Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Πήγαμε στο Ακρί μια Κυριακή μεσημέρι Σεπτεμβρίου με πολλή ζέστη. Από εκείνες τις μέρες που θα προτιμούσες τελικά να έχεις πάει για μπάνιο, αλλά δεν το τόλμησες, γιατί το πρωί ξεγελάστηκες και είπες ότι σου αρκεί μια βόλτα δίπλα στη θάλασσα. Αφού λοιπόν κατεβήκαμε για μια δουλίτσα Πειραιά, κατηφορίσαμε στην Πειραϊκή, να χαρούμε τουλάχιστον τη θέα.

Στο Ακρί μπήκαμε από επιμονή ενός φίλου, που είχε ξαναφάει εκεί και το εγκωμίαζε. Εγώ, να πω την αλήθεια, είχα επιφυλάξεις, γιατί αντιμετωπίζω την Πειραϊκή ως ναρκοπέδιο: πολλές οι ψαροταβέρνες αλλά 2-3 αξίζουν. Αυτές οι λίγες είναι μιλημένες από φίλους Πειραιώτες κι εγώ, ως μεγάλος φαν των θαλασσινών, δεν παρεκκλίνω, για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις.

Το Ακρί ομολογώ ότι δεν υπήρχε στην αυστηρή λίστα μου. Ευτυχώς όμως στάθηκε αξιοπρεπώς. Αλλού καλύτερα, αλλού χειρότερα από τις προσδοκίες μου, πάντως δεν μπορώ να πω ότι δεν έφαγα καλά.

Λοιπόν, παρέα πέντε πεινασμένων (φτάσαμε καλές 3:00, ένεκα υπερπροσπάθειας να παρκάρουμε στην πάντα πηγμένη Πειραϊκή), αρχίσαμε να παραγγέλλουμε αφειδώς:

- χωριάτικη
- τυροκροκέτες
- γαρίδες σαγανάκι
- μαριδάκι τηγανιτό
- μισό κιλό χύμα λευκό
Αν ξεχνάω κάτι, θα το προσθέσω στη συνέχεια.

Όλα ήταν νόστιμα, τα πιάτα άδειασαν. Ξεχώρισε με διαφορά η γαρίδα σαγανάκι. Νοστιμότατη, υπέροχη, με μεγάλες, χορταστικές γαρίδες και ελαφρύ τυρί. Και το λέω εγώ που ποτέ δεν παραγγέλλω γαρίδα σαγανάκι, γιατί προτιμώ τα θαλασσινά στην πιο απλή εκδοχή τους.

Το χταπόδι και το καλαμάρι ήταν λίγο πιο σκληρά απ' ότι ήθελα. Ίσως όμως να ήταν φρέσκα κι όχι κατεψυγμένα (που είναι συνήθως πιο μαλακά). Ας μη θίξω εδώ το θέμα "κατεψυγμένα θαλασσινά σε ψαροταβέρνες δίπλα στο κύμα". Είναι απαράδεκτο και δεν καταλαβαίνω και το λόγο που συμβαίνει. Κλείνει η παρένθεση.

Τα μύδια ήταν λίγο παραβρασμένα και είχαν μια ιδέα κρεμμυδάκι και μαϊντανό νομίζω, που δεν τα προτιμώ. Αλλά οκ, δεν με χάλασε. Έφαγα γενναία δόση. Κολοκυθάκια τηγανιτά έχω φάει κορυφαία σε άλλη ψαροταβέρνα παραδίπλα, οπότε το Ακρί χάνει στον ανταγωνισμό. Γενικά για ό, τι έτρωγα είχα μέτρο σύγκρισης τη λίστα μου, εξ ου και η αυστηρότητα. Άλλοι από την παρέα, που δεν είχαν εμπειρία από Πειραϊκή, ενθουσιάστηκαν με όλα.

Στο τέλος μας έφεραν μια πιατέλα κρύο καρπούζι, ό, τι έπρεπε για τη χώνεψη. Βασικά λιμπιζόμασταν τα λουκουμαδάκια που είχαν πάει στα άλλα τραπέζια, αλλά εμάς δεν μας έφεραν. Δεν πειράζει.

Το μεγάλο μειονέκτημα είναι η εξυπηρέτηση. Αργό, άνευρο και αγέλαστο. Διάβασα από άλλους ότι είναι οικογενειακή ταβέρνα και εντάξει, ως ένα βαθμό το δικαιολογώ να δουλεύει το σόι του ιδιοκτήτη κι ας είναι πιτσιρικάκια. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το' χουν πολύ σε σβελτάδα και επικοινωνία.

Σε άλλες ψαροταβέρνες στην περιοχή σε πουλάνε και σ αγοράζουν με τον γνωστό τσαμπουκά του λιμανιού. Σου φέρνουν ό, τι καλό έχει το μαγαζί, κερδίζουν τον αναποφάσιστο πελάτη, είναι ιδιοκτήτες και έμποροι. Είναι κι αυτό μέρος του παιχνιδιού όταν προτιμήσεις το θαλασσινό της Πειραϊκής από της Βουλιαγμένης π. χ.

Έτσι και στο Ακρί, είναι σίγουρο ότι ετοιμάζουν διάφορα κασιώτικα μεζεδάκια, τα οποία όμως δεν γνωρίζαμε (τα διαβάζω τώρα σε άλλες κριτικές ) και δεν μας τα "πούλησαν", με αποτέλεσμα, πεινασμένοι και βιαστικοί όπως πήγαμε, να μείνουμε στην πεπατημένη του τηγανιτού καλαμαριού και των κολοκυθακίων.

Ο χώρος μια απ' τα ίδια. Αδιάφορος, μικρός, χωρίς χώρο ουσιαστικά, τα εξωτερικά τραπεζάκια μέσα στον ήλιο (έχει τέντα). Σε τίποτα δεν υπολείπεται ούτε υπερτερεί των υπολοίπων μαγαζιών της σειράς.

Στο θέμα της τιμής, για να τελειώνω, ο λογαριασμός ήταν ευχάριστη έκπληξη. Ούτε 60 ευρώ για όσα πήραμε (σκάρτα 12 ευρώ το άτομο). Στο σημείο αυτό θεωρώ ότι ισοπεδώνει όλους τους ανταγωνιστές της λίστας μου και θέτει σοβαρή υποψηφιότητα να καταλάβει μια θέση, κι ας μην είναι η πρώτη.

Ας μην το παιδεύουμε λοιπόν, δοκιμάστε το, είναι μια αξιοπρεπής - και βασικά φτηνή - επιλογή στην Πειραϊκή.