23 Σεπ 2014

Έχοντας σκοπό να φάμε κάπου κοντά στο Θησείο, χρησιμοποιώντας την "Αναζήτηση με κριτήρια" του site, αποφασίσαμε (μετά και την ανάγνωση της κριτικής του χρήστη fratello), να κατευθυνθούμε προς το "Γεύομαι και Μαγεύομαι". Το αν θα ήταν πραγματικά ένα μαγευτικό ταξίδι θα το αποφάσιζε το στομάχι μας.

Φτάσαμε στο μαγαζί κατά τις 4.30 το απόγευμα, με το μαγαζί σχετικά άδειο, πράγμα λογικό για εκείνη την ώρα. Μας υποδέχτηκε ένας πολύ ευγενικός σερβιτόρος. Το μαγαζί ήταν απλό, χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση με τα τραπέζια να δίνουν χώρο στον πελάτη να αναπνεύσει. Ένα αρνητικό που θα μπορούσα να βρω είναι ότι τα πιάτα ημέρας ήταν γραμμένα σε μια σελίδα τετραδίου.

Μετά από μία σύντομη ανάγνωση των καταλόγων αποφασίσαμε να πάρουμε τα εξής πιάτα. Μια σαλάτα "Ειρήνη", 2 πατάτες τηγανιτές, 1 φέτα με σουσάμι και μέλι, μια μανιταρόπιτα (για την οποία είχαμε διαβάσει επανειλημμένως σε κριτικές), 2 τηγανιές χοιρινές, 1 ψαρονέφρι με γλυκόξινη σάλτσα και φιλετάκια κοτόπουλο τυλιγμένα σε μπέικον με τυρί. Ο ευγενέστατος σερβιτόρος σωστά μας συμβούλευσε να μην πάρουμε 2 πατάτες, διότι όλες οι μερίδες μας, τις είχαν ως συνοδευτικό. Ανταυτού πήραμε κολοκυθοκεφτέδες.

Στα του φαγητού τωρα:

- Η σαλάτα "Ειρήνη", μόνο ειρήνη που δεν έφερε στο τραπέζι μας. Το μικρό της μέγεθος, δημιούργησε μια αναστάτωση ανάμεσα στους συνδαιτυμόνες. Αποτελούνταν από παντζάρια, ντομάτες, μαρούλι, ρόκα, χαλούμι και σως γιαουρτιου. Γευστικότατη αλλά, να σας πω την αλήθεια, παντζάρι δεν προλαβα.

- Η σπέσιαλ φέτα μας άρεσε.

- Η μανιταρόπιτα, δικαίωσε τη φήμη της γευστικά, αλλά γιατί τοσο μικρή; Και 6 ευρώ; Ευχαριστώ πολύ, δε θα ξαναπάρω.

- Οι κολοκυθοκεφτέδες μέτριοι.

Έχοντας υπ όψιν, ότι μετέπειτα θα έγραφα κριτική, πήρα την άδεια από τη παρέα μου να δοκιμάσω και τα πιάτα τους. Σας παραθέτω τη γαστρονομική μου εμπειρία.

- Τα φιλετάκια κοτόπουλου, ήταν λίγο πιο σκληρά από οτι θα ήθελα, ενώ το μπέικον μου φάνηκε παραψημένο. Την σάλτσα του όμως, την εκτίμησα.

- Η τηγανιά ήταν νόστιμη όπως επίσης και η σάλτσα που τη συνόδευε.

- Το ψαρο-νέφρι ήταν αλμυρό, σα να χε βγει απ' τη θάλασσα, παρόλα αυτά νόστιμο, όπως και η γλυκόξινη.

Για όλα αυτά χωρίς να πιούμε κάτι εκτός του νερού (που ήταν σε κανάτα την οποία γέμισε 2 φορές) πληρώσαμε 56€, δηλαδή στα 14 έκαστος.

Συμπερασματικά, το "Γεύομαι και Μαγεύομαι", αποδείχθηκε μια φθηνή και σχετικά ποιοτική επιλογή για φαγητό, με άψογο και γρήγορο (σημαντικό! ) service στο οποίο θα ξαναπηγαινα και θα το πρότεινα σε κάποιον με τα δικά μου γούστα.

Υ. Γ. Στα θετικά του μαγαζιού, ότι μπορέσαμε και πήραμε μαζί μας τα φαγητά που δεν φάγαμε.

23 Σεπ 2014

jimakosdk