Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Τέλη Αυγούστου, Κυριακή μεσημεράκι και αναρωτιόμαστε πού θα φάμε χωρίς να βρεθούμε μπροστά σε μπαγιάτικα πιάτα λόγω περιόδου. Έχοντας διαβάσει για το μαγαζί από τους έτερους καλοφαγάδες του ask4food (διαφορετικά δεν το βρίσκεις! ) αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τη γουρουνοπούλα στο "Στέκι του Φετάνη". Πόσο καλά κάναμε..

Με το που μπαίνεις, αντιλαμβάνεσαι ότι βρίσκεσαι σε κλασική οικογενειακή ταβέρνα. Δεν θα μακρυγορήσω γιατί οι προηγούμενοι έχουν κάνει άριστες περιγραφές, ως εκ τούτου εμείς καθίσαμε έξω στην πρώτη βεράντα, όλο δροσιά ένα πολύ ζεστό μεσημέρι.

Η γυναίκα του κ. Φετάνη μας πήρε παραγγελία, αφού μας ενημέρωσε ότι τα πιάτα είναι σχετικά χορταστικά. Τρία άτομα πήραμε γουρουνοπούλα, χωριάτικη, σαγανάκι, και μία χοιρινή μπριζόλα.

Εντάξει λοιπόν ό, τι έχει γραφτεί για τις μεγάλες μερίδες είναι ακριβώς όπως έχει περιγραφεί. Η μπριζόλα ωραία ψημένη (γνώστης ο ψήστης, το δίχως άλλο! ) πολύ πολύ μεγάλη και ζουμερή, πράγμα δύσκολο για το χοιρινό. Πολλές πολλές πατάτες τριγύρω, καλές, έχουν περιθώρια βελτίωσης.

Η χωριάτικη σαλάτα, τεράστια, φρεσκότατη όπως αυτή που κάποιος θα έφτιαχνε στο σπίτι του, άνετα έφτανε για τέσσερα άτομα. Το σαγανάκι πολύ καλό, όχι όμως ένα πιάτο που δεν έχω ξαναφάει εξίσου καλοφτιαγμένο.

Και πάμε στο δυνατό σημείο του Φετάνη: ΓΟΥΡΟΥΝΟΠΟΥΛΑ! Μιλάμε για τεράστιο κομμάτι, σιγοψημένο με τραγανή πέτσα, μέσα τρυφερό, νομίζω η λέξη λουκούμι είναι αυτή που το περιγράφει πλήρως. Προσπαθείς να κρατηθείς για να μη φας όλη την πέτσα (θερμίδες + λίπος = κακός συνδυασμός! ). Πραγματικά υπέροχο πιάτο, πιστεύω σήμα κατατεθέν πλέον, όπως επίσης και η μικρή, να υποθέσω κόρη, του συμπαθούς μυστακοφόρου ιδιοκτήτη, με τα πειράγματά της και την προθυμία της.

Σημειώνω και εγώ την έλλειψη ενός γλυκού, παρασκευασμένου από την οικογένεια για το φινάλε, όμως το αποδίδω στη μέρα που το επισκεφτήκαμε, κατά κοινή ομολόγία δεν κουνιέται φύλλο στην Αθήνα (τα μπάνια του λαού γαρ! ).

Για όλα αυτά μαζί με πορτοκαλάδα για τη μικρή θυγάτηρ και μπυρόνια (τέσσερα τον αριθμό) για τους υπόλοιπους δύο, πληρώσαμε περί τα €45. Καθόλου ασχημα, απλά μπορούσαμε να παραγγείλουμε και λιγότερα εξαιτίας της ποσότητας των πιάτων.

Περριτό να πω ότι ξαναεπισκεφτήκαμε το στέκι, δυστυχώς εκείνη την ώρα έκλεινε, και το συστήσαμε ήδη σε φίλους Χαλανδραίους, που όπως και εμείς αρχικά γνώριζαν μόνο την έτερη ταβέρνα των Μελισσίων που βρίσκεται εκεί κοντά.

Πιστεύω ότι είναι μία ταβέρνα που αξίζει την υποστήριξή μας και την ψήφο εμπιστοσύνης μας γιατί η οικογένεια που την έχει προσφέρει ποιότητα, λογικές τιμές και πολύ βασικό στις μέρες μας, εντιμότητα!