Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ, μέρα ιδανική για εξερευνήσεις σε νέα μαγαζιά από το Ask4Food και έσκασε πρόταση από φίλο να πάμε στα Φουρνομαγειρέματα στην Ηλιούπολη. Αφού το τσεκάραμε εδώ και είδαμε ωραία πράγματα, είπαμε να κάνουμε την προσπάθεια και να το δούμε από κοντά, 4 άτομα

Δεν είχε πολλές παρέες, ο χώρος είναι διακοσμημένος όμορφα, ιδανικός για παιδιά ίσως αλλά βγάζει κάτι το ζεστό σε όσους μπαίνουν. Κάτσαμε μέσα αφού από χθες αρχίσαν οι πρώτοι αέρηδες και μας υποδέχθηκε ο μετρ με μια σερβιτόρα, που πήγαινε πάνω κάτω ασταμάτητα. Ο μετρ μας εξήγησε λίγο για το μενού καθώς και για τις επιλογές που είχαμε.

Παραγγείλαμε με την σειρά:

Φουρνιστή Σαλάτα = Πολύ ωραίο πιάτο, ξεχωριστό

Ρεβυθάδα = Η κοπέλα που το πήρε λόγω νηστείας, είπε πως ήταν καταπληκτική

Φουρνιστές Πατάτες = Δεν ήταν 4/4 για μένα, καλό αλλά ίσως θα έπρεπε να είχαμε πάρει τις Crispy πατάτες

Βαρκούλα Πατάτας = πάρα πολύ καλό

Γιαουρτλου = Εξαιρετικό πιάτο, ίσως από τα καλύτερα που πήραμε σήμερα

Κοτομπουκίτσες = Εξίσου καλό, ίσως λίγο μεγαλύτερη μερίδα θα ήθελα

Τυροκαυτερή = Ήταν λίγο light για τα δικά μου γούστα, ίσως θα έπρεπε να αλλάξει όνομα σε τυροσαλάτα ή κάτι άλλο, αφού δεν είναι τόσο τυροκαυτερή, ήταν και από τα πιάτα που έμεινε τελικά.

Το ψωμί που μας έφεραν ήταν ζεστό και ωραίο ενώ ζητήσαμε και τσικουδιά αλλά έγινε κάποιο λάθος και μας έφεραν Τσίπουρο που... δεν πινόταν κατά την γνώμη μας. Ευτυχώς όταν το συζητούσαμε στο τέλος με τον μάγειρα, το κατάλαβαν και μας έφεραν τελικά την τσικουδιά που ήταν όπως έπρεπε.

Αφού φάγαμε, ήρθε ο μάγειρας (που πρέπει να είναι και ιδιοκτήτης αν κατάλαβα καλά) και μας ρώτησε για το φαγητό και μας εξήγησε πως φτιάχνεται και απάντησε σε ερωτήσεις. Ωραία ως κίνηση και ουσιαστική, αφού το έχω δει και αλλού να γίνεται πρόχειρα και με μια αίσθηση "άντε να τελειώνουμε". Εχθές έγινε ουσιαστικά και μου άφησε μια εικόνα φροντίδας και ότι το κάνουν με μεράκι. Το νερό άλλαζε μόλις πλησίαζε προς τα κάτω και η κοπέλα πιστεύω έκανε πολύ καλή δουλειά που μας σέρβιρε.

Στο τέλος, ενώ σκεφτόμασταν για γλυκό, μας κέρασαν Σοκολατόπιτα και Λευκό Χαλβά τα οποία ήταν ιδανικά για να τελειώσει όμορφα η βραδιά.

Ίσως ένα από τα ιδιαίτερα διαμάντια που μπορείτε να βρείτε στην Ηλιούπολη, σε τιμές ήταν ακριβώς 10€ το άτομο, εξαιρετικά θα έλεγα.

Θα το επισκεφθούμε σίγουρα ξανά τις επόμενες εβδομάδες, συνεχίστε έτσι παιδιά.

2014-09-22 14:41:19

Για δεύτερη φορά εσείς μας δίνετε το απόλυτο 4... Τι να πούμε εμείς!!! Το μονο που μπορώ να σας υποσχεθώ σαν μαγαζί, είναι ότι αυτό που θα γίνετε ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ειναι ουσιαστική επαφή με εσάς(αν οχι με όλους αλλά με τους περισσότερους) που αποφασίζετε να μας τιμάτε, με την παρουσία σας... Όσο για τις συμβουλές που μας δίνεται σε κάποια πιάτα, θέλω απλά να σας πω ότι δεν θα σταματήσουμε πότε να το ψάχνουμε, και να προσπαθόυμε πάντα για το καλλιτερο αν και γνωρίζουμε εξ αρχής οτι δεν ειναι παντα εφικτό!!!

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΤΑ "ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ"