Μεζεδοπωλεία - Κηφισιά, Αθήνα

Έχω μία αρχή να μην κατεβαίνω στο τμήμα της Κασσαβέτη που βρίσκεται κάτω από τη Λεβίδου, εκτός αν πρόκειται να αγοράσω ρυζόγαλο από τον Βάρσο. Δεν είναι το πιο ευχάριστο κομμάτι του κέντρου της Κηφισιάς και τα εκεί μαγαζιά είναι κυρίως φαστφουντάδικα ή τέτοια υπό μεταμφίεση. Όταν, λοιπόν, μου πρότειναν Σάββατο μεσημέρι να πάω εκεί, στον "Περίδρομο", ακολούθησα με μισή ψυχή, παρά τις διαβεβαιώσεις ότι το φαγητό είναι καλό.

Ο χώρος δεν λέει πολλά. Μου βγάζει μια προχειρότητα όπως όλα - κατά έναν περίεργο τρόπο - τα γύρω καταστήματα. Έξω έχει κάνει μια προσπάθεια να περιορίσει την αίσθηση ότι τρως πάνω στο δρόμο με φυτά περιμετρικά των τραπεζιών, χωρίς να το έχει πλήρως καταφέρει, μέσα ένα αδιάφορο λευκό νεοταβέρνας.

Ωστόσο, το φαγητό είναι όντως καλό και η συμπεριφορά των υπευθύνων ευγενική, χωρίς τσιγκουνιά στα κεράσματα. Ο κατάλογος έχει λίγο απ' όλα, με έμφαση στην κλασική ελληνική κουζίνα: ορεκτικά και σαλάτα, μαγειρευτά ημέρας, θαλασσινά αλλά και ψητά και σουβλάκια (τα οποία κατ' εμέ θα μπορούσαν να λείπουν από τον κατάλογο, για να ξεχωρίσει το μαγαζί από τα υπόλοιπα). Στην αρχή μας κέρασαν τσίπουρο και κεφτεδάκια, τα οποία ήταν νόστιμα αλλά κρύα και παραγγείλαμε μία σαλάτα ρόκα με προσούτο Ευρυτανίας και κατσικίσιο τυρί πανέ. Ήταν πολύ γευστική και ισορροπημένη.

Εκ των κυρίως ο υπεύθυνος μου συνέστησε εκ των μαγειρευτών τον μουσακά, διαβεβαιώνοντάς με ότι είναι εξαιρετικός και πράγματι ήρθε μία μεγάλη μερίδα σωστού μουσακά, χωρίς περιττή λαδίλα με ωραία μπεσαμέλ και εκτός της μελιτζάνας και κολοκυθάκια. Ήταν νόστιμος και χορταστικός χωρίς να με βαρύνει. Οι συνδαιτυμόνες μου επέλεξαν ψητά, τα οποία, όσο δοκίμασα ήταν καλά: νόστιμα μπιφτέκια κοτόπουλου, συμπαθητικά και τα καλαμάκια από Black Angus. Ωραίες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες.

Στο τέλος μας κέρασαν ωραιότατη γαλοτόπιτα.

Το σέρβις έχει ορισμένα προβλήματα συντονισμού όταν έχει πολύ κόσμο, αλλά είναι εκτιμητέο ότι προσέχουν τον πελάτη και δεν τσιγκουνεύονται, πράγμα που δεν συναντά κανείς συχνά σήμερα. Το vfm είναι εξαιρετικό: το παραπάνω γεύμα για 3 άτομα κόστισε 30 ευρώ και όλα τα πιάτα ήταν ποιοτικά και νόστιμα. Είναι μια χαρά λύση για ένα lunch, αλλά σίγουρα αδικείται από τη θέση του.