Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

14/9/2014 απόγευμα Κυριακής

Έχοντας πολύ καιρό να γράψω στο αγαπημένο μας αυτό οικόπεδο του κυβερνοχώρου, μπορώ να παραδεχτώ πως μου έλειψε, αυτή μου η ασχολία!
Λίγο οι ακεφιές, λίγο οι υποχρεώσεις οι οποίες ελλόχευαν και απαιτούσαν όλο και πιο πολύ από τον καθημερινό μου χρόνο.

Εύλογα όλα αυτά, αλλά όχι αρκετά να με κρατήσουν τόσο καιρό μακριά. Βασική ήταν και η μη ικανοποίηση του αιτήματος πολλών χρηστών να μπορούμε να προσθέτουμε εστιατόρια και λογής λογής μαγαζιά γαστρονομικού ενδιαφέροντος ανά την Ελλάδα. Φέτος βρέθηκα στην Νάξο και ανακάλυψα δύο τουλάχιστον επιχειρήσεις, άξιες λόγου. Δυστυχώς δεν θα το μάθει ποτέ κανείς... Του χρόνου ???

Τέλος πάντων, ας μην κουράζω τον μέσο χρήστη με τις ματαιοδοξίες μου... Στο προκείμενο λοιπόν, πήγαμε στην συγκεκριμένη ταβέρνα 2 άτομα μετά από αρκετές ώρες πάλης με τα κύματα. Ήταν μία από τις τελευταίες Κυριακές του χρόνου με πολύ καλό καιρό και μη χάνοντας χρόνο βρεθήκαμε σε μία από τις ωραίες παραλίες της Κερατέας. Κατα τις 6 είχαμε σχεδόν λιμοκτονήσει. Η κλασικότερη επιλογή για καλό κρέας, γυρνώντας από την Κερατέα, είναι ο Χριστόφορος, στα Καλύβια. Έχω πάει πολλές φορές και πάντα από πλευράς φαγητού φεύγουμε τουλάχιστον ικανοποιημένοι.

Υπάρχουν 2 με 3 σημεία τα οποία θα μπορούσαμε να συζητάμε για μέρες μέχρι να καταλήξουμε όσο πιο αντικειμενικά γίνεται στους βαθμούς.

Στην ποιότητα θα έβαζα 3,5 αλλά δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, οπότε καταλήγω στο 4 γιατι αν επικεντρωθούμε στο ψήσιμο και την ποιότητα των περισσοτέρων κρεατικών τα οποία εχω δοκιμάσει, παίρνουν άριστα και μιλώντας για χασαποταβέρνα, είναι το κυρίαρχο στοιχείο και είναι αυτό που θα σε κάνει να θες να ξαναπας.

Στην εξυπηρέτηση θα έβαζα πάλι 3,5 διότι υπάρχουν κάποιες στιγμές που μπορεί να ψάχνεις κάποιον ή κάτι και να μην τυχαίνει να σε κοιτάξει κανείς (και να μην ξεχάσω το τραγικό 2 λεπτο, κάθε φορά που φτάνεις εκεί και σου την πέφτουν 2 από το κάθε μαγαζί και προσπαθούν να σε πείσουν να κάτσεις στο δικό τους). Τις υπόλοιπες στιγμές τα παιδιά που δουλεύουν εκεί, στην κυριολεξία πετάνε και είναι αρκετά περιποιητικοί και καθοδηγούν σωστά την παραγγελία, αν αντιληφθούν καινούριο πελάτη (ο οποίος δεν ξέρει για τα μεγέθη των XLL μερίδων που επικρατούν εκεί).

Ο μέσα χώρος είναι απλός και λιτός. Ο εξωτερικός είναι τα πεζοδρόμια γύρω από τις σάλες, στα οποία περνάνε δίπλα σου αυτοκίνητα και εξελίσσεται το αδυσώπητο κυνήγι των περαστικών πελατών. Μερικές φορές τυχαίνει να έχει πολλές μύγες.

Το VFM είναι αρκετά αμφιλεγόμενο, βάζω 2,5 με 3 αν πάνε μέχρι 3 άτομα και 4 στρογγυλο, αν πάνε από 4 και πάνω...

Η λογική λέει οτι όλα οι τιμές είναι πολύ καλές, κρατώντας την ποιότητα ψηλά και σερβίροντας τεράστιες μερίδες. Αν όμως πας εκεί ζευγάρι αλλάζουν οι συσχετισμοί.

Γιατί τα 7 ευρώ είναι καλά για μία χωριάτικη τέτοιου μεγέθους και θα χορτάσουν 4 άτομα, αν όμως είστε 2 ? Η μισή πάει χαμένη.

Γιατί καλά είναι τα 15 ευρώ που χρεώνει τις μπριζόλες (το κομμάτι χορταίνει άνετα 2 ατομα), αλλά αν είστε 2 και θέλετε 2 διαφορετικά κρέατα?
Οπότε το φρονιμότερο θα ήταν να πηγαίνουν εκεί παρέες από 4 άτομα και πάνω, ώστε να γίνει σωστά ο καταμερισμός ποσοτήτων και ειδών και να κοστίσει φυσιολογικά έως λίγα, για την ποιότητα κρεατικών που θα απολαύσουν.

Εμείς πήραμε 1 χωριάτικη, 1 τυροκαυτερή, 1 πατάτες τηγανιτές και 1 κιλό αρνί σούβλας (το οποίο βγήκε τελικά κοντά στο 1,2), 1 μπύρα και 1 νερό μεγάλο
Μας ήρθε κέρασμα 1 σχεδόν μερίδα χοιρινό κοντοσούβλι και στο τέλος κλείσαμε όπως πάντα με το καθιερωμένο γιαουρτάκι με τα γλυκά του κουταλιού.

Περίσσεψαν μισή χωριάτικη, μισή μερίδα πατάτες, μισό από το αρνί και λίγο από το χοιρινό. Πληρώσαμε 57 ευρώ και δεν κάτσαμε να ασχοληθούμε με την απόδειξη που αναφέρουν κάποιοι φίλοι πιο πάνω (είναι αλήθεια ατί δεν φέρνει, αν δεν την ζητήσεις επιτακτικά). Πήραμε πακέτο, βέβαια, τα κρέατα και φάγαμε και σήμερα...

HIGHLIGHTS: Η άμεση εξυπηρέτηση, η υπέροχη ροζουλιά χειροποίητη τυροκαυτερη, η πολύ καλή ποιότητα των κρεατικών (ντόπια τα περισσότερα), τα εντυπωσιακά μεγέθη των μερίδων και τα συχνά κεράσματα σε κρεατικά κατά την παραγγελία και το γιαουρτάκι στο τέλος.