18 Σεπ 2014

Το μαγαζί ως "Κιούπια" ήταν γνωστό αλλά δεν είχε τύχει να φάω εκεί. Ως "Ελαίας γη" αν δεν ήταν το ask4food πραγματικά δε θα το ήξερα. Βλέποντας λοιπόν να το κατατάσσετε σε τόσο υψηλή θέση με τις κριτικές σας, αποφάσισα το επισκεφθώ και πραγματικά το απόλαυσα.

Ο χώρος είναι υπέροχος. Από τον στενό, πέτρινο διάδρομο που σε οδηγεί στην κεντρική σάλα, μέχρι τη θέα που έχουν τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού είναι πανέμορφο. Η θέα μαγευτική, όλη η Αθήνα πιάτο.

Το service είναι γρήγορο και δίνει την αίσθηση ότι είσαι ο μοναδικός πελάτης του μαγαζιού (ενώ ήταν γεμάτο). Οι σερβιτόροι κατατοπιστικοί σε σχέση με τα μενού του μαγαζιού και ενημερωμένοι για τα πιάτα μέχρι την πραγματική λεπτομέρεια. Μας ρώτησαν 2-3 φορές αν όλα είναι καλά κι αν επιθυμούμε να επαναληφθεί κάποιο πιάτο που μας άρεσε (πήραμε μενού). 4 στα 4 το service ασυζητητί.

Το φαγητό είναι πολύ πολύ καλό αλλά νομίζω 4 ντοματούλες δε θα του έδινα, 3,5 θα έδινα αν γινόταν. Όχι γιατί δε φάγαμε πολύ καλά (ίσα ίσα). Απλώς θεωρώ, πως ενώ σαν εμπειρία η επίσκεψη στο εστιατόριο είναι συνολικά υπέροχη, το φαγητό δεν είναι αυτό που θα σου μείνει όπως σε κάποια άλλα εστιατόρια. Ούτε κάποιο πιάτο ήταν τόσο τέλειο που θα πει κάποιος να ξαναπάει για να γευτεί κάτι συγκεκριμένο. Να επαναλάβω (για να μη δημιουργήσω λάθος εντύπωση) ότι συνολικά η εμπειρία είναι τέτοια που αξίζει να πας όχι ακόμα μία, αλλά πολλές περισσότερες φορές.

Πήραμε το μικρό μενού και φύγαμε σκασμένοι. Είμαι σίγουρος πως αν είχαμε δοκιμάσει το μεγάλο μενού τα μισά πιάτα θα έμεναν. Οι πρώτες ύλες ήταν καλές και τα φαγητά προσεγμένα χωρίς πολλούς πειραματισμούς ούτε στους συνδυασμούς ούτε και στην παρουσίαση. Εξαιρώ από το τελευταίο τη μελιτζανοσαλάτα που ετοιμάζεται εκείνη την ώρα μπροστά σου κι ενώ ως εφέ οκ, λειτουργεί, η γεύση δεν είναι να τρελαίνεσαι. Είναι μια καλή μελιτζανοσαλάτα. Από τα πιάτα θα ξεχώριζα το πιάτο με τα όσπρια (καταπληκτικό) και τα ντολμαδάκια.

Η τιμή για αυτά που προσφέρει είναι εξαιρετική και πιστεύω πως αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος με την πρώτη ευκαιρία.

18 Σεπ 2014

katergaris