Fun Restaurants - Κεραμεικός, Αθήνα

Μια επίσκεψη στο FUNKY GOURMET θα σας βοηθήσει να σχηματίσετε ξεκάθαρη εικόνα για το τι σημαίνουν δύο αστέρια Michelin. Όχι μόνο ασυνήθιστα καλό και πρωτότυπο φαγητό, αλλά και υποδειγματικό σέρβις, από την πρώτη στιγμή που θα πατήσετε το πόδι σας στο εστιατόριο αυτό μέχρι την αναχώρηση.

Το FUNKY GOURMET βρίσκεται σε ένα εξωτερικά αναπαλαιωμένο και εσωτερικά εκμοντερνισμένο κτίριο στη διασταύρωση δύο πεζόδρομων, Παραμυθιάς και Σαλαμίνος, στον Κεραμεικό. Αν το προσεγγίσετε με αυτοκίνητο, υπάρχει ένας ευγενέστατος παρκαδόρος που θα αναλάβει να βολέψει το όχημα, μπορείτε όμως άνετα να παρκάρετε μόνοι σας πολύ κοντά στο εστιατόριο.

Σαφώς πρέπει να έχει προηγηθεί κράτηση. Στο ισόγειο υπάρχει ένα μικρό μπαρ που χρησιμοποιείται μάλλον αποκλειστικά ως χώρος αναμονής και μια τραπεζαρία με ένα μοναστηριακού τύπου τραπέζι που μπορεί να φιλοξενήσει μια δωδεκάδα επισκεπτών. Ο κυρίως χώρος εστίασης, για 30 περίπου άτομα, βρίσκεται στον πρώτο όροφο. Το κυρίαρχο χρώμα είναι σκούρο, όμως ο φωτισμός είναι ακριβώς ο σωστός. Η διαρρύθμιση και διακόσμηση σε μοντέρνο στιλ, τραπέζια και καθίσματα άνετα και με ευχάριστα αραιά απόσταση μεταξύ τους. Εγώ βρέθηκα εκεί Σάββατο βράδυ και μπόρεσα να διαπιστώσω ότι όλα τα τραπέζια ήταν καλυμμένα σε δύο βάρδιες, 8 και 10:30. Η πελατεία μεικτή, Έλληνες και ξένοι, το Tripadvisor κάνει καλά τη δουλειά του – όπως και το ask4food βεβαίως βεβαίως.
Η υποδοχή άμεση και φιλική.

Στα πέντε λεπτά που χρειάστηκε να περιμένουμε μας ρώτησαν τι να μας προσφέρουν, η επιθυμία μας, νερό με ανθρακικό και νερό μεταλλικό, καταγράφηκε και μας ακολούθησε στον επάνω όροφο, όπου ούτε μια στιγμή δεν χρειάστηκε να αναζητήσω κάποιον για να μου γεμίσει το ποτήρι, μονίμως παρών και ουσιαστικά αθέατος.

Ως προς το σέρβις δύο πράγματα σού κάνουν εντύπωση. Το πολύ προσωπικό, με σαφώς διακριτούς ρόλους για κάθε ένα μέλος του, όλοι άψογα εκπαιδευμένοι, όσο χρειάζεται επικοινωνιακοί και πάντα με το χαμόγελο, χωρίς τουπέ και δηθενιές.

Το δεύτερο είναι ότι μετά από κάθε «γύρο», άλλαζαν τα πάντα: πιάτα, κουταλομαχαιροπήρουνα, ποτήρια, 14 φορές συνολικά! Υπήρχαν μάλιστα κάποια πιάτα που είχαν εντελώς ασυνήθιστα εργαλεία φαγητού, όταν δε επρόκειτο για πράγματα που τρώγονται με το χέρι, μια ζεστή πετσέτα προσγειωνόταν δίπλα σου. Τέλεια!

Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε τρία μενού γευσιγνωσίας, με διαφορετικό αριθμό πιάτων και διαφορετική τιμή το καθένα. Σοφά ποιούντες επιλέξαμε το μεσαίο, το πρώτο είναι μάλλον περιορισμένο και το τρίτο απλά too much. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι το γεύμα κράτησε, χωρίς διακοπές, δύο ολόκληρες ώρες και σηκωθήκαμε από το τραπέζι όχι μόνο υπερευχαριστημένοι αλλά και χορτάτοι.

Όσον αφορά τα πιάτα του FUNKY GOURMET, κινούνται μεταξύ πειραγμένων ελληνικών γεύσεων και μοριακής κουζίνας. Δεν θέλω να σας πονοκεφαλιάσω απαριθμώντας όλο το μενού, άλλωστε καλό είναι να διατηρηθεί και το στοιχείο της έκπληξης, γι’ αυτό θα περιοριστώ σ’ αυτά που έκαναν τη γυναίκα μου και μένα να παραμιλάμε.

Από το πρώτο σετ η ταρτίτσα με αυγοτάραχο και λευκή σοκολάτα, ιδεώδης συνδυασμός αλμυρού – γλυκού, και το παστίτσιο, σε μέγεθος σούσι (που πρέπει να το κάνεις μια μπουκιά, αλλά μένει τουλάχιστο ένα λεπτό στο στόμα αποκαλύπτοντας μία μία τις γεύσεις που κρύβει).

Από το δεύτερο σετ η κακαβιά Shabu-Shabu και τα γήινα σαλιγκάρια, των οποίων δεν μπορώ να πω ότι είμαι φίλος, όμως εδώ έγλυψα κυριολεκτικά το μπωλ, το χτένι με κρέμα ταπιόκας και η παγωμένη μοριακή χωριάτικη σαλάτα, όπου αναδύονταν στη γλώσσα σου κατά σειρά η φέτα, το αγγούρι, η ντομάτα και η πιπεριά, ποίημα.

Από τα τρία επιδόρπια ξεχωρίσαμε το καπνιστό παγωτό σάντουιτς και την έκρηξη πορτοκαλιού.

Το γεύμα πλαισιώθηκε από οκτώ διαφορετικά ποτήρια κρασιού και μία μπύρα, άψογα συνδυασμένα με κάθε πιάτο. Την άλλη μέρα ξυπνήσαμε χωρίς ίχνος πονοκεφάλου.

Συμπληρωματικά για το σέρβις οφείλω να αναφέρω ότι όταν από ατυχή χειρισμό της γυναίκας μου τούμπαρε η καρύδα όπου ήταν σερβιρισμένο παγωτό και εγώ δεν πρόλαβα να βάλω στο στόμα μου ολόκληρη τη μπάλα πορτοκάλι, ο πανταχού παρών και τα πάντα ορών σερβιτόρος έσπευσε άμεσα να τα αντικαταστήσει.

Το 4 που βάζω στο value for money ίσως φανεί υπερβολικό για ένα γεύμα αξίας 300 ευρώ για δύο άτομα, όμως πιστέψτε με, άξιζε και το τελευταίο σεντ. Σαφώς το FUNKY GOURMET δεν είναι για κάθε τόσο, αν όμως μπορείτε να δώσετε στον εαυτό σας την ευκαιρία αυτής της μοναδικής εμπειρίας έστω και μία φορά, κάντε το!