16 Σεπ 2014

Έχει περάσει λίγος καιρός απ' όταν πήγα στο Ελαϊκόν του Ν. Ηρακλείου και δε θυμάμαι πολλά.. Αλλά ακόμα και την επόμενη μέρα να έγραφα μια κριτική, πάλι δε θα θυμόμουν πολλά γιατί το ρακόμελο έρεε ασταμάτητα!

Επιπλέον, πήγαμε έπειτα από πρόσκληση για τα γενέθλια μιας φίλης, οπότε η τιμή που έβαλα είναι κατά προσέγγιση σύμφωνα με τις τιμές του καταλόγου και τις μερίδες των μεζέδων. Και μιας και είπα τη λέξη μεζές, να τονίσω πως αυτό το μαγαζί είναι για τέτοια πιάτα και μεράκια.

Είναι να πας μεγάλη παρέα, με όρεξη να πιεις πρώτα και μετά για να φας, ώστε να αντέξεις το πιοτό. Ο χώρος μεγάλος και αδιάφορος. Προτιμότερο να κάτσεις έξω εάν ο καιρός το επιτρέπει. Εμείς πήγαμε μεσημέρι Κυριακής του Ιουνίου και βρήκαμε σκιερό τραπέζι 12 θέσεων, ενώ εκτός από εμάς υπήρχαν άλλα 2 τραπέζια με πελάτες. Την ώρα που το διαλύαμε, ετοίμαζαν μια μεγάλη τηλεόραση έξω για αγώνες Mundial.

Το παιδί που μας σέρβιρε, χαμογελαστός, μας ενημέρωσε πότε έπρεπε να σταματήσουμε να παραγγέλνουμε μεζέδες, ενώ βοήθησε και στην τούρτα που είχαμε αφήσει στο ψυγείο τους για την εορτάζουσα.

Το κρασί (λευκό χύμα ήπιαμε εμείς) αδιάφορο, το ρακόμελο καλό και άφθονο (το ξαναείπα νομίζω.. ). Ο κατάλογος με τα πιάτα μακρύς και λίγο κουραστικός, καθώς κάνουν ένα μικρό παιχνίδι λέξεων, αλλά όταν οι επιλογές είναι τόσο πολλές και η παρέα μεγάλη, νομίζω καταλήγει σε μπέρδεμα.

Δε θυμάμαι αναλυτικά το κάθε πιάτο, απλά ότι ήταν σχετικά μικρές μερίδες, κάτι που δεν θα ήταν κακό αν ήμασταν 2 άτομα και θέλαμε να πάρουμε 5-6 διαφορετικούς μεζέδες. Θυμάμαι σίγουρα τις φρεσκοκομμένες τηγανητές πατάτες με φέτα, τους κολοκυθοκεφτέδες και τον ντάκο με κοπανιστή.

Από γλυκό φάγαμε την τούρτα γενεθλίων, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Ενώ το μαγαζί μας κέρασε 2 κανατάκια ρακόμελο και βοήθησε στο να φύγουμε πολύ πολύ ορεξάτοι.

16 Σεπ 2014

kounoupaki