Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Οι γνωστοί μας 7 νάνοι κάπου στην πορεία.. χώρισαν τα τσανάκια τους, έμειναν 4 και ανηφόρισαν στους Αμπελόκηπους, και συγκεκριμένα στην ανηφόρα της Καρύστου, ακριβώς πίσω από τα σχολεία της Λαρίσης και ένα τετράγωνο πριν την πλατεία του Μετρό Πανόρμου.

Προειδοποίηση: Αν δεν το ξέρεις, αποκλείεται να το βρεις, και ακόμη και να ξέρεις ότι είναι κάπου εκεί, πρέπει να έχεις το νου σου στο ν. 23 της Καρύστου, καθώς από το δρόμο δεν φαίνεται καν και θα το προσπεράσεις σίγουρα, όπως έπαθε ένας εκ των συνδαιτημόνων που ήρθε αργότερα και ανεβοκατέβαινε επί 5 λεπτά την Καρύστου επί ματαίω...

Όταν το βρεις όμως, σε αποζημιώνει πλήρως γι΄ αυτή τη μικρή "ταλαιπωρία": Κατεβαίνεις 5-6 σκαλάκια και βρίσκεσαι σε μια μακρόστενη αυλίτσα, με κληματαριά, μικρές πέργκολες και φυτά στο πέτρινο πεζουλι - κήπο, απ΄ όπου ξεμυτίζουν σαλιγκαράκια μετά τη βροχή...

Ένα σκηνικό, που, σε συνδυασμό με την παντελή (σχεδόν) απουσία θορύβου από το δρόμο, σε μεταφέρει αυτομάτως αλλού, σε κάποιο καφενεδάκι - τσιπουράδικο κάποιας μικρής επαρχιακής πόλης ή - γιατί όχι; - στην αυλή του σπιτιού όπου μεγάλωσες, αν είχες την τύχη να μεγαλώσεις εκτός πρωτεύουσας...

Για το χειμώνα το σκηνικό αλλάζει, με μπόλικα τραπέζια στον εσωτερικό χώρο, αρκετά "ζεστός" μου φάνηκε, πήρε το μάτι μου και διάφορα επιτραπέζια, τα οποία συνοδεύουν άριστα τον καφέ σου: -)

Και κάθεσαι και λες; τι να παραγγείλω τώρα;; και έχει τα πάντα: καφεδάκια πάμφθηνα (στα 2 και κάτι ευρώ), μπύρες ομοίως σε πολύ καλές τιμές, ρακή, ποτά και διάφορα μεζεδάκια, για να το πίνεις και να μη σε πίνει βρε παιδί μου!

Στις 2 επισκέψεις που έχω κάνει την προηγούμενη εβδομάδα, δοκίμασα 2 ειδών μπρουσκέτες, αμφότερες εξαιρετικές (με ψητά λαχανικά, απάκι και σως γιαουρτιού η μία, δροσερή και πεντανόστιμη, με τυροσαλάτα, σαλάμι αέρος και αγγούρι η δεύτερη, επίσης πολύ καλή), φάβα, που δυστυχώς ήταν αρκετά νερουλή, αν και σπιτική, και μαραθόπιτα με λεπτή ζύμη, πολύ ελαφριά και αέρινη.

Γενικώς, με 2 πιατάκια ανά 2 άτομα όχι μόνον συνοδεύεις το ποτάκι σου - παρεμπιπτόντως, η ρακή του εξαιρετική, αρωματική και ελαφριά, και το κυριότερο, χωρίς παρενέργειες το επόμενο πρωί -, αλλά χορταίνεις μια χαρά, καθώς τα πιατάκια είναι κανονικού μεγέθους.

Πέραν αυτών, έχει και κανά - δυο πιτούλες ακόμη, κάποια πιάτα με κρέας, κάποια πιάτα θαλασσινών και κάποιες ημέρες έχει επιπροσθέτως και ένα πιάτο ημέρας, τη μία εκ των δυο φορών που το επισκέφθηκα, ήταν χοιρινό με πατατούλες στο φούρνο.

Οι τιμές είναι αρκετά χαμηλές, και τις 2 φορές που πήγα δεν δώσαμε πάνω από 8 ευρώ, έχοντας πιει και φάει μια χαρά, ενώ στο τέλος πάντα σε τρατάρουν, είτε φρουτάκι, είτε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού και ρακή!

Αυτό που μου αρέσει πολύ στο μαγαζάκι αυτό είναι, πέραν του ότι σε μεταφέρει αλλού, η αίσθηση οικειότητας, ζεστασιάς και ηρεμίας που σου αποπνέει, η οποία, σε συνδυασμό και με την εξαιρετική, χαμογελαστή και ευγενική εξυπηρέτηση από μια νέα κοπέλα (υποθέτω μία εκ των 4 "νάνων", καθώς το μαγαζάκι αυτοπροσδιορίζεται ως "συνεργατικό καφενείο"), εγγυώνται ότι θα περάσεις ένα πολύ όμορφο βράδυ, χαλαρώνοντας πλήρως με καλή παρέα.

Αν και μετράει μόνον 6 μήνες ζωής και είναι "χωμένο", έχει καταφέρει να έχει αρκετή πελατεία, και τις 2 φορές που πήγα, σημειωτέον καθημερινές, ήταν σχεδόν γεμάτο, πράγμα που λέει πολλά.

Παιδιά, ανακαλύψτε το, αξίζει τον κόπο!!