Cafe - Restaurants - Ακρόπολη, Αθήνα

Κάτι η κριτική του αγαπητού Fratello, κάτι η μανία μου για λαχανικά και σαλάτες (θα μπορούσα να ζω αποκλειστικά με αυτά και με σούπες…), κάτι το ότι είναι κοντά στον χώρο της εργασίας μου, αποφάσισα μία μέρα να πείσω τους συναδέλφους να κάνουμε μια παραγγελία για delivery.
Ήταν και τέλος καλοκαιριού που όλοι έχουμε μπουχτίσει από το πολύ φαγητό των διακοπών και θέλουμε κάτι ελαφρύ, οπότε η ιδέα μιας δροσερής σαλάτας φάνταζε ακόμα πιο ελκυστική.

Ο κατάλογος που είχε πέσει στα χέρια μου, ήταν ιδιαίτερος με έναν ξεχωριστό τρόπο. Λιτός, καλαίσθητος, επεξηγηματικός, χωρίς χαζοφωτογραφιούλες και υπερβολές. Μια επαγγελματική δουλειά που σε προδιαθέτει άκρως θετικά. Τώρα όσον αφορά το περιεχόμενό του… Το βασίλειο των οπαδών της σαλάτας και της υγιεινής διατροφής!

Με απλή περιγραφή, σου εξηγούν τα στάδια που μπορείς να ακολουθήσεις για να φτιάξεις την σαλάτα του γούστου σου. Για όσους δεν έχουν μεγάλη φαντασία ή δεν έχουν μεγάλη εμπιστοσύνη στις επιλογές τους, έχουν ετοιμάσει μερικές δικές τους προτάσεις. Από Caesar’s, ντάκο και χωριάτικη μέχρι σαλάτα με Super Foods.

Στον κατάλογο μπορείς να βρεις υλικά που σπάνια συναντάς σε σαλάτες, όπως λιναρόσπορο, κολοκυθόσπορο ή και την τόσο διαδεδομένη και διαφημισμένη τα τελευταία χρόνια, κινόα (η οποία μπορεί να είναι καλή, χρυσή και θρεπτική… αλλά από θέμα γεύσης υστερεί απίστευτα και χρειάζεται υποστήριξη άλλων υλικών για να γίνει ανεκτή).

Κάποια από τα υλικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις χωρίς έξτρα χρέωση ενώ κάποια άλλη έχουν συγκεκριμένη τιμολόγηση. Χοντρικά να υπολογίζεται ότι θα σας βγει στα 6-7 ευρώ η σαλάτα.

Επειδή από εκείνη τη φορά και μετά, έχω ξαναπάρει μερικές ακόμα φορές (με έχουν κερδίσει σα πελάτη…), έχω δοκιμάσει να συνθέσω κάποιες μόνος μου αλλά έχω πάρει και ορισμένες από τις «δικές» τους. Από τις πιο αγαπημένες μου είναι αυτή με το baby σπανάκι, τη ρόκα, σύκο, κατσικίσιο τυρί, αποξηραμένο σύκο, κάσιους και παστράμι. Το παστράμι το λατρεύω αν και σπάνια μπορώ να το βρω εδώ στην Ελλάδα. Η σαλάτα λέγεται «Good day salad» και στην προτείνω ανεπιφύλακτα.

Όλες οι σαλάτες έρχονται σε καλαίσθητη, χάρτινη συσκευασία στην οποία επάνω αναγράφεται το όνομά της. Αν συνοδεύεται από κάποιο dressing θα σας έρθει σε χωριστή συσκευασία για να βάλετε όση εσείς θέλετε. Το μέγεθος της σαλάτας είναι χορταστικότατο και τα υλικά της πλούσια.

Επίσης, σε παραγγελία μας έπαιξε και κερασματάκι που ήταν από μία μικρή, ατομική φρουτοσαλάτα.

Για να είναι πιο ολοκληρωμένη η κίνηση προς όφελος της υγείας σας (καλά είναι και τα σουβλάκια, αλλά με μέτρο…), μπορείτε να συνδυάσετε την σαλάτα σας με χυμούς ή smoothies. Εδώ να προσθέσω ότι μπορείτε να βρείτε μόνο φρούτα και λαχανικά που είναι της εποχής. Φυσικά, από περιέργεια θα θελα να δω αν και μέσα στο καταχείμωνο θα έχουν σαλάτες με ντοματούλα…

Τώρα όσον αφορά το service και η κυρία που μιλάω μαζί της στο τηλέφωνο για την παραγγελία και η κυρία που μας τη φέρνει, είναι ιδιαίτερα ευγενικές και άμεσες. Σε αυτό που κάνουν είναι άψογες. Επειδή όμως service δεν είναι μόνο αυτό κι επειδή έχω κάνει μόνο delivery, θα προτιμήσω να βάλω μία όσο το δυνατόν πιο ασφαλή και δίκαια βαθμολογία, που είναι το 3.

Το ίδιο θα επιλέξω και για τον χώρο γιατί αν κι έχω περάσει με το αμάξι από έξω (είναι στα ξεκινήματα της Συγγρού), δεν έχω καθίσει ποτέ εκεί για φαγητό.

Όσον αφορά το value for money θα τους βάλω επίσης 3 αν και θεωρώ ότι με αυτό ίσως τους αδικώ λίγο. Αν υπήρχε 3,5 θα ήταν πιο αντιπροσωπευτική βαθμολογία. 4 όμως δεν μπορώ να βάλω κι ο λόγος είναι γιατί όπως και να έχει, είναι λίγο πολυτέλεια να πληρώνεις 6, 7 ή 8 ευρώ για μία σαλάτα delivery…

Στα συν τους, κάποιες πληροφορίες που γράφουν στον κατάλογό τους και τις οποίες καλή την πίστη, θεωρώ ως αληθείς. Όπως ότι τα φρούτα και λαχανικά τους πλένονται σε ειδικό πλυντήριο λαχανικών.

Για να κλείσω, το Salad Project είναι μία πολύ καλή λύση για κάποιον που θέλει να φάει ελαφριά και υγιεινά, χρησιμοποιώντας υλικά που δύσκολα θα είχαμε στο ψυγείο μας.