Ελληνική κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Λογω φορτου εργασιας κ μειωμενου ελευθερου χρονου πολλες φορες το μηνα αναγκαζομαι να τρωω εκτος σπιτιου (κριμα που δεν γνωριζα την υπαρξη του Ask4food!! ) Ετσι λοιπον και χτες, τελειωνοντας τη δουλεια νωρις το απογευμα και εκμεταλλευομενη το ρεπο της φιλης μου, κατηφορισαμε στο Γαλατσι για φαγητο,

Αρισμαρι και Αβαρσαμο.... Μαλιστα!! Αγνωστες λεξεις σε 'μενα, τις οποιες χρειαστηκε να τις γκουγκλαρω για να μαθω τη σημασια τους! Αρισμαρι λοιπον, συμφωνα παντα με ενα κρητικο λεξιλογιο που βρηκα στο ιντερνετ, ειναι το δεντρολιβανο! Οσο για το αβαρσαμο, δεν καταφερα να βρω κατι.

Το μαγαζι διαθετει κ εσωτερικο κ εξωτερικο χωρο. Καθαρο, προσεγμενο στις αποχρωσεις του μπεζ κ με παλιες διαφημισεις να κοσμουν τους τοιχους. Καθοτι πηγαμε νωρις το απογευμα, ηταν αδειο(εχω επισκεφθει αλλη μια φορα το συγκεκριμενο εστιατοριο βραδυ και ηταν γεματο) Ο ευγενικος και χαμογελαστος σερβιτορος, προθυμος να μας εξυπηρετησει κ να λυσει τις αποριες μας, μας εφερε τους καταλογους κ κανατα με νερο!

Μεσα στον καταλογο υπηρχε ενα χειρογραφο μενου εξτρα, με τα πιατα της ημερας (περιπου 10 διαφορετικα)

Ξεκινησαμε με μια σκοπελιτικη τυροπιτα, την οποια απ οτι μας εξηγησε ο φιλικος σερβιτορος, την φτιαχνουν με δικο τους φυλλο.! Ηταν παρα πολυ νοστιμη.. και χωρις τη λαδιλα που εχουν παρομοιες τηγανιτες πιτες αλλων εστιατοριων. Και ηρθε η ωρα για τα κυριως (γιαααμ) τα οποια κατεφθασαν σε τεραστια βαθια πιατα! Μακαρονια με κιμα για εμενα, σιουφιχτα μακαρονια με κοτοπουλο κρασατο για την φιλη μου..

Η αληθεια ειναι οτι οταν ειδα τις μεριδες τρομαξα λιγο γιατι πραγματικα το καθε πιατο ηταν για να φανε, οχι ενα αλλα, δυο ατομα..!!!! Τα μακαρονακια μου ηταν πολυ νοστιμα, σωστα βρασμενα κ χωρις να ξεχυλιζουν απο σαλτσα κ λαδια.. Ο κιμας γευστικοτατος.. Δοκιμασα απο τα σιουφιχτα μακαρονια της φιλης μου, αλλα δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικη.. γιατι περα απο τα μακαρονια τα κανονικα, δεν μ αρεσουν τα υπολοιπα.. Ωραια ηταν, απλα εγω δεν θα τα επελεγα! Το κοτοπουλο ηταν μαλακο,, νοστιμο αν κ θα ηθελα λιγακι πιο εντονη την γευση του κρασιου!

Για το τελος,, σαν λατρεις της σοκολατας, επιλεξαμε τσιζκεικ νουτελας (!!!!!!!! ) Ο σερβιτορος μας εξεπληξε φερνοντας μας και ενα σουφλε σοκολατας με 2 μπαλες παγωτο καιμακι και μαλιστα κερασμενα απο το μαγαζι και τα 2!!!!!!!!!!!!!

Το τσιζκεικ ηταν καλο.. τη βαση μπισκοτου θα την ηθελα πιο τραγανη και οχι τοσο λασπωμενη! Η κρεμα ηταν εκπληκτικη, οσο για την νουτελα απο πανω... τα λογια ειναι περιττα!! Το σουφλε διακοσμημενο με πουρακια και σιροπι.. ηταν εξαιρετικο!!!

Να προσθεσω οτι ο σερβιτορος μας γεμιζε την κανατα με το νερο, χωρις να χρειαζετε να του το υπενθυμιζουμε,!

Για τα 2 κυριως και την τυροπιτα πληρωσαμε μολις 18ευρω!!
Γενικα τα μαγειρευτα τα αποφευγω οταν τρωω εξω γιατι συνηθως απογοητευομαι... Τις περισσοτερες φορες ειναι τιιιγκα στο λαδι και... επιεικως χαλια, πραγμα που δεν ισχυει στο συγκεκριμενο εστιατοριο! Σιγουρα θα το ξαναεπισκεφθουμε!