Ψαροταβέρνες - Κουκάκι, Αθήνα

Μετά από ένα μικρό διάλειμμα, λόγω διακοπών, ήρθε η ώρα καινούριας κριτικής… και η αρχή θα γίνει, έστω και με κάποια καθυστέρηση, με το «Σκουμπρί», το οποίο τίμησα δύο φορές κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, η πρώτη αρχές Ιουνίου και η δεύτερη προς τα τέλη του Ιούλη. Λοιπόν …

ΧΩΡΟΣ:
Το Σκουμπρί είναι ένα νέο σχετικά μαγαζί που βρίσκεται στο πεζόδρομο της Δράκου στην έξοδο του Μετρό Συγγρού – Φιξ. Ο εσωτερικός χώρος ήταν άδειος και τις δυο φορές που πήγαμε. Αν θυμάμαι μάλιστα καλά, δεν υπήρχαν καν τραπέζια και καρέκλες (καθώς είχαν μεταφερθεί στον εξωτερικό χώρο), οπότε ακριβή εικόνα δεν μπορώ να έχω. Ο χώρος πάντως είναι περιποιημένος και σχετικά άνετος, με το λευκό να κυριαρχεί, ενώ υπάρχει και άμεση οπτική πρόσβαση στην κουζίνα.

Σε κάθε περίπτωση, ο πεζόδρομος για τους ζεστούς μήνες είναι μια χαρά επιλογή. Τραπεζάκια, σε σχετικά κοντινή απόσταση μεταξύ τους, δίχως ωστόσο να ενοχλεί αυτό, τα περισσότερα μπροστά στην είσοδο του μαγαζιού και κάποια στην απέναντι πλευρά του πεζοδρόμου, κάτω από μερικά δεντράκια. Στα συν το γεγονός, όπως έχω προαναφέρει και σε προηγούμενη κριτική μου, ότι ο πεζόδρομος της Δράκου έχει πάρει τα πάνω του το τελευταίο διάστημα, καθώς έχουν ανοίξει διάφορα μαγαζάκια επί του πεζοδρόμου και στα γύρω στενάκια. Να αναφέρω επίσης ότι, ενδεχομένως λόγω Ακρόπολης, στο μαγαζί υπήρχαν και αρκετοί ξένοι τουρίστες

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο … το προσωπικό που μας εξυπηρέτησε, και τις δύο φορές, ήταν κάπως απότομο, όχι ιδιαίτερα φιλικό. Δίχως να γίνεται αγενές, σίγουρα δεν σε κέρδιζε με τη συμπεριφορά του. Τέλος πάντων, ένα χαμόγελο δεν θα έβλαπτε …

Επίσης, μια καθυστέρηση, σε πάγο και επιπλέον ποτά υπήρχε, κυρίως στην πρώτη μας επίσκεψη, κέρασμα δεν υπήρξε, ενώ και το εμφιαλωμένο μπουκαλάκι στην αρχή, που χρεώθηκε 1.5 ευρώ, δεν έλειψε.
Κατά τα άλλα, τα πιάτα ήρθαν σε σωστή ροή και όχι όλα μαζεμένα, απόδειξη κομμένη κανονικά, αλλά με πάνω από «2» αδυνατώ να τους βαθμολογήσω.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Ως προς το φαγητό, ωστόσο, που είναι και το ζητούμενο μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι, για αυτό εξάλλου και η δεύτερη επίσκεψη σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ο κατάλογος, όπως είναι εύλογο, περιέχει κυρίως θαλασσινά, χωρισμένα σε επιλογές για «τηγάνι» ή για «κάρβουνα». Προσφέρονται επίσης κάποια ορεκτικά και σαλάτες, ενώ για τους αμετανόητους κρεατοφάγους υπάρχουν και κάποιες επιλογές σε κρέας. Θα αναφερθώ στην παραγγελία κάθε επίσκεψης χωριστά, αφού δοκιμάστηκαν διαφορετικά πιάτα κάθε φορά. Αναλυτικά …

Στην πρώτη επίσκεψη, δύο άτομα πήραμε:

- λευκή ταραμοσαλάτα, νορμάλ και σε καλή ποσότητα (3,50 €),

- βλήτα, καλοβρασμένα και νόστιμα, συνόδευαν μια χαρά τους ψαρομεζέδες (3,50 €),

- γαύρος μαρινάτος, πολύ νόστιμος, αρκετά ξιδάτος, ό, τι πρέπει για να συνοδεύσεις το ούζο σου. Με το δεύτερο καραφάκι, ζητήθηκε και δεύτερη μερίδα (2 * 3,50 €),

- σαρδέλες ψημένες, επίσης νόστιμες και πολύ καλά ψημένες στα κάρβουνα (6,50 €)

- σουπιές τηγανιά, νόστιμο και ιδιαίτερο πιάτο, με τα κομματάκια σουπιάς να μην καλύπτονται από τις καλομαγειρεμένες πιπεριές, νόστιμη σαλτσούλα. Κάπως μικρή μερίδα (8,00 €).

