Σουβλάκι & Σχάρα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Δεν θα πω πολλα και πολλες λεπτομερειες για την επισκεψη μου γιατι απλα το μαγαζι με κερδισε σαν μονιμο πελατη πλεον για τους παρακατω λογους:

το μαγαζι βρισκεται στην πλατεια Ανοιξης στην Νεα Σμυρνη σε παρα πολυ καλο και κεντρικο σημειο. εχει αφθονο παρκινγκ και απ'εξω απο το μαγαζι αλλα και κανοντας τον γυρο της πλατειας σιγουρα βρισκεις κατι. το μαγαζι ειναι ωραια διακοσμημενο χωρις πολλες υπερβολες αλλα σου δινει την αισθηση του μαγαζιου που εχει μεινει ιδιο απο το 1960 με καποιες ομως μοντερνες πινελιες.

το φαγητο τωρα...! καθοτι πλεον τα κεμπαπτζιδικα εχουν κανει την επανασταση τους και ανοιγουν σαν τα μανιταρια, ημουν λιγο επιφυλακτικος για το τι θα συναντησω γιατι πλεον και ο καθε ανιδεος με την εστιαση παει και ανοιγει ψητοπωλειο.

σε αυτη την περιπτωση δεν ισχυει επ ουδενι κατι τετοιο γιατι απλα τα παιδια που το εχουν -και τυγχανει να ειναι αρκετα νεοι σε ηλικια-, εχουν κανει φοβερες επιλογες στο μενου οσο αναφορα την ποιοτητα του κρεατος, τα λαχανικα, τις πατατες και ακομη μεχρι και το κρασι και το γλυκο και τα σφηνακια που σε κερνανε στο τελος!!! πολυ και αφθονο κερασμα στο τελος κατι που το κανει να διαφερει απο τα αλλα μαγαζια του ειδους.

σαν γνωστης και καλοφαγας γενικοτερα, στις 4 φορες που εχω επισκεφτει το μαγαζι, δοκιμασα τα παντα και αυτο γιατι αφενως ηθελα να εχω μια γενικη εικονα του μαγαζιου και αφετερου καθε τι που δοκιμαζα ηταν καλυτερο απο το αλλο με αποτελεσμα να λεω στον εαυτο μου ''δεν μπορει και αυτο να ειναι καλυτερο απο εκεινο ας πουμε''...... ΚΑΙ ΟΜΩΣ.... οτι εχω δοκιμασει σε αυτο το μαγαζι πραγματικα με εχει αφησει καθε φορα να θελω να παραγγειλω τα παντα οποτε πηγαινω πλεον!!!

το κοτοπουλο του απλα ζουμερο και απιθανο, το χοιρινο?πιο καθαρο και νοστιμο πεθαινεις, το μοσχαρι... δεν παιζεται αλλα αυτο που με τρελανε στην κυριολεξια και ειλικρινα δεν το εχω συναντησει ουτε στον Μπαρμπα-Δημο αλλα ουτε στον Κυρ-Αριστο που ειναι τα πιο γνωστα στον χωρο πλεον, ειναι φιλοι μου το κεμπαπ του!!!! δεν εχω ξαναφαει πιο ζουμερο και πιο νοστιμο κεμπαπ! αξιζει να το δοκιμασετε! εχω παθει πλακα!

επισης αξιοσημειωτο ειναι πως οι μεριδες ειναι αρκετα γενναιες για τις τιμες που εχει και το τυλιχτο απλα ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ για 1,90 η 2ευρω που το εχει. Στον Μπαρμπα-Δημο ας πουμε εχει το τυλιχτο 2,40 η 2,50 αν δεν κανω λαθος, ειναι και αυτο νοστιμο αλλα ειναι το μισο σε μεγεθος απο της Μπουρνοβαλιας!

anyway αξιζει να δοκιμασετε γιατι εχει γινει πολυ ποιοτικη δουλεια απο τα παιδια με πολλη αγαπη και μερακι και αυτο φαινεται. ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ!