Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Σε αυτό το εστιατόριο πήγαμε Παρασκευή βράδυ μετα από την προτροπή ενός φίλου. Ημασταν τρία άτομα. Εύκολο να το βρεις: Στο τέρμα της Σιβιτανίδου πριν τον ηλεκτρικο σταθμο Καλλιθεας. Στο βενζιναδικο της Αegean κανεις στο φαναρι δεξια. Πολυ εύκολο πάρκινγκ έξω από το μαγαζι.

Στις 9.30 που πήγαμε είχε 3 τραπέζια και κάτσαμε 3 άτομα σε ενα τραπεζι για 8. Μου άρεσε που καθίσαμε οπως θελαμε και δεν μας υποχρεωσαν να κατσουμε σε μικροτερο τραπεζι. Βεβαια στις 11 ήταν σχεδον γεματο και δεν ειναι μικρο μαγαζι.

Το μαγαζι ηταν πολυ περιποιημενο, πεντακαθαρο και χωρις τις μυρωδιες της κλασικης ψαροταβερνας. Εχει εσωτερικο χωρο αλλα και ο εξωτερικος ειναι κλειστος απο γυαλι επάνω και γυρω-γυρω που φανταζομαι ανοιγει στις μεγαλες ζεστες.

Τα τραπεζια ηταν ωραια τακτοποιημενα, καλες αποστασεις, κλασικα μπλε καρω τραπεζομαντηλα και κολονατα ποτήρια.

Με το που καθίσαμε δεν μας ρωτησαν αλλα εμεις το ζητησαμε και έφεραν νερο κρυο εμφιαλωμενο (1,50). Στη συνεχεια εφεραν αρκετο ψωμι ψημενο σε μεγαλες φέτες με αρκετο πατε ελιας και 3 βουτυρακια lurpac. Χρεωθηκαμε 0.90 το ατομο.

Παραγγειλαμε:

-Σαλάτα παραγάδι: Τεραστια σαλατα με φρεσκα πρασινα λαχανικα, ραντιτσιο, αγγουρακι, ψητα λαχανικα (πολυχρωμες, πιπεριες, μανιταρια κ. α) και νοστιμο dressing. Ηταν παρα πολυ φρεσκια και νοστιμη. (6,70 Ε)

-γαυρος μαρινατος: αρκετος σε σχεση με 2-3 που βαζουν σε αλλα μαγαζια, ξυδατος χωρις σκορδο, νοστιμουτσικος (5,70 Ε)

-ταραμοσαλατα: πολυ νοστιμη με ωραια υφη και απο λευκο ταραμα σε μεγαλουτσικο οβαλ πιατακι (3,70 Ε)

-φάβα: και αυτη σε ιδιο οβαλ πιατακι, γλυκια. Ειχε στο τραπεζι ωραιο ελαιολαδο να βαλεις οσο θελεις (2,80 Ε)

-γαριδες σαγανακι: εμεις το ζητησαμε χωρις τυρι. Ηταν απο φρεσκια ντοματα χωρις πολυ λαδιλα και με μεγαλες γαριδουλες. Κανονικη μεριδα (13 Ε)

-κολοκυθακια βραστα: (baby βραστα κολοκυθακια με λαδολεμονο χωρις να εχουν λιωσει, ωραιοτατατα)(3,70 Ε)

-Μύδια αχνιστα: Τα μύδια ήταν καθαρισμενα σε μια υπεροχη πηχτη σαλτσα μουσταρδας για απιστευτες βουτες. Ηταν γενναια ποσοτητα. (6,80 Ε)

-Πατατες τηγανιτες: Σπιτικα φρεσκοκομμενες, χωρις λαδιλα και αρκετες στη μεριδα (3 Ε)

-Γαριδομακαροναδα για 3 ατομα: Ηταν το αποκορυφωμα. Με λιγκουινι που κραταγε, αρκετα μυδια με το κελυφος και μεγαλες γαριδες με καθαρισμενη την ουρα. Πολυ νοστιμη (16 Ε)

Πληρωσαμε 1 κιλο κρασι (6,80 Ε), χυμα μοσχοφιλερο, πολυ καλο χωρις παρενεργειες αλλα οι ανθρωποι μας κερασαν αλλα 2 κιλα!!!! Απίστευτο! Μας εχουν ξανακερασει μισοκιλο κρασι αλλα μετα το κιλο να μας στελνουν συνεχεια κερασμενο δεν μου εχει ξανασυμβει!!!

Στο τελος μας κερασαν χαλβα αφου μας ρωτησαν τι προτιμουσαμε (ειχαν και παγωτο) και μια μεγαλη πιατελα με καρπουζι-πεπονι. Επειδη μας αρεσε, εφεραν και δευτερο γυρο χαλβα.

Για ολα αυτα πληρωσαμε 72Ε. Εγω αυτο το ποσο τα θεωρω οικονομικο σε σχεση με το φαγητο που πηραμε που ηταν για 6 ατομα και οχι για 3 και ας μην ξεχναμε οτι ειναι ψαρομεζεδες. Αρα για εμενα ειναι vfm λόγω ποιοτητας και ποσοτητας φαγητου, εξυπηρετησης και κερασματων.

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη. Σε σωστη σειρα τα πιατα, πρωτα τα ετοιμα, στη συνεχεια αυτα που ετοιμαζονται εκεινη τη στιγμη και η γαριδομακαροναδα ηταν της ωρας. Αλλαζαν συνεχεια πιατα και μαχαιροπιρουνα, πολυ καθαριοτητα παντου και οι ανθρωποι με μεγαλη ταχυτητα αλλα με ανεση εξυπηρετουσαν τα παντα.

Το μονο μου 3αρι είναι στο χωρο- ατμοσφαιρα και αυτο γιατι πιστευω οτι το 4αρι πρεπει να πηγαινει σε μαγαζια που συνδυαζουν καποιο ιδιαιτερο ντεκορ με πολυ ωραια θεα και για αυτο δεν το εχω βαλει μεχρι τωρα.

Εν ολιγοις η ψαροταβερνα αυτη μας αρεσε και εμενα και του συζυγου, φαγαμε καλα, μας φανηκε οικονομικη και με καλη εξυπηρετηση και σιγουροτατα θα ξαναπαμε.