Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του ASK4FOOD.

Επισκεφθήκαμε για πρώτη φορά το KOZI'S το Σάββατο 20/09/2014 μαζί με 2 φίλους.

Παρόλο που πήγαμε νωρίς (20:00 η ώρα ήμασταν ήδη εκεί) το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο με ελάχιστα άδεια τραπέζια. Θεωρώ πως ο χώρος δεν είναι καθόλου ανάλογος της ποιότητας που προσφέρει το μαγαζί πράγμα που αδικεί πολύ το μαγαζί, εξoύ και χαμηλή βαθμολογία μου στο Χώρος/Ατμόσφαιρα.
Θυμίζει περισσότερο μοντέρνο σουβλατζίδικο παρά εστιατόριο για κρέας όπως είναι άλλα αντίστοιχα του είδους.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός για την πελατεία που έχει και τον κόσμο που μαζεύει. Ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι την ώρα που φεύγαμε (γύρω στις 22:00) περιμένανε ουρά τα άτομα έξω από το μαγαζί!! Στα πολύ αρνητικά θεωρώ την επιλογή του ιδιοκτήτη να μην κάνει κρατήσεις!!! Παρά τα παράπονα πολλών εξακολουθεί να μην κάνει κρατήσεις. Τα τραπέζια είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο και δημιουργούν μια όχι και τόσο ευχάριστη ατμόσφαιρα. Παρόλο που στο μαγαζί υπάρχουν παντού ταμπέλες απαγορεύεται το κάπνισμα, οι περισσότεροι κάπνιζαν αδιαφορώντας και χωρίς καμμία παρατήρηση από το προσωπικό του μαγαζιού.

Παρά τα αρνητικά όμως του χώρου, το μαγαζί σε αποζημιώνει από την πρώτη κιόλας μπουκιά!!!

Για ορεκτικά παραγγείλαμε ένα African Portobello (Μανιτάρι με τυρί Gouda) μια σαλάτα χωριάτικη (Greek στον κατάλογο) και ένα λουκάνικο (Lucania).
Το μανιτάρι και το λουκάνικο ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!!! Το δε λουκάνικο μας άρεσε τόσο πολύ που το παραγγείλαμε ξανά και 2η φορά!!

Η σαλάτα ήταν καλή χωρίς να είναι βέβαια κάτι το ιδιαίτερο. Ήταν σχετικά μικρή, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη.

Από κυρίως εγώ (ως λάτρης του κρέατος) πήρα ένα Rib Eye και οι φίλοι μου ο ένας ένα Kozi's Burger και ο άλλος ένα Bifteki (αποτελούταν από 3 μικρά μπιφτέκια).

Των φίλων μου δεν τα δοκίμασα αλλά από ότι μου είπαν οι ίδιοι τους άρεσαν πάρα πολύ!!

Το Rib Eye ήταν όλα τα λεφτά!!! Ίσως το νοστιμότερο, τρυφερότερο, ζουμερότερο Rib Eye που έχω φάει ποτέ στην ζωή μου!!! Εκτός του κρέατος το οποίο ήταν αρίστης ποιότητας πολύ μαλακό νόστιμο και σωστά ψημένο, ήταν περιχυμένο από μια μαρινάδα με βούτυρο και διάφορα είδους πιπέρια τα οποία πραγματικά απογείωναν την γεύση στο έπακρο!!

Παρόλο που σας ομολογώ ότι πήγα αρκετά επιφυλακτικός και επηρεασμένος από αρκετές αρνητικές κριτικές που διάβασα στο ASK4FOOD, ειλικρινά ενθουσιάστηκα πάρα πολύ!!

Κάποιες κριτικές που διάβασα ότι το KOZI’S πριν από μερικά χρόνια θα ήταν μια απλή ψησταριά και θα λεγόταν Μήτσος, Βασίλης, ή Κώστας απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα!!

Έχοντας γυρίσει σχεδόν τα περισσότερα Meat Restaurants στην Αθήνα μπορώ μετά βεβαιότητας να σας πω, ότι το κρέας ήταν αν όχι το καλύτερο, από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ μου!!

Ο λογαριασμός μας ήρθε στα 90,00€ (30,00€ το άτομο) τα οποία ναι μεν είναι αρκετά αλλά η εντύπωση που σου αφήνει το φαγητό είναι τόσο καλή που δεν τα λυπάσαι!!

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι το φαγητό ήταν πολύ καλύτερο από αυτό που περίμενα!!

Σίγουρα θέλω να ξαναπάω και μάλιστα το συντομότερο!! Προσωπικά για κάποιον που είναι λάτρης του καλού κρέατος σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!