18 Σεπ 2014

Τα Μπουκαλακια... τα αγαπησα!!!
Χτες το μεσημερι (16/9), μεσα στον κατακλυσμο, αφου δεν βρισκαμε καποια ταβερνα ανοιχτη για αρκετη ωρα.. ο δρομος μας εβγαλε στο Ψυχικο και πιο συγκεκριμενα στα μπουκαλακια! Χαλαλι η ταλαιπωρια μεσα στην βροχη και την κινηση,,,,!!!! Ας μη χρονοτριβω ομως και ας περασω στην ουσια!

1. υπηρχε μια μικρη καθυστερηση στο σερβιρισμα των κυριων πιατων

2. ο εσωτερικος χωρος ειναι αρκετα μικρος (αν και διαθετει πανω πατωμα) και δεν ξερω κατα ποσο το βραδυ θα μπορεις να βρεις ευκολα τραπεζι

3. θα προτιμουσα ενα σερβιτορο πιο νεο, γρηγορο κ σιγουρο στις κινησεις του,, αν και δεν μπορω να πω ο κυριος που μας σερβιρε εκανε οτι μπορουσε για να μας εξυπηρετησει

Τα υπερ....

1. απο τις πιο ομορφες μοντερνες ταβερνες που εχω επισκεφθει, Το ταβανι κοσμουν αμετρητα διαφανα μπουκαλια κρεμασμενα... οι τοιχοι βαμμενοι σε καποια αποχρωση του μπλε/γκρι και με <> γυρω απο το φαγητο.

2. τα σερβιτσια του μαγαζιου ειναι μοντερνα σε ασπρο κ μαυρο χρωμα(αγαπω τον συγκεκριμενο συνδυασμο) και επιτελους κατι αλλο περα απο τα κλασσικα/αδιαφορα ασπρα πιατα!!!!

3. απο Παπαμιχαηλ μεχρι Σαββοπουλο και Αρβανιτακη ακουσαμε καθ΄ ολη τη διαρκεια του φαγητου..

4. ο, τι πηραμε ηταν παρα πολυ καλο... Συγκεκριμενα ξεκινησαμε με μια σαλατα Ελληνικη με ντοματινια, η οποια ηταν μεγαλη, πεντανοστιμη και φρεσκοτατη. Τα ντοματινια τα εξαφανισαμε μεσα 3 λεπτα!! Μια μεριδα πατατες (σερβιρισμενες σε ενα μαυρο μπωλακι!!! ) και μπαστουνια τυριου (4τεμαχια) τα οποια ηταν αρκετα νοστιμα κ σε συνδυασμο με την περιεργη (και σε γευση και σε χρωμα) ντιπ... απογειωνοντουσαν!!

5. τα κυριως μας ηταν μια μεριδα κεμπαπ γιαουρτλου (4τεμαχια) με 2 πιτουλες κομμενες στα τεσσερα.. Πολυ νοστιμα και μαλακα και καθολου βαρια.. και μια μεριδα Ροπαλακια κοτοπουλο (3τεμαχια μαζι με σχεδον μια μεριδα πατατες).. εξισου ικανοποιητικα!!!

6. το νερακι μας το εφεραν σε κανατα κ οχι εμφιαλωμενο
7στο τελος μας κερασαν γλυκακι... μια αρκετα σιροπιαμενη και με εντονη την αισθηση του καρυδιου, καρυδοπιτα!

Για ολα τα παραπανω μαζι με μισο κιλο λευκο κρασακι και μια sprite δωσαμε 38 ευρω!!!

18 Σεπ 2014

Felix