Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Παρασκευή 19 Σεπτεμβρίου 2014. Δύο ατομα.

Χώρος/Ατμόσφαιρα

Βρίσκεται κεντρικά στη Γλυφάδα αλλά το πάρκινγκ δε μας δύσκολεψε καθόλου.
Μοντέρνα καλαίσθητη διακόσμηση. Τα τράπεζια στη σωστή απόσταση μεταξύ τους, τόσο όσο να μιλάς και να μη σε ακούνε οι διπλανοί σου. Σωστή μουσική σε είδος και ένταση. Βαθμολόγω με 2 γιατί απλά δεν βρίσκεται σε ειδυλιακή τοποθεσία και το κτίριο δε σε εντυπωσιάζει.

Η μια και μοναδική σερβιτορά εξυπηρέτησε όλα τα τραπέζια με χαμόγελο, προθυμία, επαγγελματισμό και όλα ήρθαν στο τραπέζι στην ώρα τους και όπως πρέπει. Έχω φάει σε μαγαζιά με απίστευτο φαγητό που το σέρβις ήταν λειτουργούσε αποτρεπτικά να τα επισκεφτώ ξανά. Ευτυχώς στο Mimaya ισχύει το αντίθετο. Το σέρβις κερδίζει!

Επίσης δε χρειάζεσαι λεξικό ή εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για να σου εξηγήσουν τι τρως. Βαριέμαι και εκνευρίζομαι όταν κάποιος κάθεται πάνω από το κεφάλι μου για να μου εξηγήσει πέντε λεπτά τι είναι ο αφρός που κάθεται πάνω στο πιάτο μου.

Ποιότητα Φαγητού

Γενικά: Ανάμεικτο μενού από ζυμαρικά, ρυζότο, κρέας και θαλασσινά. Εκτός όμως από το κανονικό διαθέτει επιπλέον μενού από συγκεκριμένο νησί το οποίο εναλλάσεται περιοδικά. Σε εμάς προερχόταν από την Κρήτη.

Κουβέρ: Καλαθάκι με διάφορα είδη ψωμάκια και συνοδευόταν από μπουκιές ξυδάτου λουκάνικου, ντάκου και ελιών. Δεν έμεινε ψίχουλο. Όλα ήταν ψημένα τέλεια. Φρέσκα. Το λουκάνινο τηγανισμένο τόσο ώστε να διατηρεί τη γεύση του. Η μπουκιά ντάκου φτιαγμένη έτσι ώστε να ξεχωρίζεις τη γεύση ντομάτας, ανθότυρου και παξιμαδιού. Ακόμα και οι ελιές του ήταν όπως έπρεπε με το λάδι και την αλμύρα τους.

Ρολλάκια Ομελέττας με Απάκι, Σπανάκι και Τυρί: Ελαφρύ αν και τηγανισμένο, χωρίς λαδι, νόστιμα υλικά φρέσκα και καλά συνδυασμένα μεταξύ του.

Αρνίσια παϊδάκια Μυλοποτάμου με πατάτες: Νόστιμα αλλά πολύ στεγνά και σκληρά. Τα προτιμώ ζουμερά και μαλακά. Εδω σηκώνει βελτίωση. Οι πατάτες που τα συνοδεύουν ήταν μαλακές, ζουμερες, σωστά καρυκευμένες άρα νόστιμες.

Ριζότο θαλασσινών με μελάνι σουπιάς: Σωστή υφή στο ρυζότο που σημαίνει ότι το μαγειρεύουν όπως πρέπει. Πολύ σε ποσότητα. Το ρύζι πεντανόστιμο. Τα θαλασσινά του ζουμερά, καλοψημένα, αρκετά σε ποσότητα.

Lemon pie με πέστο δυόσμου και παγωτό μαστίχα: Όλα ταίριαξαν τέλεια και μεταξύ τους και με αυτά που είχαμε πάρει για κυρίως.

Αξίζει τα λεφτά του

Μμμμμ.... αν το δούμε πρακτικά για ένα ορεκτικό, δύο κυρίως, ένα γλυκό, κουβέρ και μισό κιλό λευκό κρασί πληρώσαμε 55 Ευρώ. Ούτε λίγα ούτε πολλά σε σχέση με τη ποιότητα και τη ποσότητα. Η απόδειξη ήρθε κανονικά και χωρίς λάθη. Μάλιστα ενώ πρέπει να ήπιαμε δύο μπουκάλια νερό μας χρέωσαν ένα.
Το ερώτημα είναι αν θα ξαναπήγαινα; Ναι, θα ξαναπήγαινα. Όχι όμως τόσο συχνά όσο θα ήθελα.
Θα το συνιστούσα σε άλλους; Ναι, θα το σύστηνα σε άλλους.