23 Σεπ 2014

Ένας από τους λόγους που μπαίνω σε αυτό το σάιτ είναι ώστε όταν ανακαλύπτω κάτι πραγματικά καλό να μπορώ να το μοιράζομαι και με άλλες ανθρώπους. Οι Ψαράδες είναι ένα από τα μαγαζιά για τα οποία αξίζει κανείς και να γράψει κριτική και να τα επισκεφθεί.

Το επισκεφθήκαμε δύο άτομα, στις 21/9 το μεσημέρι.
Χώρος λευκός, σχετικά λιτός, και καλόγουστος. Ενώ θάλασσα δεν βλέπεις ούτε με το κιάλι σε παραπέμπει σε κυριλέ ψαροταβέρνα(με την καλή έννοια).

Εξυπηρέτηση συμπαθή νέα παιδιά, που όμως ήταν επαγγελματίες. Τα πιάτα έρχονται με σωστό ρυθμό, ώστε να προλάβεις να τα απολαύσεις αλλά να μην αργούν κιόλας. Μας έφεραν φιλτραρισμένο νεράκι σε γυάλινο μπουκάλι(που ανανεωνόταν τακτικά), ζυμωτό φρέσκο ψωμάκι(το κάναμε repeat και δεν μας το χρέωσαν) και ένα ορεκτικό με αλοιφη από σκουμπρί και λεπτές φέτες από ψωμί.

Το φαγητό είναι ο κύριος λόγος που γράφω αυτή την κριτική. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν πραγματικά ξεχωριστό ως γεύση. Αναλυτικά:

Ψωμί ζυμωτό, όντως εξαιρετικό
Μπρουσκέτες με σκουμπρί και ρόκα(τρέχουν οι σιελογόνοι αδένες μου και μόνο που το σκέφτομαι, ποίημα.
Τσιπούρα με κριθαράκι, επίσης αριστούργημα, έγλειφα το πιάτο.

Εκεί που δεν έμεινα τόσο ευχαριστημένη ήταν τα γλυκά. Το τσιζκεικ ήταν αδιάφορο και ο σοκολατένιος κορμός της φίλης μου, επίσης.

Συνοδεύσαμε με 2 καραφάκια ούζο ματαρέλλη (8, 5 έκαστο), το οποίο είναι από τα αγαπημένα μου. Γενικά, έχει μεγάλη ποικιλία σε οινοπνευματώδη, τόσο κρασιά, όσο και ουζοτσίπουρα.

Όσον αφορά τις τιμές, δεν μπορώ να έχω απόλυτη γνώμη, γιατί πήγα με κουπόνι(το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα). Είναι από τα μέρη που κατανοούν ότι το κουπόνι είναι μέσο γνωριμίας και όχι αρπαχτής. Ως εκ τούτου, η αντιμετώπιση ήταν ίδια και θεωρώ ότι είχε βάλει κάποια αντιπροσωπευτικά πιάτα ώστε να σχηματίσεις άποψη για το εστιατόριο.

Προκειμένου, να έχω άποψη για το πόσο κοστολογούνται τα όσα τερψιλάρυγγα γευτήκαμε, έριξα μια ματιά στον κατάλογο. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι είναι σχετικά ακριβό μαγαζί μεν, αλλά η ποιότητα και οι γεύσεις του μαγαζιού αξίζουν.

23 Σεπ 2014

FOODIE82