα ειναι εκπληκτική), αμφιβάλλω αν θα πήγαινα για φαγητό έστω και με κουπόνι. Σημαντικό ειναι πως έφεραν απόδειξη και για το κουπόνι και για τα επιπλέον χωρις να τη ζητήσω.