Ιαπωνία - Sushi - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επειδή δηλώνω λάτρης του σούσι θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο μαγαζί παρέχει αξιοπρεπέστατο και πολύ φθηνό σούσι. Δεν είναι κάτι φοβερό (για το λόγο αυτό και το 2άρι στην ποιότητα φαγητού). Για τα λεφτά του όμως αξίζει πάρα πάρα πολύ και το ευχαριστιέσαι κιόλας χωρίς να σε χαλάσει καθόλου το ωμό ψάρι.

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει:

Από σούπες:

- Miso soup - σούπα από σόγια (αρκετά καλή, αν και έχω δοκιμάσει πολύ καλύτερη η αλήθεια είναι στο furin kazan στο σύνταγμα)

- Shitake soup, σούπα με μανιτάρια αρκετά καλή

- Ramen soup - σούπα με ζυμαρικά (χμμμ... δεν τρελάθηκα θα έλεγα μου φάνηκε αρκετά μέτρια.. )

Από σαλάτες:

- Σαλάτα αβοκάντο (πολύ καλή)

- Σαλάτα με φύκι nori (μας άρεσε πάρα πολύ, αλλά είναι ιδιαίτερη γι αυτό προσοχή θα πρέπει να σας αρέσει κατά βάση η αίσθηση που σου αφήνει το φύκι)

- Crab meat salad (σαλάτα με καβούρι, λάχανο, καρότο και πικάντικη σάλτσα ξυδιού, αρκετά καλή θα έλεγα χωρίς να έχω ξετρελαθεί)

Από maki sushi:

- Χορτοφαγικά maki με αγγούρι, αβοκάντο και μανιτάρια shitake super!!! πολύ γευστικά!

- Yashai futomaki - με λαχανικά και λίγο καβούρι σουρίμι super!

- Alaskan roll - maki με αγγούρι, αβοκάντο, σολομό πολύ καλό!!!

- Pineapple maki - maki με σολομό, αγγούρι, ανανά και καβούρι γευστικότατο!!

Γενικά τα maki του είναι αξιοπρεπέστατα, απλά δεν είναι το κάτι το ιδιαίτερο της εκλεπτυσμένης ιαπωνέζικης κουζίνας.

Από την κινέζικη κουζίνα δοκιμάσαμε:

- Κοτόπουλο σετσουάν πολύ καλό και καυτερούλι όπως πρέπει.

- Κοτόπουλο με σως τεριγιάκι (ok καλούλι, αλλά πολύ κλασσικό κινέζικου delivery τύπου)

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενέστατη και γλυκύτατη, αφού μάλιστα βοηθάει και το παιδάκι του ιδιοκτήτη. Λόγω αυτού του γεγονότος όμως και εξαιτίας των φτωχών τους ελληνικών μπορεί να γίνει αρκετά αργή... Βέβαια τελευταία παρατήρησα ότι έφεραν και μία ελληνίδα σερβιτόρα, οπότε αισιοδοξώ να γίνει λίγο πιο γρήγορη η ανταπόκριση στις παραγγελίες.

Οι τιμές είναι πολύ καλές για σούσι. Αξίζει πολύ τα λεφτά του το μαγαζί. Με πολύ πολύ σούσι και κρασί ή μπυρίτσες δεν ξεπερνάμε τα 15 με 20 ευρώ το άτομο που για σούσι στην Αθήνα είναι ειλικρινά το απόλυτο τίποτα.

Ο χώρος ενώ δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ!!!! Είναι σαν μία μεγάλη παραδοσιακή ιαπωνική τραπεζαρία με χρώματα ζεστά και με μία διάθεση σαμουράι!!!: -)

Τονίζω και πάλι ότι το 2 στην ποιότητα είναι απόλυτα αναλογικό με την ιδιαιτερότητα του σούσι ως φαγητό. Επειδή πρόκειται για κάτι αρκετά εξειδικευμένο και το έχω δοκιμάσει και σε αρκετές άλλες εκδοχές, θεωρώ την ποιότητά του να βρίσκεται κάπου στη μέση, χωρίς όμως να πιστεύω ότι είναι κακό.

Προτείνω να πάτε, γιατί και το σουσάκι σας θα το ευχαριστηθείτε και τα λεφτάκια σας δε θα τα κλαίτε που στις μέρες μας έχουν γίνει δυσεύρετα: -)!!!!