- μπακαλιάρος σκορδαλιά. Αν και ανήκει στις αγαπημένες μου γεύσεις, ο συγκεκριμένος δυστυχώς δεν με πολυενθουσίασε. Τρία κομμάτια μπακαλιάρου λοιπόν, ζουμερός και νόστιμος, αλλά με το κουρκούτι να υπερισχύει και να χαλάει το τελικό αποτέλεσμα. Η σκορδαλιά, πρωτότυπα σερβιρισμένη εντός ενός άδειου λεμονιού, ήταν αρκετά ξινή για τα γούστα μου (7,50 €).

- 2 καραφάκια ούζο βαρβαγιάννη (2 * 6,50 €).

Η δεύτερη επίσκεψή μας, πέρα από τα βλήτα και, φυσικά, το γαύρο μαρινάτο που επαναλήφθηκαν, περιελάμβανε:

- πατάτες τηγανητές, νόστιμες και φρέσκες, θα τις προτιμούσα πιο χοντροκομμένες, πλούσια ποσότητα (3,00 €),

- ντακάκια κυθήρων, 4 μικρά παξιμαδάκια με τριμμένη ντομάτα, τυρί και φρέσκο κρεμμυδάκι, πολύ νόστιμα αλλά πολύ μικρή μερίδα (3,50 €),

- κριθαρότο γαρίδας, ΟΚ (9,00 €)

- καπνιστό σκουμπρί, σερβιρισμένο σε λαδόκολλα με φέτες λεμόνι από πάνω, νόστιμο πιάτο, δίχως ωστόσο να μας ενθουσιάσει (8,50 €).

- λόγω ζέστης, για ποτό, προτιμήθηκε μπύρα, Kaiser 500 ml. (3 * 3,50 €)

Συνολικό αποτέλεσμα, λοιπόν, θετικότατο, καθώς όλα τα πιάτα ήταν πάνω του μέσου όρου, περιποιημένα, νόστιμα και καλομαγειρεμένα. Το «4» πάντως χάνεται στις λεπτομέρειες, κυρίως λόγω του μπακαλιάρου (είπαμε κολλήματα είναι αυτά), αλλά και γιατί δεν υπήρξε κάποια γεύση που να ξεχωρίζει.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ:
Για όλα τα παραπάνω, στην πρώτη μας επίσκεψη πληρώσαμε 51,50 € και στη δεύτερη 44,00 € (στο λογαριασμό συμπεριλαμβάνονται και τα ποτά, καθώς και το «αναγκαίο» εμφιαλωμένο νερό 1,50 € και κουβέρ δύο ατόμων 1,00 €). Με μια πρώτη ματιά, ίσως φανεί μεγαλούτσικος ο λογαριασμός, δικαιολογείται ωστόσο σε μεγάλο βαθμό από τον αριθμό των πιάτων (7 την πρώτη φορά, 6 τη δεύτερη) και το ποτό.

Σίγουρα κάποια πιάτα θα μπορούσαν να είναι κάπως φθηνότερα (π. χ. σκουμπρί), δεδομένης και της μικρής ποσότητας ορισμένων από αυτά (π. χ. ντακάκια), ακριβό πάντως το «Σκουμπρί» δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σε καμία περίπτωση. Ένα κλικ πιο κάτω στις τιμές πάντως θα ήταν εφικτό πιστεύω, για αυτό και το «3».

Συμπερασματικά, το «Σκουμπρί» αποτελεί μια πάρα πολύ καλή επιλογή για έξοδο σε μια κεντρική περιοχή της Αθήνας, ιδίως αν μένετε, όπως εγώ σχετικά κοντά και θέλετε να δοκιμάσετε θαλασσινούς μεζέδες. Απλώς, σε 2-3 σημεία, και ιδίως στο service, επιδέχεται βελτίωσης (για αυτό και η όχι τόσο υψηλή βαθμολογία μου). Συστήνεται ….