Μεζεδοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Πριν προχωρήσω στην ανάλυση της κριτικής μου για τον εν λόγω μεζεδοπωλείο, να κάνω εκ νέου μια επισήμανση (την έχω κάνει πολλές φορές και στο παρελθόν παρά το γεγονός ότι εγώ το θεωρώ αυτονόητο). Η κριτική και η βαθμολογία για το κάθε εστιατόριο είναι ανάλογη της κατηγορίας του. Δηλαδή, αν βαθμολογήσω ένα μεζεδοπωλείο όπως αυτό ή ένα σουβλατζίδικο (και αυτά έχουν δικαίωμα στην κριτική) με 4άρια δεν εννοώ ότι το 4άρι του σουβλατζίδικου είναι αντίστοιχο στο 4άρι που βάζω για ένα καλό εστιατόριο. Είναι ένα 4άρι που αντιστοιχεί στην κατηγορία του για να μην μπερδεύονται οι φίλοι καλοφαγάδες. Στα της κριτικής του εν λόγω μεζεδοπωλείου, λοιπόν, που παίζει στις πολύ χαμηλές κατηγορίες τιμών και έτσι θα αξιολογηθεί:

Το Σάββατο το μεσημέρι ο δρόμος μου με έβγαλε στην Νίκαια και το μαγαζί που μου είχε καρφωθεί ήταν της "Αναστασίας" μιας και όπως ανέφεραν οι κριτικές είχε πολλούς μεζέδες με 2,50 ευρώ χωρίς να υπολείπονται σε νοστιμιά. Έτσι με την φίλη μου το ψάξαμε και ανακαλύψαμε ότι βρίσκεται σε μια εξαιρετικά εύκολα προσεγγίσιμη πλατεία (παιδική στέγη) δίπλα στο νοσοκομείο της Νίκαιας. Έχει τραπεζάκια τόσο στο φαρδύ πεζόδρομο μπροστά στο μαγαζί όσο και απέναντι στην πλατεία, η οποία είναι πολύ πράσινη και ήσυχη παρά το γεγονός ότι στο επάνω μέρος της συνορεύει με την Πέτρου Ράλλη.

Διαβάζοντας τον κατάλογο, είδαμε ότι είχε πολύ μεγάλη ποικιλία μεζέδων (κάποιοι από αυτούς, βέβαια, ήταν έτοιμοι μεζέδες όπως παστράμι, καβουρμάς, απάκι, σύγκλινο κ. α. ) για όλα τα γούστα, ενώ δεν ξέρω αν είναι καινούργια προσθήκη μετά και την επισήμανση του φίλου καλοφαγά P_V αλλά πλέον υπάρχουν και ακριβότεροι μεζέδες προπάντων στα κρεατικά και θαλασσινά (προφανώς κανονικές μερίδες αλλά εμείς εχθές κάναμε διερευνητική επίσκεψη και δεν τους επιλέξαμε).

Λοιπόν, επειδή το βράδυ είχαμε μεγάλη έξοδο, δεν θέλαμε να μπουκώσουμε και έτσι πήραμε σε πρώτη φάση 5 μεζεδάκια: Παντζάρια (μικρή μερίδα και για την τιμή τους νομίζω νόστιμα), πατάτες τηγανιτές (καλές αλλά λίγο πιο λεπτοκομμένες από ότι θέλαμε), σαγανάκι τυρί (καλή μερίδα και νόστιμο), σουτζουκάκια (νόστιμα και 4 στο πιάτο αλλά θέλαμε περισσότερη σάλτσα) και κολοκυθάκια τηγανιτά με σως τζατζικιού (νόστιμα και καλή μερίδα και αυτά).

Μαζί ένα εύγευστο ημίγλυκο κρασί (3,50 ευρώ), ψωμάκι (0,50 ευρώ/ άτομο) και άφθονο κρύο νερό βρύσης που η ευγενέστατη σερβιτόρα το ανανέωνε συνεχώς μόλις έβλεπε ότι μπορεί να είχε ζεσταθεί... Στην πορεία για να τελειώσουμε το κρασάκι μας πήραμε και μια τηγανιά κοτόπουλο, η οποία περιείχε δενδρολίβανο που δεν αρέσει σε καμιά μας, το κοτόπουλο πάντως ήταν ζουμερό. Γενικά τα προϊόντα φαίνονταν καλής ποιότητας.

Εν τέλει, θα μου πείτε άξιζε; Θα σας πω ναι αλλά αν βρεθείτε στην περιοχή ή αν μένετε κάπου κοντά. Τα πιάτα ήταν καλά, όχι τέλεια εκτελεσμένα αλλά καλά (μπορεί να διαθέτει και πολύ καλύτερα πιάτα τα οποία εμείς δεν επιλέξαμε), οι τιμές καλές (αν είσαι μεγάλη παρέα μπορείς να δοκιμάσεις σίγουρα πολλά πολλά πιάτα) και η εξυπηρέτηση άψογη (στο τέλος μας πρόσφεραν και φρουτάκι).

Ο χώρος δε της πλατείας είναι ιδανικός για καλοκαιρινά μεσημέρια και βράδια, σου βγάζει μια δροσιά και ηρεμία. Δεν θα κανονίσω, λοιπόν, έξοδο για να πάω στην Αναστασία (αν μου το προτείνουν όμως δε θα πω όχι και αν με βγάλει ο δρόμος μου σίγουρα θα το προτιμήσω).

2014-12-26 01:33:03

Ευχαριστούμε πολύ για τις παρατηρήσεις σας και τα καλά λόγια. Μας μπερδέψατε λιγάκι σε κάποια σημεία και κυρίως στο 2 της γεύσης, ενώ σε γενικές γραμμές τα βρήκατε όλα πολύ καλά, εκτός του δεντρολίβανου και της λίγης παραπάνω σάλτσας στα σουτζουκάκια. Βέβαια λάβαμε πολύ σοβαρά τις παρατηρήσεις σας. Όποτε σας βγάλει ο δρόμος σας θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε προσωπικά. Να είστε πάντα καλά και να έχετε μια καλή χρονιά.
Νίκος-Αναστασία-Μιχαήλ-Μιλτιάδης-Κατερίνα-γιαγιά Κατερίνα-παππούς Μιχάλης

2014-12-26 17:58:35

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλη την οικογένεια... Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να σας μπερδέψω, εγώ θεώρησα ιδιαίτερα σαφή την κριτική μου ίσως και να κάνω και λάθος, πάντως αν προσέξετε δεν έχω πει ότι σε θέμα γεύσης ήταν όλα πολύ καλά, έχω γράψει καλά αναφέροντας ότι μπορεί κάποια άλλα πιάτα που δεν επιλέξαμε εκείνη την ημέρα μπορεί να είναι καλύτερα. Επειδή, λοιπόν, ελπίζω ότι θα επιστρέψω να τα δοκιμάσω αν είναι καλύτερα θα αλλάξω και την βαθμολογία της γεύσης (ίσως το πιο τίμιο θα ήταν το 2,5 αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στο site για το λόγο αυτό έκοψα μισό από την γεύση και το έβαλα στον χώρο, που εσωτερικά δεν με ενθουσίασε). Ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες σας και σίγουρα θα τα πούμε κάποια στιγμή. Καλή χρονιά και πάλι σε όλους σας και καλή συνέχεια στην προσπάθεια σας.

2016-10-12 12:26:37
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την nemo.